DOLAR 13,72770.46%
EURO 15,56470.24%
ALTIN 783,490,58
BITCOIN 755483-2,32%
Kütahya

AZ BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mahkeme MHP’li Belediyenin TÜGVA’ya Bedelsiz Kafe Verme Kararını Durdurdu: ‘Tahsise Uygun Vakıflardan Değil’
  • Her Dilden, Her Telden,
  • Gündem
  • Mahkeme MHP’li Belediyenin TÜGVA’ya Bedelsiz Kafe Verme Kararını Durdurdu: ‘Tahsise Uygun Vakıflardan Değil’
13 okunma

Mahkeme MHP’li Belediyenin TÜGVA’ya Bedelsiz Kafe Verme Kararını Durdurdu: ‘Tahsise Uygun Vakıflardan Değil’

ABONE OL
Kasım 7, 2021 04:54
Mahkeme MHP’li Belediyenin TÜGVA’ya Bedelsiz Kafe Verme Kararını Durdurdu: ‘Tahsise Uygun Vakıflardan Değil’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) MHP’li Manisa Belediyesi tarafından, kentteki bir kafenin 5 yıllığına fiyatsız olarak tahsis edilmesi sürecinin yürütmesi durduruldu. Mahkeme kararında vakfın, kanunda bedelsiz tahsise uygun kabul edilen kamu kurum ve kuruluşlarından olmadığı vurgulandı.

ANKA’nın haberine nazaran, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu TÜGVA’ya MHP’li Manisa Belediyesi tarafından, kentin en beğenilen yerindeki bir kafenin 5 yıllığına fiyatsız olarak tahsis edilmesi sürecinin yürütmesi durduruldu.

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi, 13 Nisan 2021 tarihinde; Manisa’nın Şehzadeler ilçesi 1. Anafartalar Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No: 9/A adresindeki taşınmazın 5 yıl mühletle bedelsiz olarak TÜGVA’ya tahsis edilmesine karar verdi. Karar, AKP ve MHP’li belediye meclis üyelerinin oyları ile alındı. Meclisin CHP ve GÜZEL Partili üyeleri ise tahsis kararına itiraz etti.

Belediye Meclisi’nin CHP ve UYGUN Partili üyeleri, tahsis kararının yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açtı.

Dava dilekçesinde, “TÜGVA’nın; 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nda tahsise cevaz verilen kurum ve kuruluşlardan olmadığı, bu nedenle tesisin tahsisinin fakat bedeli karşılığı mümkün olduğu” belirtildi. Belediyenin, projenin yürütülmesiyle ilgili rastgele bir iştirakinin mevcut olmadığı, projenin devamlılığının kuşkulu durumda bulunduğuna dikkat çekildi.

Ayrıyeten yönetimin, bedel karşılığı tahsis imkânı varken kaynaklarının ziyana uğramasına yol açacak bu bedelsiz tahsis sürecini yapmasının nedenini gerekçelendirerek açıklaması gerektiği tabir edildi.

Bu nedenle sürecin hukuka alışılmamış olduğu belirtildi. Açıklanan nedenlerle, tahsis kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı ise şu savunmayı yaptı:

‘Proje konusu belediyenin misyon ve sorumlulukları ortasında yer almaktadır. Gerçekleştirilecek ortak hizmet projesi Manisa’daki çocuk ve gençleri hedeflemekte olduğundan Belediye Meclisi’nde karar alınmıştır. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun ‘Diğer kuruluşlarla ilişkiler’ başlıklı 75’inci unsurunda yer verilen tüm koşullar mevcut olduğundan tesis edilen süreç hukuka, kamu faydası ve hizmet gereklerine uygundur. Yürütmenin durdurulması talebinin ve davanın reddi gerekir.’

Oy birliği ile yürütme durduruldu

Manisa 1. Yönetim Mahkemesi, TÜGVA’ya tahsis edilen taşınmaz ile ilgili yürütmenin durdurulması kararını oy birliğiyle aldı. Mahkeme, kararının münasebetini maddeler halinde sıraladı:

‘5393 Sayılı Belediye Kanunu’na göre TÜGVA, bedelsiz taşınmaz tahsisi yapılabilecek olan mahalli yönetimlerden ya da kamu kurum ve kuruluşlarından değildir.Bu prestijle; mahalli yönetim ya da kamu kurum ve kuruluşu olmayan TÜGVA’ya taşınmazın tahsis edilmesinde hukuka uygunluk bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.Davacı ile yapılan ortak hizmet projesi kapsamında davacı ile davalı yönetim ortasında protokol tanzim edildiğinden ve dava konusu kararda 6 ay içerisinde faaliyete başlanılması kuralı vardır. Kelam konusu projenin yürütülmesi emeliyle faaliyetlere başlanılacağı, tahsis edilen taşınmazda projeye yönelik fiziki koşulların oluşturulacağı, gerekli teçhizatın sağlanacağı, buna yönelik tadilat yapılabileceği dikkate alındığından dava konusu sürecin icrasına devam edilmesi halinde telafisi güç ya da imkânsız ziyanların ortaya çıkabilecektir.Açıklanan nedenlerle; davacılardan Bülent Mersinli’nin ve Yenal Yıldırım’ın, dava konusu sürecin yürütmesinin durdurulması talebinin kabulüne karar verildi. Kararda, İzmir Bölge Yönetim Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olduğu belirtildi.’

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: