DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 566323-0,19%
Muğla
17°

PARÇALI BULUTLU

18:28

AKŞAM'A KALAN SÜRE

X
Mezarından Çıkarılıp Kafası Kesilecek Kadar Nefret Edilen Bir Lider: Oliver Cromwell
18 okunma

Mezarından Çıkarılıp Kafası Kesilecek Kadar Nefret Edilen Bir Lider: Oliver Cromwell

ABONE OL
Ekim 13, 2021 23:24
Mezarından Çıkarılıp Kafası Kesilecek Kadar Nefret Edilen Bir Lider: Oliver Cromwell
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Oliver Cromwell, elbet tarihe damgasını vurmuş en farklı kişiliklerden biri. Zira hükümdarın başını kesip yüzyıllar süren İngiliz monarşisini ortadan kaldırmak ve İngiltere’nin tepe adamı haline gelmek kolay bir iş değil.

Hayatının erken yıllarına dair fazla bilgi bulunmayan Cromwell, siyaset sahnesine 17. yüzyılın birinci yarısında atıldı.

Dini bütün bir protestan ve püriten olan Cromwell, parlamento üyesi seçildikten bir müddet sonra sonra patlak veren İngiliz İç Savaşında parlamenteristlerin tarafında yer aldı.

Savaşın taraftarları, kralcılar ve parlamenteristlerdi. Kralcılar, hükümdarın mutlak yetkisi olması taraftarıyken, parlamenteristler hükümdarın yetkisini maddeyle sonlandırmak istiyordu.

Birinci liderlik muvaffakiyetlerini askeri alanda alan Cromwell, kısa mühlet içinde orduda yükselerek general rütbesini aldı.

Çatışmalar 1648’de tepe noktasına ulaştığında, parlamenteristler hükümdarın tahtta kalmasını destekleyenler ve hükümdarın yargılanıp asılmasını isteyenler formunda ikiye ayrıldı.

Cromwell, ikinci kümede yer alıyordu ve savaştaki muvaffakiyetleri ve liderliği sebebiyle, 59 parlamento üyesini gerisine alıp hükümdarı vefata gönderen kararı imzaladı.

Üstün askeri başarılarıyla ülkesinin yazgısına tesir etmeyi başarmıştı.

Hükümdarın infazının akabinde İngiltere Milletler Birliği (Commonwealth) ilan edildi ve monarşi yerine devlet şurası idareye geçti.

Özgürlükçü ve demokratik niyetlere sahip üzere gözükse de Cromwell, İrlanda ve İskoçya’yı denetim altına almak için elini kana bulamaktan çekinmedi. İskoçlar ve İrlandalılar Cromwell’den hala nefret eder. 

Yapılan müdahalelerin akabinde iç savaş parlamenteristler lehine sonlandı. Artık İngiltere, İskoçya ve İrlanda Milletleri Birliği kelam konusuydu.

Cromwell de ülkenin koruyucusu, başkumandanı ve parlamento lideri olarak atanmıştı.

Parlamentonun ısrarına karşın, taç giyip tahta oturmayı reddetti. 

Farklı vakitte tüm muvaffakiyetlerini Yaradanın ona bahşettiğini tez eden son derece dindar bir başkandı. Hükümdarlığı müddetince kendi siyasetini sıkı bir biçimde uyguladı, dine küfredenleri ve isyan edenleri mevtle cezalandırdı. 

“Gerekli olanın yasası olmaz” diyen Cromwell, gerekli gördüğü şeyleri yapmaktan hiç çekinmedi.

Monarşinin mutlakiyetine karşı çıktığı yolda, tek başına mutlak hakim haline gelen Cromwell’in hükümranlığı, bir kaç böbrek taşı ve sıtma yüzünden sadece beş yıl sürebildi.

Öldükten sonra kısa müddetliğine yerine geçen oğlu, idare için gerekli özelliklere sahip değildi. Kralcılar kısa müddet içinde tekrardan denetimi sağladı. Cromwell’in infaz ettirdiği hükümdarın oğlu olan II. Charles tahta geçmiş, kraliyet yine tesis edilmişti.

Cromwell’e dair en değişik şeylerden birinin, onun vefatından sonra yaşanması da enteresandır.

Vefatından iki yıl sonra mezarından çıkarılıp zincirlere vurulan Cromwell’in başı gövdesinden ayrıldı ve bedeni paramparça edildi.

Bir mızrağın ucuna geçirilen kellesi ise Westminster katedralinin önünde bir mühlet sergilendi. 

Bu bir gözdağıydı. Kraliyetle uğraşırsan, kellen bu mızrağın ucunda yükselir demek isteniyordu bir nevi…

Ne olursa olsun, Cromwell bugün İngilizlere nazaran tarihlerinin gördüğü en değerli 10 önderden birisi.

Bir gün yolunuz Londra’ya düşerse, kendisinin büyükçe bir heykelini Westminster’ın önünde görebilirsiniz. Bu kraliyeti yerinden eden zalim bir öndere duyulan bir hürmet midir, yoksa ibret vesikası mıdır bilinmez. Her iki ihtimal de mümkündür tahminen de…

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: