DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4796342,56%
Kars
13°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
Moskova’dan dikkat çeken manzaralar: Binlerce asker sokağa indi!
44 okunma

Moskova’dan dikkat çeken manzaralar: Binlerce asker sokağa indi!

ABONE OL
Mayıs 6, 2022 15:00
Moskova’dan dikkat çeken manzaralar: Binlerce asker sokağa indi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya 3 gün sonra Rusya’nın başşehri Moskova’da kutlanacak Zafer Bayramı kutlamalarına kilitlendi. Her yıl başşehir Moskova’daki Kızıl Meydan’da düzenlenen bayram kutlamalarına askeri gücün sergilendiği geçit merasimi damga vuruyor. Rusya’nın yeni silahlarını ve askeri birliklerini dünyaya sergilediği geçit merasimi, bu sene Ukrayna’daki savaşın gölgesinde gerçekleşecek.

TÜM GÖZLER PUTİN’DE! SEFERBERLİK İLAN EDEBİLİR

Ukrayna’ya başlattığı savaş beklediğinden çok daha uzun süren ve alanda büyük kayıplar veren Putin’in  zafer merasiminde savaşa dair değerli bildiriler vermesi bekleniyor.

Batılı yetkililer ve Ukrayna istihbaratı Putin’in bu yılki Zafer Bayramı’nı Donbas bölgesinde bir zafer ilan etmek için kullanabileceğini öne sürerken askeri analistler Putin’in kitlesel bir seferberlik ilan edebileceğini düşünüyor.

PROVALAR YAPILDI

Büyük merasime sayılı günler kala Moskova’da hazırlıklar hızlandı. Rus ordusu dün akşam Moskova’daki Kızıl Meydan’da 2 prova gerçekleştirdi. Provada yüzlerce asker yürüyüş yaptı, zırhlı araçlar gösterildi. 

‘Z’ HARFİ DAMGASINI VURACAK

Moskova bu yılki merasim için 12 yıldır ortada görünmeyen ‘Kıyamet günü uçağını’ sahneye çıkarırken Rus hava kuvvetleri Moskova semalarında uçuş provası gerçekleştirdi. Filo’un ‘Z’ harfi formunda uçması dikkatlerden kaçmadı.

Ukrayna savaşı sonrası Rusya’nın sembolü haline gelen ‘Z’ harfi Avrupa’da ‘gamalı haç’a benzetilirken Ruslar tarafından ağır ilgi görüyor. Putin’i destekleyen binlerce kişi kıyafetlerinde, otomobillerinin camlarında hatta binalarında ‘Z’ sembolünü taşıyor. 

Provalarda sergilenen askeri araçların üzerinde de görünen sembol bu yılki merasime damgasını vuracak üzere görünüyor.

ARGÜMANLARA HAVADA UÇUŞUYOR

Rusya için büyük değer taşıyan ve son yıllarda propaganda aracına dönüşen ‘Zafer Bayramı’ bu sene büyük sürprizlere sahne olabilir. Putin’in kıymetli açıklamalar yapması beklenen merasimle ilgili ortaya sayısız argüman atıldı.

Bu argümanlardan en dikkat çekeni ‘Rusya’nın resmi savaş ilanı’. CNN şimdiye kadar Ukrayna’ya başlattığı işgal için ısrarla ‘savaş’ yerine ‘Askeri operasyon’ sözünü kullanan Rusya’nın Zafer Bayramı’nda resmi olarak savaş ilan edebileceğini ileri sürdü.

Ukrayna merkezli Savunma Stratejileri Merkezi ise 9 Mayıs Zafer Günü’nde Rus askerlerinin yakaladığı 500 savaş esirinin Kızıl Meydan’dan geçmeye zorlanabileceğini sav etti.

9 MAYIS RUSYA İÇİN NEDEN BU KADAR DEĞERLİ?

Rusya, her yıl 9 Mayıs’ta İkinci Dünya Savaşı’ndaki zaferini kutluyor. Zafer Günü ülkede birçok aile için çok manalı bir bayram. Pekala bu tarih Ruslar için neden bu kadar kıymetli? İşte yanıtı…

İkinci Dünya Savaşı, bugüne kadarki en büyük savaştı. Savaş Eylül 1939’da Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle başladı ve 1945’te sona erdi. Savaşta on milyonlarca insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan da meskenlerini terk etmek zorunda kaldı.

Sovyetler Birliği bu savaşta Nazi Almanya’sını mağlubiyete uğratan ittifakın bir kesimiydi ve muhtemelen savaştan en çok etkilenen ülkeydi. Zira savaşın büyük kısmı Rusya topraklarında yaşandı.

Mayıs 1945’te Almanya İkinci Dünya Savaşı’nda şartsız teslim mutabakatı imzalayarak Avrupa’da yenilgiyi kabul etti. Bu doküman, kıtadaki savaşı durdurdu. Lakin Asya’da Japonya’yla savaş birebir yılın Ağustos ayına kadar sürdü.

Mutlak teslimiyet mutabakatı Berlin yakınlarında 8 Mayıs’ta imzalandı. Almanlar, lokal saatle 23.01’de tüm operasyonlarını durdurdu. Rusya’da saat gece yarısını geçmişti.

Bu nedenle Zafer Günü birçok Avrupa ülkesi ve ABD’de 8 Mayıs’ta Rusya, Sırbistan ve Belarus’ta ise 9 Mayıs’ta kutlanıyor.

İDEOLOJİK BİR ARACA DÖNÜŞTÜ

Zafer Günü uzun ve kanlı bir savaşı söz ediyordu. Sovyetler Birliği’ndeki birçok aile yakınlarını kaybetti. Fakat kısa bir müddet sonra Zafer Günü, anma gayesini aşarak devlet için ideolojik bir araca dönüştü.

21’inci yüzyılın başlarında Rus önder Vladimir Putin, Zafer Günü’ne daha fazla ehemmiyet atfetti ve bu günü Rus kimliğinin ayrılmaz bir modülü haline getirmeye çalıştı.

Zafer Günü kutlamalarının boyutu büyüdü, lakin her geçen yıl hâlâ yaşayan ve kutlamalara katılabilecek durumda olan gaziler ve görgü şahitlerinin sayısı azalıyordu.

Rusya’nın Nazizmi hezimete uğratmaktaki anahtar rolüne ait resmi telaffuz 2020’de yapılan bir dizi değişikliğin modülü olarak anayasaya geçirildi.

Muhafazakar kıymetler ve milliyetçiliğe vurgu yapan bu değişikliklerle Rus vatandaşlarının zafer konusundaki tarihi resmi söylemi sorgulaması yasaklandı.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: