DOLAR 13,73880.53%
EURO 15,56640.23%
ALTIN 783,270,56
BITCOIN 759828-1,56%
Kütahya

AZ BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Online Verilerinizi Korumak Adına Bilgisayarınızda Uygulayabileceğiniz 12 Güvenlik Tedbiri
21 okunma

Online Verilerinizi Korumak Adına Bilgisayarınızda Uygulayabileceğiniz 12 Güvenlik Tedbiri

ABONE OL
Kasım 13, 2021 16:00
Online Verilerinizi Korumak Adına Bilgisayarınızda Uygulayabileceğiniz 12 Güvenlik Tedbiri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aygıtlarınızın, datalarınızın, internet geçmişinizin ve kimliğinizin güvenliğini korumak için bu kolay ipuçlarıni izleyin, mümkün hacker ve hırsızlığı engelleyin. Haberimizi merak ediyorsanız sizi şöyle alalım…????

Kaynak: https://www.pcmag.com/how-to/12-simpl…

İnternetinizin çevrimiçi vergi beyannamesi verirken gönderdiğiniz şahsî bilgileri ifşa edebileceğinden yahut bilgisayarınıza eklediğiniz tüm ferdî bilgilerinizin sızdırabileceğinden endişeleniyor musunuz?

Aygıtlarınızı, çevrimiçi kimliğinizi ve etkinliklerinizi daha inançlı hale getirmek fazla efor gerektirmez. Aslında, çevrimiçi ortamda daha inançlı olmak için neler yapabileceğinize dair birkaç ipucumuz sağduyudan biraz daha fazlasını içeriyor.

Her gün ziyaret ettiğiniz internet sitelerinde ve toplumsal medya platformlarında yaklaşık 60 adet reklam görürsünüz. Hatta bazen bu reklamlar tam da gereksiniminiz olan eserleri içerir!

Rastgele bir site, yaklaşık 10 adet üçüncü taraf komut belgesi içerir. Bu komut belgelerinden alınan şahsî bilgiler, arama motoru sonuçları ve göz geçirdiğiniz içerikler bu belgelerden şirketlere gönderilir, yani velhasıl internet bilgileriniz bütün gün sitelerde dolaşır ve karşınıza çıkan birden fazla reklam böylece isteklerinize uygun sonuçlanır.

Pekala ya ferdî internet bilgilerimizi korumak ismine neler yapabiliriz?

Gelin birlikte öğrenelim… ????

1. Bir Antivirüs programı kurun ve bu sistemi aktüel tutun.

Bu tıp yazılımlara antivirüs diyoruz, fakat gerçek bilgisayar virüslerini savuşturmak, yaptıkları işin yalnızca küçük bir kesimidir. Fidye yazılımı evraklarınızı şifreler ve onları geri yüklemek için ödeme talep eder. Truva atı programları geçerli programlar üzere görünüyor, lakin perde ardında özel bilgilerinizi çalıyorlar. Tesirli bir antivirüs, bunlara ve öbür birçok makûs maksatlı yazılım tipine karşı muhafaza sağlar.

2. Yüklediğiniz güvenlik araçlarını keşfedin.

Pek çok kusursuz uygulama aygıtlarınızı ve kimliğinizi korumanıza yardımcı olur, lakin sadece bunları hakikat halde kullanmayı biliyorsanız gerçek bir formda işe faydalar. Bu araçlardan azamî muhafaza gücü elde etmek için özelliklerini ve ayarlarını anlamalısınız.

3. Her hesap girişinde eşsiz ve güçlü şifreler kullanın.

Bilgi çalmanın en kolay yollarından biri, tek bir kaynaktan bir küme kullanıcı ismi ve şifre kombinasyonu almak ve birebir kombinasyonları öbür bir yerde denemektir. Bir bilgi ihlalinin domino tesiri yaratmasını önlemenin en âlâ yolu, sahip olduğunuz her çevrimiçi hesap için güçlü, eşsiz bir parola kullanmaktır.

4. VPN kullanın.

Sahibi olmadığınız bir Wi-Fi ağı kullanarak internete her bağlandığınızda, sanal bir özel ağ yahut VPN kullanmalısınız. Bir VPN, internet trafiğinizi şifreler ve VPN şirketine ilişkin bir sunucu üzerinden yönlendirir. Bu, hiç kimsenin, hatta fiyatsız Wi-Fi ağının sahibinin bile, datalarınızı gözetleyemeyeceği manasına gelir.

5. İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın.

İki faktörlü kimlik doğrulama zahmetli olabilir, lakin katiyetle hesaplarınızı daha inançlı hale getirir. İki faktörlü kimlik doğrulama, hesaplarınıza girmek için sadece bir kullanıcı ismi ve şifre değil, diğer bir kimlik doğrulama katmanından geçmeniz gerektiği manasına gelir.

6. İsteğe bağlı olsalar bile parolaları kullanın.

İsteğe bağlı olsa bile, mümkün olan her yerde bir parola kilidi uygulayın. Akıllı telefonunuzdaki tüm ferdî dataları ve irtibatları düşünün. Parola kilidi olmadan girmek düşünülemez.

7. Ödemelerinizi telefonunuz ile gerçekleştirin.

Kredi kartı kullanım sistemi eski ve hiç inançlı değil. Kredi kartını çıkarmak yerine, mümkün olan her yerde Apple Hisse yahut Android muadilini kullanın. Uygulamalar kelam konusu olduğunda tonlarca seçenek var.

8. Farklı hesap cinsleri için farklı e-posta adresleri kullanın.

Güvenlikleri konusunda hem epey organize hem de sistemli bireyler, kendileriyle bağlantılı çevrimiçi kimlikleri başka tutmak için ekseriyetle farklı emeller için farklı e-posta adresleri kullanır. Sadece toplumsal medya için kullandığınız hesabınıza bankanızdan geldiği sav edilen bir kimlik avı e-postası gelirse, bunun düzmece olduğunu bilirsiniz.

9. Önbelleğinizi temizleyin.

Web geçmişinizde gizlenmiş olabilecek bilgileri daha düzgün korumak için, tarayıcı tanımlama bilgilerini sildiğinizden ve tarayıcı geçmişinizi tertipli olarak temizlediğinizden emin olun.

10. Tarayıcılarda ‘Şifreyi Kaydet’ özelliğini kapatın.

Tarayıcınızın sizin hakkınızda bildiklerinden bahsetmişken, birçok tarayıcıda yerleşik bir parola idaresi tahlili bulunur.

11. Tıklama tuzağına yahut kimlik avı dolandırıcılığına düşmeyin.

Çevrimiçi hayatınızı garanti altına almanın bir modülü, tıkladığınız şeyler konusunda akıllı olmaktır.  Kimlik avı irtibatları, kimlik bilgilerinizi vermeniz için sizi kandırmayı umarak inançlı web siteleri üzere görünür. Drive-by indirme sayfaları, berbat maksatlı yazılımın otomatik olarak indirilmesine ve aygıtınıza bulaşmasına neden olabilir.

12. Toplumsal medya gizliliğinizi koruyun.

Arkadaşlarınız diğerleriyle paylaşabileceğinden, bir gönderide çok fazla açıklama yapmadan evvel iki sefer düşünün. Dikkatle, toplumsal medyanın cümbüş ve irtibatlarını kaybetmeden gizliliğinizi koruyabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: