DOLAR 13,70540.3%
EURO 15,53910%
ALTIN 781,720,36
BITCOIN 762640-1,36%
Kütahya

AZ BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Neden, Niçin, Nasıl? Merak Edilen İlginç Sorulara Verilmiş 12 Aydınlatıcı Cevap
20 okunma

Neden, Niçin, Nasıl? Merak Edilen İlginç Sorulara Verilmiş 12 Aydınlatıcı Cevap

ABONE OL
Kasım 8, 2021 22:42
Neden, Niçin, Nasıl? Merak Edilen İlginç Sorulara Verilmiş 12 Aydınlatıcı Cevap
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Neden yahut nasıl üzere soruları vakit zaman bir şey ile karşılaştığımızda sorarız ancak ayrıntılarını araştırma konusuna gelince genelde bu durumu pas geçeriz. İşte bu stil sorulara yanıtlar veren çeşitli kaynaklardan derlediğimiz bilgiler sizlerle…

1. Bugüne Dek Üretilen En Hafif Gereç Nedir?

Günümüzün en hafif malzemelerinde birincilik unvanı ‘havalı pelte’ olarak da tanınan aerojellere ilişkin. En kolay tarifiyle aerojel; bir jelin içindeki sıvı bileşenin havayla değiştirilmesi sonucunda elde edilen katı bir husus. Bu husus tıpkı vakitte çok âlâ bir yalıtkan olmasıyla da ünlü. O denli ki, oksijen kaynağıyla direkt verilen ateşi bile yalıtabiliyor. Bu nedenle uzay araştırmalarında da tercih edilen bir gereç durumunda. Aerojel, kütlesinin binlerce katını taşıyabilecek güce sahip olmasına karşın ufak bir darbeyle kırılabilen bir gereç.

2. Neden Süt Dişlerimiz Vardır?

Ağız kapanması sonucu diş kenetlenmesi olayının gerçekleştirilebilmesi için iki farklı diş kümesine muhtaçlığımız vardır. Süt dişlerinin yapısı, bebek yaşta diş kenetlenmesine uygunken, ilerleyen yaşlarda çıkan kalıcı dişlerimiz, yetişkinlerin kafatası ve çene yapısına nazaran diş kenetlenmesine uygundur.

İnsanlarda 20 süt dişi, 32 kalıcı diş bulunmaktadır. Kafatasının (kranyum) sertleşmeye başlamasıyla ve kafatasının genişlemesiyle birlikte, süreksiz dişler dökülmeye başlar ve yerlerine kalıcı dişler getirilir. Öteki bir araştırma, zayıf ve küçük süt dişlerinin, artlarından gelecek sert ve büyük kalıcı dişlerin çıkacakları yerleri belirlemek konusunda yararlı olduğunu göstermektedir.

3. Eski Sinemalarda Neden Beşerler Süratli Hareket Ediyor?

İnsan gözü 24 FPS, yani saniyede 24 kare üzerindeki imgelerde imajın kesintisi ile ilgili bir farkı algılamaz. Saniyede 24 kareden daha düşük süratlerde ise göz manzaralar ortasındaki kesintileri hissetmeye başlar. Sessiz sinema vaktindeki eski sinemalarda, beşerler süratli hareket ederler zira o yıllardaki sinemalar saniyede 16 manzara geçişi ile çekiliyordu. Yani günümüzde ortalama 24 kare olan imaj geçişinden 8 kare daha az. Karenin bu azlığı ise haliyle imajın süratli akmasına neden oluyor.

Açıklayıcı görsel

4. Gözlerimizde Neden Çapak Oluşur?

Çapağı oluşturan yapı akıntı ‘rheum’ ismi verilen bir çeşit ince mukus katmanıdır. Bu mukuslu yapı aslında gözlerimizde, burnumuzda ve ağzımızda daima olarak salgılanır. Rheum içerisinde mukus, deri hücreleri, yağlar ve tozlar bulunur. Varsayım edebileceğiniz üzere bu yapının emeli dışarıdan bedenimiz içerisine giren pislikleri ve bedenimizde ölen deri katmanını dışarıya atmaktır. Güzel lakin, bu yapı biz uyanıkken neden oluşmaz? Aslında oluşur. Dediğimiz üzere rheum, durmaksızın salgılanan bir mukus katmanıdır. Bunun sebebi, gözlerinizi her kırptığınızda (ki bunu çok sık yaparsınız) bu tabakanın temizlenmesidir. Göz kapaklarınız bu akıntıyı tertipli olarak gözyaşı bezlerinize gerçek iter ve rheum buradan beden dışına atılır. Öte yandan uyurken gözlerinizi hiç kırpmazsınız; bu nedenle rheum da gözleriniz etrafında birikerek çapaklanmaya neden olur. Bedenden atılamadığı surece bu yapı katılaşır. 

5. Otomobillerin Gücünü Belirlemekte Kullandığımız Beygir Nedir?

Bilhassa otomobillerle ilgili olanların kesinlikle bileceği ‘beygir’ isimli ünite, aslen buhar makinelerinin gücünü ölçmek için geliştirilmiştir. Birinci olarak 1872 yılında James Watt tarafından kullanılarak, yeni geliştirdiği buharlı motoru halka tanıtmasında yardımcı olmuştur.

‘beygir’, isminden de anlaşılabileceği üzere atların gücüne dayanarak geliştirilmiş bir ölçüttür. 1 beygir, ortalama bir yetişkin erkek atın yaklaşık 75 kilogramlık bir yükü 1 saniyede 1 metre yükseğe çıkarabilmek için gereksinim duyduğu güçtür. Tarihi olarak bu tespitin yapılması, Watt’ın hesaplarına dayanmaktadır. Watt, 4 saatlik vardiyalar halinde çalışan bir midillinin yaklaşık 980 Newton-kuvvetlik bir yükü dakika başına ortalamada 30 metre çekebildiğini hesaplamıştır. Bundan yola çıkan Watt, yetişkin bir erkek atın (bir beygirin) bir midilliden %50 civarında güçlü olduğunu hesaba katarak dakika başına 33.000 ft-lb/dakika ya da 745.7 kg-f/dakika pahasına ulaşmıştır. 

6. Bereler Niye Oluşur, Nasıl Güzelleşir?

Fizikî bir darbe sonucunda deri yüzeyinin altındaki kılcal damarların hasar görmesi ve etrafındaki yumuşak doku içerisine kan sızdırmasıyla oluşan bereler, dışarıdan yalnızca morarma ve çürüme halinde kendini gösterir. Yumuşak dokuya sızan kan, beden tarafından vakitle emilir ve yok edilir. Emilme sürecinde kan içerisindeki hususlar birer birer özümsenip uzaklaştırıldıkça berenin rengi de değişir.

Başlangıçta, demirce varlıklı hemoglobin nedeniyle kırmızı görünen berelenmiş bölge hassas ve şiştir. 1-2 gün içerisinde, hemoglobin parçalanıp demir açığa çıktığında bere, mor renge dönüşür. 1 hafta içinde, rengi yeşile dönüştükçe berenin güzelleşmeye başladığını anlarız. Bölge, sarı ve kahverengiye dönüştükçe güzelleşmenin son evresine gelinmiş demektir.

7. Atmosferdeki Hava Beşere Ne Kadarlık Bir Basınç Uygular?

Atmosferimizdeki hava (yaklaşık %78 azot, %21 oksijen, %1 başka gazlardan oluşur), yükünden ötürü temas ettiği yüzeylere basınç uygular. Bu basınç, açık hava basıncı olarak isimlendirilir. Hava insan bedeninde 1 cm2’lik alana 10 N kuvvet uygular. Olağan bir insan bedeninin derisinin toplam yüzey alanı yaklaşık 1,5 m2 yani 15.000 cm2’dir. Münasebetiyle insan bedenine havanın uyguladığı toplam kuvvet 150.000 N’dur. Bu, 15.000 kg’lık yani 15 tonluk bir kütleye tesir eden kütleçekim kuvvetine muadildir. Bu yükün karşısında ezilmeden durabilmemizin nedeni kan basıncıdır.

Kaynak

8. Şayet Karaciğer Kendini Yenileyebiliyorsa, Beşerler Neden Karaciğer Yetmezliğinden Ölüyor?

Karaciğerin 5 lobundan 3’ünün (yani %60 civarının) alınması yahut zedelenmesi durumunda bile karaciğer kendisini 5-7 gün içinde %100’e tamamlayabilir. Pekala ya nasıl oluyor da beşerler karaciğer yetmezliğinden ölmektedir? 

Karaciğer yetmezliğine neden birçok sebep bulunmaktadır: Hepatit B, Hepatit C, alkolizm, siroz, hemokromatoz ve yetersiz beslenme. Ancak bu çeşit karaciğer yetmezliği çoklukla süratli bir formda gelişmez. Birçok vakit karaciğeri süratle çökerten nedenler ortasında asetaminofen (Tylenol) çok dozu, küçük yaşlarda Hepatit A, B, C üzere hastalıklar, kimi ilaçların ve yabanî mantarların tüketimi bunların en sık görülenleridir. 

Hasar görmüş karaciğer hücreleri, karaciğerin süratli yenilenme (rejenerasyon) maharetini kullanarak süratle çoğalırlar. Yani karaciğer kendisini ‘tedavi’ edeceğine, yaralı dokuyu süratle çoğaltır. Bu çeşit dokular, karaciğerin kendi yumuşak dokusundan çok daha serttir. Bu nedenle karaciğer sertleşmesi, yani siroz gelişir. Bu durumun karaciğer boyunca birikimi, son olarak kronik karaciğer yetmezliğiyle sonuçlanır.

9. Elektrik Kıvılcımı Neden Mavidir?

Elektrik akımı bir gazın içinden geçtiğinde gazın iyonlaşmasına neden olur. Havada oluşan elektrik kıvılcımlarının mavi olmasının sebebi de havayı oluşturan moleküllerin iyonlaşmasıdır. Aslında hava elektriği düzgün iletmez. Fakat oluşan elektrik alan gereğince güçlüyse havayı oluşturan atomların ve moleküllerin iyonlaşmasına neden olur, böylelikle elektrik iletilebilir. Havadaki azot oranı yüksek olduğundan (%78) havanın iyonlaşması sonucu oluşan elektrik kıvılcımları mavimsi renklerdedir.

10. Cildimiz Yaşlandıkça Neden Kırışır?

Cildin en üst katmanı olan epidermisin yapısında keratin ölçüsü yüksektir. Keratin cilde mekanik direnç kazandıran bileşendir. Epidermisin altındaki dermis katmanı ise daha kalındır ve yapısında sonlar, kan damarları, cildin sıkı ve gergin olmasını sağlayan kolajen ve cilde esneklik kazandıran elastin proteinleri bulunur. Bu proteinlerin üretimi yaşlandıkça azalır. Örneğin yirmi yaşından sonra dermis katmanındaki kolajen üretimi her yıl yaklaşık %1 oranında düşer. Bunun yanı sıra yaşlandıkça ipliksi yapıdaki bu proteinler kalınlaşmaya ve yumak formunda bir yapı oluşturmaya başlar. Elastin ve kolajen proteinlerinin kimyasal yapısındaki bu değişimler cildin esnekliğini kaybetmesine ve kolay kolay deforme olmasına, hasebiyle kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Kaynak

11. Bir Saatin 60 Dakikadan Oluşuyor Olmasının Sebebi Nedir?

60’lık sistem, Sümerler vaktinde kullanılmaya başlandı. Hatta bunun dışındaki sayı sistemlerini de kullandıkları bilinmekte. Günümüzde matematik sistemi ondalık sayılar üzerine kurulmuş durumda. Sümerler ise 12’lik ve 60’lık dizgeyi tercih etmişlerdi. Neden bu iki sistemi seçtikleri tam olarak bilinmiyor olsa da birkaç teori mevcut: 

– Antik kültürlerin birçoklarında parmakların üç boğumu kullanılır, böylelikle başparmak haricindeki öbür dört parmak 12’ye karşılık gelirdi. Bir teoriye nazaran; 60’lık sistem, dört yerine beş parmak kullanmakla başladı. Bir elin dört parmağı hala 12’ye karşılık geliyordu ve başka elin beş parmağı 12’nin 5 katının hesaplanmasını sağladı. Lakin bu çok zayıf bir argüman.

– Sümerler, örneğin 1/3 = 0,333 üzere tekrar eden sayılardan oluşan kesirleri kullanmazlardı. 60’lık sistemde bu çeşitten kesirler azalır. Bu sistemi o yüzden tercih etmiş olabilirler.

– 12, Sümerler için çok kıymetli bir sayıydı. Daha sonra antik Mısır kültürüne de birebir halde aktarıldı. Örneğin; Ay’ın bir yılda gerçekleştirdiği döngülerin, Zodyak’taki yıldız kümelerinin ve güneş sistemindeki gezegenlerin sayısı (onlara nazaran 12 gezegen vardı) daima 12’ye karşılık geliyordu. Hasebiyle bunu, günü dilimlere bölmek için de kullandılar.

12. Tek Yumurta İkizleri, Kendileri Üzere Tek Yumurta İkizi Olanlarla Evlenirse Doğacak Çocuklar Kardeş mi Olur?

Bu fikir kimilerimize çılgınca gelebilir fakat vakit zaman tek yumurta ikizlerinin tıpkı kendileri üzere olan ikizlerle evlendiği oluyor. Buna ‘dörtlü evlilik’ deniyor. Bu çiftlerin kimileri çocuk sahibi olduklarında tekrar tek yumurta ikizlerini dünyaya getiriyorlar. İşte bu durumda, iki farklı çiftten dünyaya gelmiş olan dört bebeğin hepsi genetik açıdan kardeş sayılmakta. Dahası; bebeklerin hepsinin birbirine ayırt edilemeyecek oranda benziyor olma ihtimali de yüksek. Yani iki çifti ve onların çocuklarını bir ortaya getirip gözlemleyecek olsak, hangi çocukların hangi anne babadan olduklarını anlamak çok zorlaşırdı.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: