DOLAR 13,73340.48%
EURO 15,54730.12%
ALTIN 784,610,73
BITCOIN 759953-1,04%
Kütahya

AZ BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kripto Para Vaadiyle Dolandırıldı: ‘Yakın Arkadaşlarınızın Yatırım Paylaşımlarına İnanmayın’
27 okunma

Kripto Para Vaadiyle Dolandırıldı: ‘Yakın Arkadaşlarınızın Yatırım Paylaşımlarına İnanmayın’

ABONE OL
Kasım 6, 2021 16:48
Kripto Para Vaadiyle Dolandırıldı: ‘Yakın Arkadaşlarınızın Yatırım Paylaşımlarına İnanmayın’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana’da arkadaşının çalınan toplumsal medya hesabından ‘Kripto para yatırımı ile çıkar elde etme’ paylaşımını görüp bağlantıya geçen E.E., dolandırıcılara 19 bin TL kaptırdı.

Kentte özel bir şirkette teknik işçi olarak çalışan E.E., gece saatlerinde toplumsal medya hesabında dolaşırken bir arkadaşının ‘kripto para ile yatırım danışmanlığı’ hakkında paylaşımını gördü. Paylaşımda yatırım danışmanlarının belirli bir ölçü para ile borsada kripto paralarda süreç yaptığı ve işlettiği paradan ise iştirakçilere ise kar hissesi verileceğini gören E.E., toplumsal medya üzerinden bağlantıya geçip işleyişi sordu. Arkadaşının çalınan toplumsal medya hesabını kullanan şüpheliler E.E. ile irtibata geçti.

Yolladığı 4 bin TL 3 saat sonra 75 bin TL olmuş

Dolandırıcıların tuzağına düşen E.E., birinci evvel 4 bin lira yolladı. 3 saat sonra dolandırıcılar E.E. ile tekrar irtibata geçerek yolladığı parayı borsada kripto para alıp sattığını ve ana parasının 75 bin 800 lira olduğunu söyleyerek dekont yolladı. Kısa müddette parasının yaklaşık 19 kat arttığını gören E.E., parasını ne vakit alacağını sordu.Şüpheliler, E.E.’den 15 bin lira komite parası istedi. E.E. ise kurulun kazandığı paradan alınmasını istedi. Lakin karşı taraf, ‘Bu para döviz ödemesi, parayı çekebilmemiz için 15 bin lira daha göndermen gerek” dedi. E.E., yüklü ölçü para alacağını düşünerek 15 bin lira daha yolladı. Paranın dekontunu karşı tarafa telefon üzerinden yollayan E.E.’ye, dolandırıcılar bu sefer de uydurma olarak düzenlenmiş ve üzerinde Adalet Bakanlığı yazılı ‘güvenlik protokolü’ yolladı. E.E.’ye, ‘Yolladığımız para güvenlik protokolüne takıldı. Güvenlik protokolünü kaldırmanız için vergi dairesine 25 bin lira ödeme yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde kara para aklama kabahatinden gerekli yasal süreç başlatılır’ dedi. Dolandırıcıların eline düştüğünü anlayan E.E., akabinde Siber Cürümlerle Çaba Şubesi’ne giderek şikayetçi oldu.

‘Mesaj yolu ile daima oyaladılar’

Toplamda 19 bin lira dolandırıldığını söyleyen E.E., “Paramı borsa ve kriptoda işleterek 75 bin lira yaptıklarını söylediler. Dolandırılana kadar cep telefonuyla arkadaşımla görüşemedim. Bildiri yolu ile daima oyaladılar. Dolandırıldığımı anladığımda hesabın asıl sahibi ile irtibata geçtim ve toplumsal medya hesabının çalındığını söyledi. Yakın arkadaşlarınızın yatırım paylaşımlarına inanmayın’’ dedi.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: