DOLAR 13,71850.32%
EURO 15,4920-0.33%
ALTIN 781,170,29
BITCOIN 7710620,22%
Kütahya

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

NASA’nın Curiosity Aracı, Mars’ta Daha Önce Tespit Edilmemiş Organik Moleküller Buldu
11 okunma

NASA’nın Curiosity Aracı, Mars’ta Daha Önce Tespit Edilmemiş Organik Moleküller Buldu

ABONE OL
Kasım 8, 2021 04:36
NASA’nın Curiosity Aracı, Mars’ta Daha Önce Tespit Edilmemiş Organik Moleküller Buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NASA’nın Mars keşif aracı Curiosity, Kızıl Gezegen’de daha evvel bilinmeyen organik moleküller keşfetti. Bu, öbür gezegenlerde hayat belirtisi olan kimyasal izlerin araştırılmasında daha âlâ araçların geliştirilmesine önayak olabilecek bir ilerleme.

Independent Türkçe’den Noyan Öztürk’ün Nature Astronomy adlı akademik dergiye dayandırdığı habere nazaran, yeni bulunan karbon bazlı bileşikler Mars’ta ömür olduğuna dair kesin delil sunmasa da keşif aracının sondaj gerektirmeyen yerleşik deney tekniğinin gelecekteki uzay keşif misyonlarında organik molekülleri aramak için tesirli bir yol olabileceğine işaret ediyor.

Ağustos 2012’de Mars’a inişinden bu yana, Curiosity keşif aracının ana misyonlarından biri Kızıl Gezegen’in Gale Krateri’ndeki evvelce yaşanabilir ortamlarında organik moleküllerin ve hayat belirtilerinin izlerini aramaktı.

Lakin NASA’daki bilim insanları tam da Mars’taki Sharp Dağı’nın tabanındaki kayalarda organik moleküllerin varlığını test etmek için ‘ıslak kimya’ deneylerini birinci kere gerçekleştirmeye hazırlanırken aracın matkabı kırıldı ve misyon belirsizliğe düştü.

Bilim insanları bunun üzerine kayaları delmek ve toz haline getirmek yerine keşif aracının Kızıl Gezegen’deki Bagnold Kumulları’ndan topladığı bir ölçü gevşek kumdaki organikleri test etmek maksadıyla ‘ıslak kimya laboratuvarı’ için yenilenmiş bir sistem geliştirdi.

NASA’ya nazaran bu değişiklik hayatiydi zira yerleşik keşif aracı deneyinde her biri yalnızca bir defa kullanılabilecek sadece 9 kap çözücü unsur vardı.

Eser ölçüdeki organik bileşikler Mars’ta ısıtıldığında basitçe parçalanabileceğinden çözücüler, molekülleri türetilmiş formlara dönüştürerek parçalamadan kimyasal tahlil yapma imkanı sağlar.

Araştırmacılar deney sonucunda gevşek kum örneklerinde kimyasal olarak türetilmiş benzoik asit ve amonyak buldu.

ünya’dan çalışan NASA mühendisleri Mars keşif aracı Curiosity’nin matkabını kullanmadıkları bir yıldan uzun bir müddetin akabinde nihayet 2018’de matkabı tamir etmeyi başarmış ve Mars yüzeyinden daha fazla örnek toplanmasına imkan sağlamıştı.

Testten daha fazla sonuç bekleniyor. Curiosity keşif aracının topladığı örnekleri almak için 2030’da Kızıl Gezegen’e gidecek vazifeye dair çalışmalar da sürüyor.

Testler ayrıyeten fosforik, fenol, nitrojen taşıyan birkaç molekül ve ‘ve şimdi tanımlanamayan yüksek moleküler yüklü bileşikler’ dahil diğer moleküllerin varlığına işaret etti.

Bilim insanları, NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden astro-biyolog Maëva Millan’nın öncülük ettiği çalışmada ‘Mars’taki bu türetme deneyi Mars örneklerinde bulunan moleküller yelpazesini genişletti ve biyotik yahut prebiyotik temaslara sahip polar organik moleküllerin daha derinlemesine aranması için güçlü bir araç olduğunu ortaya koydu’ dedi.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: