DOLAR 13,3700-1.22%
EURO 15,1812-0.95%
ALTIN 790,360,13
BITCOIN 568170-0,01%
Kütahya
-10°

KAPALI

06:49

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kovid 19’a Aşı Geliştiren Bilim İnsanı Uyardı: ‘Daha Ölümcül Olabilir’
38 okunma

Kovid 19’a Aşı Geliştiren Bilim İnsanı Uyardı: ‘Daha Ölümcül Olabilir’

ABONE OL
Aralık 7, 2021 14:00
Kovid 19’a Aşı Geliştiren Bilim İnsanı Uyardı: ‘Daha Ölümcül Olabilir’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Oxford- AstraZeneca aşısının yaratıcılarından Gilbert koronavirüsün son pandemi olmayacağını ve ileride insanlığı tehdit edecek pandemilerin daha da öldürücü olabileceğini söyledi. Gilbert koronavirüs pandemisi müddetinde öğrenilenlerin gelecek pandemilerle çaba için kullanılmasının ehemmiyetine de vurgu yaptı.

İngiltere’de Oxford Üniversitesi ile ilaç şirketi AstraZeneca’nın geliştirdiği aşının yaratıcılarından Sarah Gilbert gelecekte insanlığı bekleyen pandemilerin daha da ölümcül olabileceği uyarısı yaptı ve koronavirüs salgını sürecinde öğrencilerin ve elde edilen kazanımların gelecek pandemilere hazırlık için düzgün kıymetlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’de Richard Dimbleby Lecture programı için açıklamalarda bulunan Gilbert, ‘Bir virüsün hayatımızı ve geçim kaynaklarımızı tehdit ettiği öbür vakitler da olacak. Gerçek şu ki bir sonraki pandemi daha berbat olabilir. Daha bulaşıcı, daha ölümcül ya da her ikisi de olabilir’ sözlerini kullandı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşanan ekonomik kayıplar münasebet gösterilerek bir başka pandemiye hazırlık sürecinin ikinci plana itilmemesi daveti yapan Gilbert, ‘Kaydettiğimiz ilerleme ve edindiğimiz bilgiler kaybedilmemeli’ dedi.

Röportajın tamamı için ????

“Evrensel grip aşısı geliştirmemek için hiçbir neden yok”

Tıpkı biçimde pandemi müddetince aşı ve ilaç üretimi alanında kaydedilen ilerlemeden de ders çıkarılması gerektiğini söyleyen Gilbert, ‘İnfluenza tehdidini büsbütün ortadan kaldırmak için üniversal bir grip aşısı geliştirilmemesi için hiçbir neden yok’ diye konuştu.

‘Detaylı bilgi edinene kadar dikkatli olmalıyız’

www.iku.edu.tr

Koronavirüsün dünyada yayılmaya devam eden yeni varyantı Omicron ile ilgili de konuşan Gilbert, bu varyantın spike proteininde virüsün bulaşıcılığını artırdığı sanılan mutasyonlar olduğunu belirtti. Tekrar de varyantla ilgili incelemelerin sonucunu beklemek gerektiğini söyleyen Gilbert ‘O vakte dek dikkatli olmalı ve yayılımını azaltacak adımlar atmalıyız’ dedi.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: