DOLAR 13,73340.48%
EURO 15,54730.12%
ALTIN 784,610,73
BITCOIN 759953-1,04%
Kütahya

AZ BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Prof. Dr. İlber Ortaylı: ‘Kimse Atatürk’ün Devriyle Yarışacağını Sanmasın’
29 okunma

Prof. Dr. İlber Ortaylı: ‘Kimse Atatürk’ün Devriyle Yarışacağını Sanmasın’

ABONE OL
Kasım 10, 2021 10:54
Prof. Dr. İlber Ortaylı: ‘Kimse Atatürk’ün Devriyle Yarışacağını Sanmasın’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Atatürk devriyle günümüzün kıyaslanmasının ‘mesnetsiz’ bir yaklaşım olduğunu söyledi; “Öyle günümüzün siyasetçileri üzere bir yazgı ile bir yerlere gelip oturmak yahut mevcut boşluklar münasebetiyle ortaya çıkmak durumunda kalan adamlar değiller. Bunlar felaketin ortasında açan çiçekler. Kalkınmış bir ülkede rey alıp kriz devrinde geldiler, kendilerini ne zannediyorlar. O zamanki Türkiye’de bu adamların yeri olur muydu onu ayrıyeten konuşmak lazım. O evre, bu zaman değil’ tabirlerini kullandı.

Sözcü gazetesi yazarı Ruhat Mengi’nin sorularını yanıtlayan Ortaylı, Çalışma Bakanı Vedat Alim’in, Meclis Bütçe Kurulu görüşmeleri sırasında, Atatürk’le karşılaştırma yaptığı istikametinde eleştirildiği, ‘Bazı arkadaşlarımız saraylardan vazgeçip halka inecek misiniz diye konuşuyorlar. Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında, Türkiye’nin fakir olduğu yıllarda Atatürk Çankaya Köşkü’nü yaptırmış” kelamlarını şöyle kıymetlendirdi:

‘Bu şahıslar devamlı Atatürk periyoduyla yarışacaklarını sanarak çıkmasınlar, o öbür bir periyot ve çok büyük adamların bölümüydü. Bırakın, bu türlü siyaset olmaz, bu türlü karşılaştırma olmaz. Yüz sene evveli ile nasıl karşılaştırılabilir? Yüz sene evveli ile kim yarışa çıkıyor? Atatürk uzun müddet bir bağ köşkünde yaşadı, bugün müzedir. Meclis periyodu dahil, Meclis’ten sonra da çok uzun vakit burada oturdu 1920’lerin sonunda Çankaya Köşkü yapıldı. Bugünkü valilere Çankaya Köşkü üzere rezidanslar yapılıyor, büyükelçilikler de birebir halde. Vatanı kurtaran Atatürk’ün köşkünü bugün valiler beğenmiyor. Ne yapıyorsanız yapın, bir zamanla bir evre, Kemalist bölümle bu periyot mukayese edilmez, bu çok yanlıştır. Şayet zihniyetinize bu yerleşirse herkes bunun ziyanını çeker, çok açık ve net. Kemalist dönem çok kıymetli bir evredir. Hasebiyle bu mukayeseden vazgeçelim. Mustafa Kemal Atatürk tüm önderler ortasında müstesna bir yere sahip, unutulmayan bir başkandır, tartışılamaz.’

“Dünyada kelam kadar kuvvetli bir silah yoktur”

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye’de Atatürk ve Cumhuriyet kıymetlerine atak etme alışkanlığında bir kümenin bulunduğunu belirterek kelamlarını şöyle sürdürdü:

‘Bazı aydınlar da bu kümeye giriyor, suçsuz bir hareket kabul edilemez. Bugünün dünya demokrasisinde herkes bu türlü şeyleri yapabilir, bir şey söyleyemeyiz ancak bir şey söyleyemeyiz demek o mavalları motamot yutmak manasına gelmez. Batı demokrasisinin kurallarını benimsemek kadar Batı demokrasisinin denetim kurallarını da benimsemek gerekir. Dünyada kelam kadar kuvvetli bir silah yoktur, saçma bir kelama hakikat kelamla yanıt verilir, hakikat seslerin çıkması gerekir.’

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: