DOLAR 13,33860.22%
EURO 15,22180.52%
ALTIN 759,52-0,14
BITCOIN 761038-1,77%
Kütahya

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Michelangelo Kimdir? Michelangelo’nun Hayatı, Ölümü ve Eserleri…
34 okunma

Michelangelo Kimdir? Michelangelo’nun Hayatı, Ölümü ve Eserleri…

ABONE OL
Kasım 2, 2021 16:48
Michelangelo Kimdir? Michelangelo’nun Hayatı, Ölümü ve Eserleri…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İtalyan Rönesansının önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilen Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, elbet çağdaş tarihin en ilham verici ve yetenekli sanatkarlarından biriydi. İşte Michelangelo’nun hayatına dair merak edilenler; Michelangelo kimdir, neler yapmıştır? Michelangelo’nın yapıtları…

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, Leonardo da Vinci, Raphael ve Donatello ile  16. yüzyıl Floransa’sından batı kültürünü kalıcı olarak zenginleştiren sanatçılardandı.  Michelangelo, ‘Davut’ ve ‘Pieta’ heykelleri ile Sistine Şapelini yaratan isim. Pekala, Michelangelo kimdir? İşte kısaca Michelangelo’nun hayatı…

Michelangelo Kimdir?

Hayatı

Michelangelo, 6 Mart 1475 yılında Toskana’daki Arezzo yakınlarındaki bir kasabada doğdu.  Çocukluğunda rahat bir hayat sürdü. Ailesi Floransa’da bankacıydı. 1481’de annesi kronik bir hastalıktan öldü ve o sırada yalnızca 6 yaşındaydı.

Michelangelo, Floransa’ya geldikten sonra Francesco da Urbino’nun altında çalışabildi. Ayrıyeten sanat eğitimine devam etmek için ona ilham veren birkaç ressamla da tanıştı.

13 yaşında Michelangelo, Ghirlandaio’dan çıraklık eğitimi aldı. 1489’da  Floransa’nın fiili hükümdarı Lorenzo de Medici, Ghirlandaio’dan en düzgün iki öğrencisini istedi. Ghirlandaio tereddüt etmeden Francesco Granacci ve Michelangelo’yu tavsiye etti. Bu nedenle, genç sanatçı Medici tarafından kurulan Hümanist Akademiye kaydoldu.

Öğrenciyken Heykele Başladı

Akademide okurken Michelangelo, Pico della Mirandola, Poliziano ve Marsilio Ficino üzere isimlerden etkilendi. Bu periyotta sanatçı, Centaurs Savaşı ve Adımlar Madonna  gibi  yapıtlarından kimilerini yapmaya başladı.Bu devirde sanatçı, Centaurs Savaşı ve Adımlar Madonna dahil olmak üzere ünlü yapıtlarından kimilerini heykel yapmaya başladı. 

Michelangelo’nun Hayatının Sıkıntı Periyotları

Lorenzo 1492’de öldüğünde, bu Michelangelo’nun hayatında kimi zorluklara ve belirsizliklere neden oldu. Nakdî meseleler yaşadı ve babasının konutuna geri döndü. Michelangelo, Piero de Medici periyodunda tekrar Akademiye dönme talihini yakalasa da siyasi kriz başlamadan evvel kenti terk etti.

1494’te Michelangelo, Bologna ve Roma’ya gitti ve burada birkaç iş yapmakla görevlendirildi. En değerli birinci yapıtı, Meryem Ana’nın kucağında Mesih’in cesedini gösteren klâsik bir adanmışlık fotoğrafına dayanan bir heykel olan Pieta (1498) idi. Ustalıkla teknik beceriyi gösteren Pieta’nın harika dengelenmiş iki figürünü tek bir mermer bloktan çıkardı.

Birinci Mimari Başarısı

1512’de Michelangelo, Sistine Şapeli tavanını tamamladı ve hayatının ikinci yarısında mimariye döndü. Birinci büyük mimari başarısı, yakın vakitte ölen iki genç Medici ailesi varisinin mezarlarını barındırmak için inşa edilen Floransa’daki San Lorenzo Kilisesi’ndeki Medici Şapeli idi.

1534’te Michelangelo Floransa’yı son sefer terk etti ve hayatının geri kalanında çalışacağı ve yaşayacağı Roma’ya gitti.

Yapıtları

Esas sanatsal yapıtlarına ek olarak, birçoğu tamamlanmamış ve kimileri kaybolan çok sayıda öbür heykel, fresk, mimari tasarım ve çizim üretti. Ayrıyeten başarılı bir şairdi ve 300 kadar şiiri üretti. İşte Michelangelo’nun en bilindik yapıtlarından kimileri… 

– David heykeli

– Sistine Şapeli

– Adem’in yaratılışı resmi

– Kıyamet Günü freski

– Pieta heykeli

– Musa’nın Kararı heykeli

Mevti

18 Şubat 1564 yılında 88 yaşındayken Roma’da hayatını kaybetti. Michelangelo o yaşına kadar çalışmalarını sürdürdü.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: