DOLAR 13,3737-1.22%
EURO 15,1830-0.96%
ALTIN 792,160,36
BITCOIN 562931-0,98%
Kütahya
-10°

KAPALI

06:49

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mutlaka Seyredilmesi Gereken Birbirinden Epik 18 Tarihi Film
46 okunma

Mutlaka Seyredilmesi Gereken Birbirinden Epik 18 Tarihi Film

ABONE OL
Kasım 21, 2021 22:40
Mutlaka Seyredilmesi Gereken Birbirinden Epik 18 Tarihi Film
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kesinlikle izlemeniz gereken birbirinden epik 18 tarihi sineması sizin için listeledik. Keyifli okumalar!

18. Kingdom of Heaven (2005)

Sinema, Ortaçağ’da Kudüs’te geçen bir tarihi aksiyon olarak nitelendirilmektedir. Balian isminde genç bir adam aslen demircilik yapmaktadır. Ailesini kaybetmiştir ve yazgı onun için farklı bir plan hazırlamaktadır. O yakında şövalye olacaktır. Akabinde aşk kapıyı çalacak ve yüreğine ateş düşecektir. Bir prensese gönül verecektir. Yüz yıl evvel Kudüs’ü kuşatan Haçlılar’ın bahtını ise en baştan bu şövalye belirleyecektir. Mukadderat kusursuz bir biçimde işlemektedir. Genelde epik sinemalara imza atan Ridley Scott, argümanlı bir oyuncu takımı ile tarihi bir olaya ışık tutuyor. Sinemanın ‘Yönetmenin Kurgusu’ başlıklı uzun versiyonunu tavsiye ettiğimizi de belirtelim.

IMDb: 7,2

17. The English Patient (1996)

www.sinemalar.com

Laszlo Almays bir harita yapımcısıdır ve Sahra Çölü’nün birtakım bölgelerinde harita çıkarmakla vazifelidir. İkinci Dünya Savaşı esnasında geçen kıssada bir uçak kazasında Almays’ın vücudunda yanıklar oluşur ve yatağa düşer. Ona bakacak kişi, Hanna isminde bir hemşiredir. Eski bir İtalyan manastırında kalmaya başlayan Almays, gizemli geçmişini hatırlamaya başlar.

IMDb: 7,4

16. A Bridge Too Far (1977)

www.beyazperde.com

İkinci Dünya Savaşı’nın son günleri yaşanmaktadır. Almanlar, Fransız topraklarındaki yenilgilerini almak üzeredirler. Müttefikler de Normandiya çıkarmasından sonra Ren Irmağı üzerindeki bir köprüyü almanın arefesindedirler. Fakat yapılan büyük bir kusur sonrasında köprüye yakın bir yere inmeleri planlanan paraşütçüler, köprünün epey uzağında bir yere indirirler. İndikleri yer, Alman Ordusu’nun elinin en güçlü olduğu savaş cephelerinden biridir.

IMDb: 7,4

15. Master and Commander: The Far Side of the World (2003)

www.beyazperde.com

Kaptan Jack Aubrey, Napolyon periyodunun tüm karmaşası içerisinde takımıyla birlikte açık denizlerde Fransız ve İspanyol gemileriyle savaşmaktadır. Bir müddet sonra geminin hekimi olan Stephen Maturin ile birlikte verdikleri bir kararın sonucunda dünyanın balta girmemiş uzak taraflarını keşfetmek üzere bir serüvene atılırlar. Artık insanın keşfetme içgüdüsü, bu geminin en hükümran duygusu olacaktır.

IMDb: 7,4

14. The Thin Red Line (1998)

www.beyazperde.com

İkinci Dünya Savaşı sırasında Guadalcanal’da savaşan bir küme Amerikalı erkeğin değişmelerinin, acı çekmelerinin ve kendileriyle ilgili kıymetli keşifler yapmalarının hikayesi.

Sinema Pasifik adalarında Japonların ilerlemelerini durduracak olan, savaşta anahtar vazifesi görmüş çatışmalardan birini arkaplanına almış. Lakin hikaye, bunun ötesinde, hayatta kalmak için savaşan, fecî gerilim altındaki insanların ortalarında gelişen güçlü bağların ortasında dolaşıyor.

IMDb: 7,6

13. The Last Samurai (2003)

www.beyazperde.com

Amerikan ordusunda ukala ve tıpkı vakitte da kıdemli bir yüzbaşı olarak bilinen Nathan Algren, 1870’lerde Japonya’dan bir teklif ve davet alır. Kendisinden, Japon İmparatorluğu’nun birinci ordusuna askeri eğitim vermesi talep edilmektedir. Her ne kadar çağdaş savaş yolları açısından gelişim gösterseler de samuray kültürü de hem devam etmekte hem de önemsenmektedir. Lakin Algren başına gelen bir kaza sonucu samurayların önderi tarafından kurtarıldığı vakit temel samuray kültürüyle tanışır ve bundan çoku ile etkilenir. Bir samuray savaşçısı üzere hareket etmeyi öğrenmesi onu son derece değerli bir kararın eşiğine taşıyacaktır. 

IMDb: 7,7

12. The Last Emperor (1977)

www.beyazperde.com

Sinema tarihinin en çok ödül alan, en geniş takımlı sinemalarının başında gelen Son İmparator destansı bir hikayedir: 2 yaşında tahta çıkan Çin’in son imparatoru Pi Yi’nin gözünden 60 yılın hikayesi. Çekimi 2,5 yıl süren, 19 binden fazla kişinin rol aldığı sinema çok şık ve estetik bir ‘görkemli yapım’dır.

IMDb: 7,7

11. The Cilt Commandments (1956)

www.beyazperde.com

Bazıları şimdi dünyaya geldiklerinde birinci başta müthiş bir mukadderata doğmuş üzere görünse de aslında geleceğin hiç hesapta olmayan planları vardır. Hangi tarafı seçeceğine dair verdiği kararlar apayrı yollara sevk edebilir. Musa şimdi bir bebekken terk edilmişti. Onu paçavralar içinde bulup Mısır sarayına getiren Firavun’un kız kardeşiydi. Sarayda bir prens olarak yetişen Musa, âlâ yürekliliği ve adaleti ile kısa vakitte çok sevilir ve tahtın mirasçısı olarak görülmeye başlanır. Erkek kardeşi Ramses ise hem gelecekteki hükümranlık payesini hem de ortalarındaki bir öteki çekişme konusu olan Prenses Nefertiti’nin kalbini Musa’ya bırakmaya niyetli değildir.

IMDb: 7,9

10. Spartacus (1960)

www.beyazperde.com

Bir köle olarak satılan Spartaküs vakitle gladyatör eğitmeni Brutus’un dikkatini çeker. Spartaküs’ü keşfeden Brutus onun güçlü bir gladyatör yapabilmek için eğitim almasını sağlar. Spartaküs artık hazır olduğunda okulu ziyaret eden senatör Crassus onuruna verilen oyunlarda yer alır. Burada başarılı olan genç adam kısa bir müddette senatörün etik olmayan taraflarını görür ve reaksiyonu vakitle harekete dönüşür. Bu isyan dalga dalga yayılıp kentin dört bir yanına ulaşır.Dönemine nazaran bir oldukça yüksek bütçeli bir sinema olan Spartaküs, Stanley Kubrick’in imzasını taşıyor.

IMDb: 7,9

9. Dances with Wolves (1990)

www.beyazperde.com

John Dunbar Amerikan İç Savaşı’nın hakkı verilmiş kahramanlarından biridir. 1865 yılında batının unutulmuş ve terk edilmiş bir karakoluna atanır. Bu misyon onun için epeyce heyecan vericidir. Vazifesi ise buraya getirilecek olan askerleri beklemektir. Dunbar, burada geçirdiği günlerin keyfini sürerken yeni tanıştığı Lakota Siuları ile yakınlaşmaya başlar. Gün geçtikçe yalnızca barışı düşünen bu Kızılderilileri daha da yakından tanıyarak onlarla arkadaş olur. Bir müddet sonra artık onlardan biri olduğunu kabullenmeye başlayacaktır.Kevin Costner, birinci direktörlük denemesinde az görülen bir muvaffakiyete imza atarak 12 kolda aday olduğu Oscar mükafatlarını, en değerlileri de dahil olmak üzere kazanmıştı.

IMDb: 8

8. Andrei Rublev (1966)

www.beyazperde.com

Andrei Rublev’de 15. yüzyılda Tatarların atakları altında inleyen Rusya’dayız. Andrei Rublev hem bir keşiş hem de ikona ressamıdır. Barbarlık, şiddet ve kana kontrast olarak tabiatın mucizevi hoşluğu ve inanç Rublev’in beslendiği kaynaktır. Ne var ki bir köylü kızını tecavüzden kurtarmak için bir adamı öldürmek zorunda kaldığında hayatı ve İlah inancını tekrar sorgular. Yaratıcılık ateşinin, konuşmama ve fotoğraf yapmama yemini eden Rublev’in içinde tekrar yanmaya başlaması için toy bir delikanlının dev bir çanı imal etmesini seyretmesi gerekecektir. Bu aslında sanatçı keşişin yapıtlarına gerçek rengin ve hayatın da gelmesinin işaretidir.

IMDb: 8,1

7. Barry Lyndon (1975)

www.beyazperde.com

Barry Lyndon’da Redmond Barry’nin babası tartışmalı bir at pazarlığı sırasında öldürülür, annesi ise tüm hayatını oğluna adar. Genç bir adam olduğunda kuzeni Nora’ya aşık olan Barry genç bayandan beklediği karşılığı göremez. Fakirlikten kurtulmak için ailesi Nora’yı İngiliz bir kaptan olan John Quin’le evlendirmeye karar verir, Barry durumu kabullenemeyip Quin’i bir düelloda öldürür. Barry en az vaktin kendisi kadar süratli yaşar vakti… Yeni bir hayat sürmek için kasabadan kaçar, kendini acımasız bir savaşın tam ortasında buluverir. Bu savaştan bile sağ çıkar ve casusluk mesleği başlar. Lakin işler bu kadarla da hudutlu kalmayacak, hayat onu farklı maceralara sürükleyecektir.Sinema dahisi Stanley Kubrick’in Thackeray’ın romanından uyarladığı sineması, yaptığı birbirinden kült sinemalar ortasında kendine özel bir yer edinmiştir.

IMDb: 8,1

6. The Bridge on the River Kwai (1957)

www.beyazperde.com

Kwai Köprüsü’nde, Albay Nicholson’ın liderlik ettiği esirler, Kwai Irmağı üzerinde bir köprü yapmaları için Japonlardan bir direktif alırlar. Albay Saito’nun köprüyü yaptırmaktaki emeli cephaneyi birliklerine basitçe dağıtmaktır. Albay Nicholson’ın elindeki tek kozu, yapılabilecek en uygun köprüyü yapıp kendi gururunu ve askerlerinin motivasyonunu körüklemek, yitirilen gücü ve kaybedilen özgüveni geri kazanmak olacaktır.Dönemin büyük direktörlerinden David Lean’in unutulmaz başyapıtı olan Kwai Köprüsü, Alec Guiness, Jack Hawkins ve William Holden üzere oyunculardan oluşan takımıyla da ilgi çekiyor.

IMDb: 8,1

5. Gone with the Wind (1939)

www.beyazperde.com

Rüzgar Üzere Geçti’de Amerikan Sivil Savaşı’nın arifesinde, Georgia eyaletinin kırsal bir bölgesindeyiz… Scarlett, Suellen ve Careen ile birlikte İrlanda göçmeni bir ailenin kızlarından biridir. Hoşlar hoşu Scarlett, Brent ve Stuart isimli iki kardeşle konuşmaktadır. Bu iki kardeş Scarlett’tan bir şeyi gizlemektedirler. Genç kızı gizlice sevdiği Ashley Wilkes isimli adam Scarlett’a aşık olsa da kuzeni Melanie ile evlenecektir. Şimdi kimsenin bilmediği bu gerçek, yakın bir vakitte duyurulacaktır. Daha sonraları Scarlett, gönlünü Rhett Butler’a kaptırsa da Ashley’i aklından atamayacaktır.

IMDb: 8,1

4. Ben-Hur (1959)

www.beyazperde.com

Ben Hur, Kudüs’te yaşayan varlıklı bir prens ve tüccardır. Çocukluk arkadaşı Romalı Messala görüşmedikleri yıllar boyunca yüksek kademeli bir Roma hakimi olmuştur. Kudüs’ten uzak kaldığı uzun yıllardan sonra buraya dönen Messala, artık Roma ordusunun kumandanı olmuştur. Musevilerin özgürlüğü için canı kıymetine uğraş eden Ben-Hur’dan, çocukluk arkadaşı Messala tarafından, Romalıları eleştirenleri teşhis etmesi istenir; fakat Ben-Hur kabul etmez. Karşı karşıya gelen iki çocukluk arkadaşı artık farklı cephelerdedirler.Sinema tarihinin klasik yapıtlarından biri olan William Wyler imzalı bu epik sinema Akademi Ödülleri’nde onbir kolda Oscar mükafatı kazanmıştır.

IMDb: 8,1

3. Ran (1985)

www.beyazperde.com

Ran, Shakespeare’in ünü oyunu Kral Lear’ın özgür bir Japon uyarlaması. Sinemada başarılı hükümdarlık mesleği anbean sarsılan bir babanın, çocukları tarafından uğradığı ihanet ve bu güç savaşlarının karakterlere verdiği ölümcül ziyanlar işlenir. Hidetora, krallığını üç oğlu ortasında paylaştırmak istediğinde karşılaştığı şey hem bir babanın hem de bir hükümdarın hak etmediği usulde bir sonuç olacaktır. Çocuklarından kendisine sadık kalmalarını bekleyen baba, beklemediği bir formda kendi çocuklarının acımasız yüzüne şahit olacaktır.‘Seven Samurai’ ve ‘Yojimbo’ üzere başyapıtlarıyla klasikleşen usta direktör Akira Kurosawa tarafından yönetilen Ran, İngiliz edebiyatının bu kıymetli yapıtının temel karakteristiklerini Uzakdoğu kültürüyle birlikte başarılı bir biçimde yoğurmuştur.

IMDb: 8,2

2. Voyna i mir (1965)

www.beyazperde.com

Sergey Bondarchuk’un imzasını taşıyan bu sekiz saatlik sinema, Tolstoy’un ünlü yapıtı ‘Savaş ve Barış’ın epey sadık bir uyarlaması. Sinema, 1812 yılında Fransız işgaline hazırlanan Rus aristokrasisinin destansı öyküsünü anlatıyor.

IMDb: 8,3

1. Lawrence of Arabia (1962)

www.beyazperde.com

Arabistanlı Lawrence, Arap İsyanı’nın başlamasında değerli bir rol oynayan İngiliz bilim adamı ve ordu casusu Thomas Edward Lawrence’ın Arabistan’daki misyon sürecinde yaşananları bahis alıyor. Kuzey Afrika’da genç bir teğmen olan Lawrence’ın bir teklif üzerine Arabistan’a gözlemci olarak gitmesi ve vakitle bölgede isyan çıkaran Araplara yardım etmesiyle artık, Arabistan topraklarına İngilizlerin de eli değmiş olur. Osmanlı Devleti’ne karşı kışkırtılan Arap halkı, İngilizlerle işbirliği içerisine girerek Osmanlı Devleti’yle çatışacağı bir savaşa sürüklenir.Yapım, devrin tarihinde kıymetli yeri olan T.E. Lawrence’ın anılarından gazeteci Jackson Bentley’in araştırmalarıyla sinemaya aktarılmıştı. Yedi kolda Oscar mükafatı kazanan sinema, savaşı husus alan her sinemada olduğu üzere büyük tartışmalara sebep olmuştur.

IMDb: 8,3

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: