DOLAR 18,4799 0.02%
EURO 17,8675 0.7%
ALTIN 974,311,19
BITCOIN 3740527,20%
İzmir
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Kremlin şimdiden yerini kimin alacağını seçmeye çalışıyor! ‘Rusya’nın geleceğinde Putin yok’
60 okunma

Kremlin şimdiden yerini kimin alacağını seçmeye çalışıyor! ‘Rusya’nın geleceğinde Putin yok’

ABONE OL
Mayıs 25, 2022 13:30
Kremlin şimdiden yerini kimin alacağını seçmeye çalışıyor! ‘Rusya’nın geleceğinde Putin yok’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rus-Leton medya kuruluşu Meduza, Kremlin kaynaklarının Putin konusunda yaşanan memnuniyetsizliği sızdırdığını tez etti. Gündeme bomba üzere düşen teze nazaran, Rus halkı bir yana, Rus seçkinlerinin tamamı da artık Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in vazifesi bırakması gerektiğini düşünüyor.

Rus iş insanları ve hükümet yetkilileri yaptırımlar yüzünden epey güç günler geçiriyor ve artık Putin konusundaki huzursuzluğu saklamak bir yana onun yerini kimin alması gerektiği konuşulmaya başlandı.

Çarpıcı haberlere nazaran Rus istihbarat toplulukları da Putin’in Ukrayna savaşı konusundaki beceriksizliğine ikna olmuş durumda.

Ukrayna’nın casusluk ajansı şefi, Putin’in bir suikast teşebbüsünden kurtulduğunu ve darbe tasaları nedeniyle kendini daha da tecrit ettiğini söylemişti.

Putin’le ilgili hastalık söylentileri ayyuka çıktı… Pekala yerini kim alacak?

HERKES PUTİN’E CEPHE ALDI

Kremlin kaynaklarının Rusya Devlet Lideri’nin Ukrayna’nın işgali sırasında neredeyse herkesi kendisine karşı cephe almak zorunda bıraktığını söylüyor. Üst seviye Rus yetkililerin Vladimir Putin’siz bir hükümet planladıkları dillendiriliyor.

Kremlin yetkilileri ve Rus seçkinleri ortasında Putin’den şad olan neredeyse hiç kimse yok…

Haberi paylaşan kaynaklar “İş insanları ve hükümetin birçok üyesi, cumhurbaşkanının yaptırımların ölçeğini düşünmeden savaşı başlatmasından mutsuz ve bu çeşit yaptırımlarla yaşamanın imkansız olduğunu düşünüyor.” Dedi. Bu argüman daha sonra öteki iki hükümet yetkilisi tarafından da doğrulandı.

Rusya’da savaştan kaynaklanan problemler şimdiden gözle görülür hâle geldi ve yaz ortasına kadar çok daha farklı taraflardan de kahırlar yaşanmaya devam edecek: Ulaşım, tıp, hatta tarım…

Putin’in halefleri… Yerine bu isimlerden biri geçebilir mi?

DİPLOMATLAR BİRER BİRER KAÇIYOR

1945’ten bu yana bir Avrupa devletine yönelik en büyük taarruz olan Rusya’nın üç ay süren işgali, 6,5 milyondan fazla insanın yurt dışına kaçmasına, tüm kentleri moloz haline getirmesine ve Batı’nın Rusya’ya gibisi görülmemiş yaptırımlarını dayatmasına neden oldu.

Cenevre’deki BM ofisinde kıdemli bir Rus diplomat, Putin’in Ukrayna’yı ‘tahammül edilemez’ işgali olarak nitelendirdiği olay nedeniyle dün istifa etti ve bu durum birçok Rus diplomatın savaşı desteklemediğini söylemesine cüret verdi.

Ukrayna’da ‘özel askeri operasyon’dan yana olan Rus seçkinleri bile barış arayan yurttaşlarının hoşnutsuzluğunu paylaşıyor.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını desteklemediği için istifa eden diplomat Boris Bondarev

Rusya’nın güvenlik servisleri FSB ve GRU’daki (‘şahinler’ olarak anılan) üst seviye yetkililerin Putin’in işgali beceremediğine ve operasyonun denetimini ele geçirmek istediğine inandığı söyleniyor.

İSTİHBARAT SERVİSLERİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİTTİ

Putin’in, Rusya’nın iç güvenlik teşkilatı FSB’yi, erken başarısızlıklardan sonra Ukrayna’da istihbarat toplamaktan sorumlu başkan kuruluş olarak misyondan aldığı ve yerine askeri istihbarat teşkilatı GRU’nun yerleştirdiği bildirildi.

Lakin Rusya Devlet Lideri, generallere ferdî olarak buyruklar vererek ve sorumlulukları devretmek için çaba ederek askeri operasyonun denetimini ele geçirdi.

Öte yandan Ukrayna savunma bakanlığının ana istihbarat yöneticisi dün Putin’in rastgele bir suikast teşebbüsünden kaçınmak için astlarıyla yakın temasını kestiğini açıkladı.

Tümgeneral Kyrylo Budanov, Ukrainskaya Pravda’ya verdiği demeçte, “Manik sendromlarından kimilerine bakıldığında, önemli bir formda bir halef hazırlamaktan korkuyor ve bu halefin hazırlık basamağında koltuğu Putin’in kendisinden biraz daha erken almak isteyebileceğinin farkında” dedi.

“Dolayısıyla herkesi muhakkak bir aralıkta tutuyor. Ve sonsuza dek karar süreceğine inanıyor. Ancak o denli olmayacak. 20. ve 21. yüzyıllardaki rastgele bir diktatörün tarihine bakın. Hepsinin sonu birebir. Birçok durumda, kendi istekleri dışında öldüler.”

Üst seviye Rus yetkililer, Putin’in güçleri Ukrayna’nın doğusunda kanlı bir savaşta savaşırken savaş haberleri konusundaki üstünlüklerini sürdürebilmek için bilgi savaşını şiddetlendirdiler.

Rusya parlamentosu, Batılı bir ülkenin Rus medyasına ‘dostça davranmaması’ durumunda savcılara Moskova’daki yabancı medya ofislerini kapatma yetkisi veren bir yasa tasarısını onayladı.

SIHHATİ BOZUK OLSA BİLE…

Tasarı Putin tarafından imzalanmayı bekliyor.

Putin’in daima tecrit siyaseti, Kremlin içinde kaynakları olduğunu argüman eden bir Rus Telegram kanalına nazaran sıhhati bozulmaya devam ederken bile vazgeçmediği bir durum.

Telegram kanalı General SVR’ye nazaran Rus önder geçen hafta ‘başarılı’ bir kanser ameliyatı geçirdi ve sıhhat vazifelilerinin tedavinin ‘gerekli’ olduğu istikametindeki tavsiyelerini takiben güzelleşiyor.

Haber, Putin’in Soçi’de müttefiki Alexander Lukashenko ile devlet televizyonunda yaptığı görüşmeden birkaç saat evvel, ikili görüşmeler için otururken ayaklarını bükerek kameraya yakalandığında ortaya çıktı.

“HASTANEYE YATIRILSA KOLTUĞUNU BIRAKABİLİR”

Kremlin, Putin’in sıhhat meselelerine ait son tezler hakkında yorum yapmadı, fakat Rus önderin bir sıhhat sorunu olduğunu sistemli olarak reddediyor.

Eski bir MI6 şefinin, Putin’in sıhhat problemleri nedeniyle ‘2023’e kadar gideceğini’ ve Rusya’nın önderi olarak yine ortaya çıkmayacağını iddia ettiği de gelen haberler ortasında.

Putin’i devre dışı bırakmanın yolu onu hastaneye yatırmaktan geçiyor olabilir mi?

Richard Dearlove, Rus diktatörün sıhhatinin önemli halde bozulduğuna dair daima söylentilerin, onu uzun bir müddet boyunca yatırmak ve böylelikle ülke idaresini ondan almak için bir mazeret yaratabileceğini argüman etti.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: