DOLAR 18,4796 0%
EURO 17,8124 0.4%
ALTIN 971,870,94
BITCOIN 3723214,89%
İzmir
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Pazartesi Hikâyeleri ( Alphonse Daudet ) kitap tanıtım
190 okunma

Pazartesi Hikâyeleri ( Alphonse Daudet ) kitap tanıtım

ABONE OL
Mayıs 4, 2021 02:18
Pazartesi Hikâyeleri ( Alphonse Daudet ) kitap tanıtım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pazartesi Hikâyeleri

Roman ve hikâyelerinde yaşamın çelişik öğelerini bir araya getiren yazar, tutkunun da insanlar üzerinde yazgı gibi önüne geçilmez bir gücü olduğuna eserlerinde sıkça yer verir.

 

İnsan davranışlarını dikkatle gözlemleyen ve özenle işleyen Alphonse Daudet, Fransa’nın güneyindeki yaşamı ve insanları duygulu bir alaycılıkla anlatmıştır.

 

1871 yılında gönüllü olarak katıldığı Fransız-Alman savaşı sanatçıyı büyük ölçüde etkilemiştir. Bu etki Pazartesi Hikâyeleri’nde gerçek, hayal, alay, sevecenlik ve kaygının iç içe geçtiği şiir yüklü bir üslupla metne yansımıştır.

 

Pazartesi hikayeleri

Pazartesi hikayeleri

Yazar Alphonse Daudet

Orijinal İsmi Lettres de mon moulin

Ülke France

Dil Fransızca

Yayın tarihi 1869

 

 

 

 

 

Alphonse DaudetYAZAR HAKKINDA 

Tanınmış Fransız romancısıdır. Nimes’te doğdu. On altı yaşında öğretmen yardımcılığı yaparak hayata atıldı. Paris’e yerleşip şiir, öykü, roman yazmaya başladı. Yazdığı ilk şiirler Âşıklar (Les Amoureuses) başlığı altında, 1958′de yayınlandı. Böylece kendini edebiyat dünyasında tanıtmış olan Daudet, “Figaro” gazetesinde çalışmaya başladı.

Daudet, edebiyat dünyasında gerçekçi bir yazar olarak kabul edilir. Ancak, gerçekleri duygulu bir şair açısından görmesi, onu döneminin gerçekçi yazarlarından ayırır. Eserlerinde kişilerin davranışlarıyla birlikte zamanının geleneklerini de vermiş, olayları bir şair duygusallığı içinde aktarmıştır. Daudet, çok sevilen ve tutulan çocuk öyküleri de yazmıştır.

Daudet’nin roman sayılabilecek ilk uzun eseri “Le Petit Chose” (Küçük Şey) dir. 1868 yılında yayınlanan bu eserinde, kendi gençlik yıllarını büyük bir içtenlikle ve dokunaklı bir biçimde dile getirmiştir.

Başlıca eserleri

Değirmenimden Mektuplar (Lettres de mon Mouline), Taraskonlu Tartarın (Tartarın de Tarascon), Şehirli Kız (L’Arle’sienne), Pazartesi Hikâyeleri (Contesdu Lundi), Jack, Le Nabab, Sapho…

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: