DOLAR 9,35880.25%
EURO 10,89310.31%
ALTIN 532,470,52
BITCOIN 5795210,48%
Muğla
18°

AÇIK

05:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Periyodun İETT Müdürü Çürüyen Metrobüsleri Savundu: ‘Bugün Olsa Yeniden Alırım’
19 okunma

Periyodun İETT Müdürü Çürüyen Metrobüsleri Savundu: ‘Bugün Olsa Yeniden Alırım’

ABONE OL
Eylül 19, 2021 17:18
Periyodun İETT Müdürü Çürüyen Metrobüsleri Savundu: ‘Bugün Olsa Yeniden Alırım’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’da kullanılamadığı için çürümeye terk edilen metrobüsleri alan periyodun İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, “Bugün olsa o metrobüsleri tekrar alırım. Biz bu işleri hakkıyla yaptık” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKP tarafından yönetildiği devirde tartışmalı metrobüs araçlarını, “Bu araçlar İstanbul’un topografik yapısına uygun değil” ikazlarına karşın belediye kasasından 63 milyon avro ödeyerek alan devrin İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk’e BirGün’den İsmail Arı ulaştı. Öztürk, kullanılamadığı için çürümeye terk edilen ve yargılanmasına neden olan Phileas marka araçları almanın bir kusur olmadığını savundu.

Devrin İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, metrobüs çizgisinde kullanmak üzere Hollanda’dan 2008 yılında 15 ve 2009 yılında da 35 adet olmak üzere toplam 50 adet Phileas marka metrobüs aracı aldırdı. Belediyenin kasasından bu araçların her birine 1 milyon 265 bin avro, tamamına 63 milyon 278 bin avro ödendi.

‘Hepimiz beraat ettik’

Uzmanların “Bu metrobüsler İstanbul’a uygun değil” ihtarlarına karşın metrobüs araçlarını alan periyodun İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, 63 milyon avro ödenen ve hurdaya ayrılan metrobüsleri aldığı için hiç pişman olmadığını belirtti. Öztürk, “Bugün olsa o metrobüsleri tekrar alırım. Hollanda’dan almıştık o metrobüsleri. O periyotta de birileri şikâyet etti. Olay mahkemelere intikal etti, mahkemelerde yargılandık ve beraat ettik. Olabilir bu türlü şeyler. Ben bürokratım. Yargıçlar beraat kararı verdi ve bu karar Yargıtay’da da tasdik edildi” dedi.

Metrobüs projesinin kendi projesi olduğunu da vurgulayan Öztürk, “Metrobüs çizgisi benim projemdi. Metrobüsün mimarı Güney Amerika’daki bir devlet. Ben oradan esinlendim. Zira İstanbul’un ulaşım konusunda o vakit da öteki bir tahlili yoktu, şu anda da yok. Onun bedelini de ben ödedim” sözlerini kullandı.

Çürüyen metrobüslere ait yargılandığı davanın beraatla sonuçlanmasının kendisi için bir gurur olduğunu söyleyen Öztürk, şöyle devam etti:

“2009 yılında mutabakatlı olarak İETT Genel Müdürlüğü vazifem sona erdi. Zira yorulmuştum. İBB’de devam etmedim ve 2011 yılında emekli oldum. Yargılandık, ben de beraat ettim, benim arkadaşlarımın tamamı da beraat etti. Hiçbirimize ceza verilmedi. Biz göğsümüzü gere gere bu işleri hakkıyla yaptık dedik. Bu ifadeyi söylemeyi de hak ettik biz.”

‘Beni Erdoğan getirdi’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 1994 yılında girdiğini belirten eski İETT Genel Müdürü Öztürk, “Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşlarından biriydim. 1994 yılında daire başkanlığı vazifesine de beni Recep Tayyip Erdoğan getirdi. Büyükşehir’e daire liderleri belediye liderinin imzasıyla atanabiliyor” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: