DOLAR 17,9580 0.2%
EURO 18,2654 0.03%
ALTIN 1.023,250,05
BITCOIN 4172851,51%
Kars
24°

AÇIK

04:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Otizm ve hayat  – ( özgün makale )
1120 okunma

Otizm ve hayat – ( özgün makale )

ABONE OL
Ekim 26, 2020 10:29
Otizm ve hayat  – ( özgün makale )
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merheba sevgili okurlar. Bu yazi dizisinde sizlere toplumun gercek bir paracasi oldugu halde toplum tarafindan kabul görmekte zorlanan ve cogu kez önyargilar yüzünden kötü sonuclanan, bazen traji komik, bazen de cok güzel sonuclanan olaylar zincirini anlatacagim. Ama tüm bu hikayeleri yazmadan önce sizlere nacizane otizm hakkinda genel bilgi verip en azindan konu hakkinda yazilarimi okurken fikir sahibi olmanizi saglamak.Bununicin de ilk yazimi otizmin tarihi ve genel tanimi hakkinda yazdim.

Otizm terimi ilk kez İsviçreli psikiyatrist Eugen Bleuler tarafından 1910’larda kullanılmış Yunanca da benlik,öz kendi gibi anlamlarla gelen “otos” sözcüğünden türetilmiştir. Adı konmadan çok önce otistik semptomlar tedavisi tanımlanmıştır. Martin luther’in eserlerinde şiddetli derece de otistik olabilecek olan 12 yaşındaki bir erkek çocuğunun öyküsüne şu şekil de yer verilmiştir; luther’in yazısıcısı johanes mathesius’a göre luther çocuğunun şeytan ve cinler tarafından ruhuna girilmiş ruhsuz bir et parçası olduğunu düşünmüş ve boğulmasını önermiştir. 1700’lü yıllar da yakalanmış yabani bir çocuk olan aveyronlu victor otizm belirtileri göstermiştir. Tıp öğrencisi jean itart sosyal bağlar kurmasını ve taklit yoluyla davranış ve konuşmasına yardımcı olacak yöntemlerle ilerleme kaydetmiştir. Otizm sözcüğü günümüzdeki anlamında ilk kez 1938 yılında Viyana üniversite hastanesin de Hans Asperger tarafından çocuk psikolojisi üzerine verdiği Almanca bir derste “otistik psikopatlar” terimini kullanmıştır. John Hopkins Hastanesi’nden leo Kanner 1943 yılında çarpıcı davranışsal benzerlikler gösteren 11 çocuk hakkında yazdığı raporunda ilk olarak erken infantit otizm terimini kulanmıştır.

Otizm üç yaşından önce ufak belirtilerle başlayan fakat üç yaşından önce tanı konamayan ömür boyu süren sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren sınırlı ve tekrarlanan davranış problemleri gösterip Beyin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Nedeni günümüz de halen net bir şekil de bilinmemektedir. Bazı bilim adamlarına göre kalıtsal kökenli olduğu ve kalıtsalığının çok karmaşık olduğudur. Başka görüşlere göre ise ikinci beyin olan bağırsak geçişinde yaşanan sorunlardan kaynaklandığını ve bununla birlikte otizmli çocukların yüzde doksanın da bağırsak problemleri bulunmaktadır. Diğer ve güçlü bir görüş ise çocuğa yapılan aşılardan kaynaklandığını savunmuş olsalar da buna dair ikna edici bir bilimsel bulguya rastlanmamaktadır.
Günümüz de dünya da görülme sıklığı 59’da bir iken ülkemiz de her 69 çocuktan birinin otizmden etkilendiği düşünülmektedir. Ayrıca otizmin erkek çocuklarındaki yaygınlığı kızlardan 5 kat fazladır. Görülme sıklığı çok büyük bir hızla artmaktadır. 1985 yılında 2500 çocuktan birine, 2001 yılından 250, 2013 yılında 88, günümüzde 59 da birine rastlanmaktadır. Dünya da her 18 dk da birine otizm tanısı konmaktadır.

Otizm ömür boyu geçmeyen bir rahatsızlık olduğundan günümüzdeki tedavi yöntemleri çoğunlukla eğitim üzerine dayandırılmıştır.Otizmde erken tani ve erken egitim cok önemli rol oynamaktadir.Erken tani ve egitim sayesinde ciddi ilerlemeler kaydilmektedir.Erken tani ve egitimden mahrum kalan otizmli bir hayat ergenlik cagindan sonra ciddi problemler yasamaktadir.Bu problemler özellikle ergenlik cagindan sonra cok ciddi boyutlara ulasabilmektedir. Özel eğitimlerle, duyu terapileri ve son zamanlarda çocuklar üzerinde ciddi aşamalar kaydeden spor eğitimidir. Bu spor eğitimlerinin nasıl ?, gelişiminin çocuklar üzerindeki etkisini ve benim otizmli hayatlarla tanışma öykümü sizlere bir sonraki yazımda bahsedeceğim.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (8)
 • Zulfu Emek

  Aramizda olmandan dolayi cok mutluyuz Musacigim. Otizm hakkindaki bu net ve anlasilir makeleni zevk ile okudum. Toplumda bir insanda bile farkindalik yaratmanin ne kadar mühim oldugunu bir kez daha hatirlattin bize. Makele icin tesekkürler.

  • Musa Emek

   Teşekkür ederim abi dediğim gibi toplumun büyük bir gerçeğ otizm bir kişi de bile farkındalık oluşturabilirsek ne mutlu bize…

   • serdar osge

    Musa aramizda olmandan ben sahsen cok mutluyum kardesim, hos geldin aramiza ve cok guzel bi yazi olmus yuregine emegine saglik;

  • Ersin Surucu

   Eline saglik guzel bir makale umarim ilerde okullarda otizm li geclere insanlarin nasil davranma ve nasil iletisime gecebilme egitimleri verilir buda benim temennim

   • Zulfu Emek

    Aynen hisim, yazilarin devamini israrla bekliyoruz valla 🙂

    • Musa Emek

     Yenileri gelecek bekleme de kalın abi 😉

   • Musa Emek

    Teşekkür ederim abi bizim de en büyük temenilerimizden biri bu eğitimlerin yeterli sayı da okul ve toplu alanlarda verilmesi

%d blogcu bunu beğendi: