DOLAR 13,71060.34%
EURO 15,4866-0.29%
ALTIN 779,990,14
BITCOIN 7716270,28%
Kütahya

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Pentagon: ‘Çin Beklediğimizden Çok Daha Hızlı Silahlanıyor’
17 okunma

Pentagon: ‘Çin Beklediğimizden Çok Daha Hızlı Silahlanıyor’

ABONE OL
Kasım 4, 2021 16:30
Pentagon: ‘Çin Beklediğimizden Çok Daha Hızlı Silahlanıyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Savunma Bakanlığı, Çin’in nükleer silah envanterini çok süratli bir biçimde geliştirdiğini belirterek 2027’ye kadar Tayvan konusunda sıcak çatışma muhtemelliğine işaret etti.

DW Türkçe’de yer alan habere nazaran, Pentagon’un Kongre’ye sunulmak üzere hazırlanan Çin raporunda Pekin idaresinin nükleer başlık sayısını altı yıl içinde 700’e, 2030 yılına kadar da 1000’in üstüne çıkarabileceği belirtildi. Raporda Çin’in şu anki başlık sayısıyla ilgili data yer almadı. Fakat bir yıl evvelki raporda varsayımı rakam ‘200’ler’ olarak söylem edilmiş ve nükleer başlık sayısının 2030’a kadar iki katına çıkabileceği öngörüsünde bulunulmuştu.

Halihazırda 3 bin 750 nükleer başlığa sahip olan ABD’nin başlık sayısını artırma planı bulunmuyor.

Raporda Pekin’in nükleer gücünü artırmak için kara, deniz ve hava takviyeli nükleer taşıyıcı sistemlerinin sayısını artırmaya yönelik yatırımlar yaptığı ve gerekli altyapıyı geliştirdiği kaydedildi. Çin’in kara ve deniz üslü mevcut nükleer füzelerine havadan atılan balistik füzeleri de eklediği belirtildi.

AFP haber ajansına konuşan bir Pentagon yetkilisi, ‘Bu gelişme bizim için son derece tasa verici’ diyerek Çin’in niyetleriyle ilgili soru işaretleri oluştuğunu belirtti.

Amaç Tayvan mı?

ABD idaresi Çin’i en kıymetli güvenlik sorunu ilan etmişti. Son yıllarda silahlanma ve savunma teknolojilerine büyük yatırımlar yapan Çin, şimdiye kadar rakipsiz askeri güç pozisyonundaki ABD ile ortayı kapatmaya başladı.

Pentagon raporunda Çin’in orduda gerçekleştirdiği süratli modernizasyonun, 2027 yılına kadar Tayvan’ın geri alınması önündeki her cins pürüzü ortadan kaldırma gayesi güttüğü kestirimine yer verildi.

ABD ve Çin ortasındaki askeri rekabet, bilhassa Tayvan konusunda silahlı çatışma olasılığıyla ilgili telaşları beraberinde getiriyor. Çin ile kendi toprağı olarak gördüğü Tayvan ortasındaki gerginlik son yıllarda tırmanmış, Pekin idaresi gerekirse Tayvan’ı tekrar bünyesine katmak için askeri güç kullanabileceği iletisi vermişti. ABD de Tayvan idaresine askeri dayanak taahhüdünde bulunmuştu.

ABD Genelkurmay Lideri Mark Milley geçen ay yaptığı bir konuşmada Çin’in yaz aylarında gerçekleştirdiği hipersonik silah testlerine işaret ederek ‘ Global ve jeostratejik güçte dünyanın şimdiye kadar şahit olduğu en büyük değişimlerden birine şahit oluyoruz’ demişti. Çin Devlet Lideri Şi Cinping, ülkesini 2049 yılına kadar global askeri güç haline getirme maksadını açıklamıştı.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: