DOLAR 13,71850.32%
EURO 15,4920-0.33%
ALTIN 781,170,29
BITCOIN 7710620,22%
Kütahya

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

PTT’nin Yurt Dışı Gönderimlerinde Yüzde 300’e Varan Zam
22 okunma

PTT’nin Yurt Dışı Gönderimlerinde Yüzde 300’e Varan Zam

ABONE OL
Kasım 5, 2021 16:42
PTT’nin Yurt Dışı Gönderimlerinde Yüzde 300’e Varan Zam
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PTT’nin yurtdışı gönderimlere yüzde 300’e varan oranda artırım yapmasına reaksiyon büyük. Artan maliyetler PTT kullanıcısı yayıncıları kara kara düşündürüyor.

BirGün’den Sercan Meriç’in haberine nazaran, son devirdeki artırım yağmurundan Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) da nasibini aldı ve kurumun yurtdışı gönderilerine yüzde 300’e varan oranlarda artırım yapıldı. PTT’nin fahiş artırımı başta yayıncılık dünyası olmak üzere farklı bölümleri de vurdu.

Yayıncılar Kooperatifi İdare Heyeti Lideri Elif Akkaya, yurtdışına PTT ile evvelce 10,50 TL’ye mecmua gönderildiğini hatırlatarak, “Şimdi Almanya’ya 32,45 TL’ye, İngiltere’ye 34,10 TL’ye, İsveç’e 33,75 TL’ye, Avusturya’ya 45,35 TL’ye, Avustralya’ya ise 60 TL’ye mecmua gönderiliyor” dedi. Akkaya, şöyle devam etti: 

“Kitap kargo ve postalama fiyatlarında da iki katına yakın artışlar oldu. Bunun dövizdeki artışla direkt ilgisi var. İktisatta yaşanan bu kriz ve dövizdeki artışlar tıpkı hafta yurtdışından ithal edilen kitap ve mecmua için kullanılan kâğıda da yansıdı. Gönderim, ulaştırma ve en değerlisi üretim maliyetleri aldı başını gidiyor” diye konuştu. Yayıncılar için devletin bir siyasetinin olmadığını söz eden Akkaya, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Kültürel alan içindeki üretimler desteklenmeli, muafiyetler belirlenmeli, kitap, mecmua, gazete üretiminin sekteye uğramaması için tedbir alınmalı. Lakin bırakın desteklenmeyi, yayıncılar ziyana uğrayacağı, üretemeyeceği, mecmuayı çıkartamayacağı hale geldi.”

“Bu yükü kaldıramayız”

AGOS Genel Yayın Direktörü Yetvart Danzikyan

Kelam konusu artırım, yurtdışındaki abonelerine gazete ulaştıran azınlık basınını da sıkıntı duruma soktu. AGOS’un Genel Yayın Direktörü Yetvart Danzikyan’ın verdiği bilgiye nazaran, artırımın öncesinde bir gazete yurtdışına 5 TL’ye gönderiliyordu ancak şimdilerde bu meblağ 35-40 TL ortasında. “Bu yükü kaldıramayız” diyen Danzikyan, şöyle konuştu: 

“Türkiye’den göç etmiş birçok insan toplumla bağını korumak ismine azınlık gazetelerine aboneliklerini sürdürüyorlar. Bizim binlerce olmasa da hatırı sayılır abonemiz var yurtdışında. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu mevzuyu ele alıp basılı gazetelere indirim yapması lazım. Hepimiz için sarsıcı bir darbe oldu. Şimdilik 2 haftada bir gazete gönderiyoruz. Ancak bu da tahlil değil. Gönderdiğimizde de çok büyük ziyan yazıyor bize. Yeni ödemesini yapmış aboneden bu bedeli talep etmek de hakkaniyetli olmayacak.”

“Zamlar geri alınmalı”

Tüketiciler Birliği Genel Lideri Mahmut Şahin

Tüketiciler Birliği Genel Lideri Mahmut Şahin’e nazaran, bir devlet kurumu bu kadar yüksek oranda artırım yapamaz. Şahin, “İstikrarlı bir iktisada sahip olmayan bir ülkede artırımlar kaçınılmazdır” dedi ve ekledi: “Fakat artırımlar en kolayından maaşlarla yahut enflasyonla gerçek orantılı bir formda yapılır. Artırımın da bir ahlakı var diyeceğimi hiç düşünemezdim. Şayet enflasyon açıklandığı üzereyse bir devlet kurumu nasıl bu biçimde astronomik bir artırım yapıyor?”

Şahin, kelamlarını şöyle sürdürdü: 

“Eğer evvelki devirde ziyanına taşınıyor ve artık kaldırılamayacağı anlaşıldıysa şimdiye kadarki yanlışı kim üstlenecek? Hesap başkaysa tüketicilere bunun izahının yapılması lazım. Bu bahis ‘Yurtdışı gönderiler için artırım yaptık’ diyerek geçiştirilemez. Beraberinde yurtiçi gönderiler de zamlanacaktır. Her artırım oburunu tetikler. Biz bunun farkındayız. Ülke iktisadı ve tüketicinin cebi ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur. En kısa vakitte bu artırımın geri alınmasını talep ediyoruz.”

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: