DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 563723-0,48%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

X
Kristof Kolomb Kimdir? Kristof Kolomb Neler Yapmıştır? İşte Hayatı ve Ölümü…
9 okunma

Kristof Kolomb Kimdir? Kristof Kolomb Neler Yapmıştır? İşte Hayatı ve Ölümü…

ABONE OL
Ekim 11, 2021 23:30
Kristof Kolomb Kimdir? Kristof Kolomb Neler Yapmıştır? İşte Hayatı ve Ölümü…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kristof Kolomb (Christopher Columbus) seyahatleri yüzyıllar süren transatlantik kolonizasyonunun başlangıcını işaret eden bir İtalyan kaşifti. Kristof Kolomb’un hayatına dair merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz. Kristof Kolomb kimdir, neler yapmıştır? Kolomb’un hayatı ve keşif seyahatlerinin öyküsü…

Kaşif Kristof Kolomb, 1492, 1493, 1498 ve 1502’de İspanya’dan Atlantik Okyanusu’nda dört seyahat yaptı.  Atlantik Okyanusu’nu aşarak Kuzey Amerika Kıtasına ayak basan birinci kaşif olduğu düşünülen Kolomb, yaptığı seferlerde kalıcı yerleşimler kurdu.  İşte Kristof Kolomb’un hayatı…

Kristof Kolomb Kimdir?

Hayatı

Kristof Kolomb’un 1451 yılında İtalya’nın Cenova kentinde doğduğuna inanılıyor. Babası bir yün tüccarı olan Kolomb’un Susana Fontanarossa annesi ve Bartelemeo erkek kardeşi idi. 

Kolomb gençken, bir ticaret gemisinde iş buldu. 1476 yılına kadar denizde kaldı, korsanlar Portekiz kıyılarında kuzeye yanlışsız giderken gemisine saldırdı. Tekne battı, lakin genç Kolomb odun üzerinde kıyıya yüzdü. Kolomb daha sonra matematik, astronomi, haritacılık ve navigasyon eğitimi aldığı Lizbon’a gitti. 

15. yüzyılın sonunda, Avrupa’dan Asya’ya karadan ulaşmak neredeyse imkansızdı. Güzergah uzun ve zorluydu ve düşman ordularıyla karşılaşmaktan kaçınmak zordu. Portekizli kaşifler bu sorunu deniz üzerinden çözmek için Batı Afrika kıyılarında güneye ve Ümit Burnu’na hakikat yola çıktılar. Lakin Columbus’un farklı bir fikri vardı. Afrika kıtası yerine Atlantik boyunca batıya yanlışsız yola çıkabileceğini düşündü. Genç Kolomb’un mantığı sağlamdı, fakat matematiği kusurluydu. 

İspanyol yöneticilerle yaptığı kontrat yaptıktan sonra Kolomb ve takımı (3 Ağustos 1492’de) İspanya’dan üç gemide yola çıktılar : Niña, Pinta ve Santa Maria… Aylarca, artık Karayipler olarak bildiğimiz adalar ortasında ilerledi ve kelam verdiği “inciler, pahalı taşlar, altın, gümüş, baharatlar ve başka objeleri ve ürünleri” aradı. Fazla bir şey bulamadı. Lakin birinci seyahati sırasında detaylı bir günlük tuttu. Mahallî halk hakkındaki birinci izlenimlerini ve neden köleleştirilmeleri gerektiği konusundaki argümanını da kaydetti.

Yaklaşık altı ay sonra, Eylül 1493’te Kolomb Amerika’ya döndü. Daha sonra altın ve öbür kıymetli mallar aramak için batıya yöneldi.

Mayıs 1498’de Columbus üçüncü kere Atlantik boyunca batıya hakikat yola çıktı ve Trinidad ve Güney Amerika anakarasını ziyaret etti. Şartlar o kadar berbattı ki, İspanyol yetkililer vazifesi devralmak için yeni bir vali göndermek zorunda kaldı. Kolomb tutuklandı ve zincirlerle İspanya’ya geri döndü. 1502’de önemli suçlamalardan kurtuldu lakin asil unvanları elinden alındı.

Kolomb Atlantik’teki son bir seyahat için sponsor bulmayı başardı. Bu sefer Kolomb, Panama’ya kadar ilerledi.

Evliliği

Kolomb, Filipa Moniz Perestrelo isimli bir bayanla evlendi ve Diego ile Ferdinand isminde iki çocukları oldu.

Mevti

20 Mayıs 1506’da İspanya Valladolid’de 54 yaşında hayatını kaybetti. Kristof Kolomb’un mezarı Endülüs’te Sevilla Katedrali içerisinde yer alıyor.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: