DOLAR 13,72300.39%
EURO 15,53050.01%
ALTIN 780,340,18
BITCOIN 768832-1,55%
Kütahya

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Muhalefet Partileri Bu Kez ‘Sayıştay’ı Yeniden Denetleyebilir Kılma’ Hedefiyle Bir Araya Geldi
11 okunma

Muhalefet Partileri Bu Kez ‘Sayıştay’ı Yeniden Denetleyebilir Kılma’ Hedefiyle Bir Araya Geldi

ABONE OL
Kasım 10, 2021 10:42
Muhalefet Partileri Bu Kez ‘Sayıştay’ı Yeniden Denetleyebilir Kılma’ Hedefiyle Bir Araya Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Parlamenter sisteme dönüş için toplantılarla bir ortaya gelen altı muhalefet partisi, “Sayıştay’ın yetki alanının genişletilmesi, kontrol kapsamı dışındaki kurumların kontrole tabi tutulması ve yaptırım gücünün artırılmasını” masaya yatırdı. Sayıştay’ın “Anayasal destek noktalarının kuvvetlendirilmesi” öne çıkarken, Sayıştay kontrolünden muaf olan TVF’nin kontrol kapsamına alınması prensibi benimsendi.

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine nazaran, kamu iktisadi teşebbüslerini iktisadi, mali, idari, hukuksal ve teknik taraflardan denetleyen Sayıştay’a ait “sorunlar” muhalefet masasında görüşüldü. “Anayasal desteğinin yetersizliği” istikametinde görüşlerin lisana getirildiği Sayıştay’ın “son yıllarda iktidar tarafından etkisizleştirildiği” birçok sefer gündeme gelmişti. Sayıştay, “denetçilerce hazırlanan raporlardaki kimi tespitlerin üst heyetler tarafından makaslandığı”, “kamu yönetimlerinde bulgulanan devasa büyüklükteki bütçe usulsüzlüklerinin kamuoyuna açıklanan raporlarda yer almadığı” argümanlarına bahis olmuştu. Öte yandan Sayıştay’ın “tespit ettiği usulsüzlüklerle ilgili cürüm duyurusunda bulunmadığı” kaydedilerek, “söz konusu sürecin uygulanmaması nedeniyle yaptırım gücünü yitirdiği” belirtilmişti. Muhalefet masası, bahse mevzu sav ve tenkitlerden hareketle Sayıştay’ın “yetki alanını genişletmeyi, kontrol dışı kurumları kontrole tabi hale getirmeyi ve yaptırım gücünü artırmayı” öngören düzenlemeleri gündemine aldı.

TVF kontrol altına alınacak

Edinilen bilgiye nazaran, muhalefet, güçlendirilmiş parlamenter sistem kapsamında öncelikli olarak “Sayıştay’ın anayasal destek noktalarını kuvvetlendirmeyi” hedefliyor.

Muhalefet masasının, “kamu kuruluşlarında belirlenen usulsüzlüklerle ilgili sorumlular hakkında Sayıştay’ın hata duyurusunda bulunmasına yönelik net bir çerçeve çizilmesi”, “Sayıştay’ın kontrolü dışında kalan kimi kamu kurumlarının da kontrol kapsamına alınması” husus başlıklarında görüş birliğine vardığı tabir ediliyor.

Altı muhalefet partisi, “Sayıştay’ın güçlendirilmesi” ile kamuya ilişkin büyük bütçeli birtakım iştirakleri yöneten TVF’nin “Sayıştay kontrolü altına alınmasını” da hedefliyor.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: