DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5673540,54%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

X
NASA Fotoğraflarını Paylaştı: Mars’ta Uzaylı Yaşamının Olabileceğine Dair Kanıt Bulundu
6 okunma

NASA Fotoğraflarını Paylaştı: Mars’ta Uzaylı Yaşamının Olabileceğine Dair Kanıt Bulundu

ABONE OL
Ekim 12, 2021 23:36
NASA Fotoğraflarını Paylaştı: Mars’ta Uzaylı Yaşamının Olabileceğine Dair Kanıt Bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, Mars’ta bir vakitler uzaylı ömrüne konut sahipliği yapmış olabilecek eski bir ırmak deltasını ortaya çıkardı. Bilim insanları deltaya mesken sahipliği yapan Jezero kraterinin muhakkak bölgelerinde, yani Perseverance gezginin bulunduğu yerin yakınında, dünya dışı ömrün fosilleşmiş ispatlarını tutabilecek hayati organik bileşikler buldu.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından paylaşılan yeni fotoğraflar, bilim insanlarının bir vakitler kızıl gezegenin uzaylı ömrüne mesken sahipliği yaptığını kanıtlayan fosilleri bulmayı umduğu Mars’taki eski kurumuş ırmak yatağını ortaya koydu.

Bilim insanları, Perseverance gezgini tarafından çekilen ve milyarlarca yıl evvel gezegende suyun nasıl aktığını gösteren fotoğrafları Journal of Science’da yayınladı.

NASA’nın Persevance gezgini, “Kodiak Butte” olarak bilinen ve ‘dalgalanan su düzeyleri ve sonraki basamaklarda değişen akış tarzları altında kapalı bir göl sistemini gösteren’ bir kaya oluşumunun fotoğraflarını çekti.

Bilim insanları, bu yeni bulgunun, NASA’nın gezegenin daha fazla araştırılmasına ait kararlarına rehberlik edecek ‘benzeri görülmemiş bir bilgi  noktası’ sağladığını söyledi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) Gezegen bilimleri profesörü olan Benjamin Weiss, ‘Gezgin bu inanılmaz ıssız toprağa indi ve hiçbir yere gitmeden, yalnızca uzaktan fotoğraf çekerken, Jezero’nun milyonlarca yıl evvel gölün tabanı olduğunu doğrulayan kayalar gördük’ dedi.

Bununla birlikte, yeni yayınlanan Kodiak Butte fotoğrafları, olağan ırmak akışının olduğu periyotlarda oluşabilecek ince kil yahut kum katmanlarını gösteriyor.

Fransa’daki Nantes Üniversitesi’nden bir jeolog olan Nicolas Mangold,“Kodiak’taki stratigrafiyi* anlamak, ömrün korunması için en muhtemel olan tortuları belirlememizi sağlıyor. Geçmişte bir noktada suyun yüzeyde aktığını biliyoruz, lakin bu aktivitenin müddetini bilmiyoruz” dedi.

*Stratigrafi, tıpkı vakitte katmanbilim ya da tabakabilim olarak da isimlendiriliyor. Jeolojinin bir alt kolu alan bilim kısmı gezegenlerdeki yer kabuklarından alınan katmanlı kayaların formasyonlarını, bileşimlerini ve korelasyonlarını inceliyor.

Mangold, ayrıyeten alanın sel olaylarından kaynaklanan küçük kaya katmanları ile kaplandığını kelamlarına ekledi.

Öteki taraftan araştırmacılar, Mars’taki sellere neyin sebep olduğunu bilmiyor, lakin bunların şiddetli yağmur yahut ani bir buz erimesinden kaynaklanmış olabileceğini varsaydıklarını açıkladılar.

Weiss, ‘O zamanlar Mars muhtemelen daha fazla buza sahipti, bu da volkanik aktivite yahut meteor çarpmaları ile apansız eriyerek kratere su, kaya ve silt akışı gönderdi. Kraterin etrafındaki bölge, Mars’taki bilinen en eski kayaları içiriyor. Artık, kraterden bile ayrılmadan o kayaları da örnekleyebiliriz” açıklamasını yaptı.

Öte yandan bilim insanları, yeni bulguların Kızıl Gezegen’in daha evvel göllere sahip olabilecek öteki kraterleri ve potansiyel hayat biçimleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacağını savundu.

Araştırmanın muharrirlerinden Amy Williams, ‘Artık net fotoğraflara sahibiz. Kil ve  çamurtaşı bulduğunuza dair tam bir inancımız var. Bu fotoğraflara bakmak bir kitabın kapağını okumak üzere. Keşfimiz yeni başlıyor’ dedi.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: