DOLAR 13,72300.39%
EURO 15,53050.01%
ALTIN 780,340,18
BITCOIN 768832-1,55%
Kütahya

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Rektörden ‘Uzun Eşek Heykeli’ Savunması: ‘Harcanması Gereken Bir Meblağdı, Bazı Şeylerin Fiyatı Sorgulanmaz’
  • Her Dilden, Her Telden,
  • Gündem
  • Rektörden ‘Uzun Eşek Heykeli’ Savunması: ‘Harcanması Gereken Bir Meblağdı, Bazı Şeylerin Fiyatı Sorgulanmaz’
21 okunma

Rektörden ‘Uzun Eşek Heykeli’ Savunması: ‘Harcanması Gereken Bir Meblağdı, Bazı Şeylerin Fiyatı Sorgulanmaz’

ABONE OL
Kasım 7, 2021 16:54
Rektörden ‘Uzun Eşek Heykeli’ Savunması: ‘Harcanması Gereken Bir Meblağdı, Bazı Şeylerin Fiyatı Sorgulanmaz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir mühlet evvel hakkında usulsüzlük iddiaları ortaya atılan Karabük Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Refik Polat, tartışılan heykellerle ilgili ‘O zamanki harcanan para ile şu anki durumu kıyaslamak çok gerçek olmaz. Ancak üniversitemizi, eğitim ve öğretimi zahmete sokacak bir meblağ değildi. Harcanması gereken bir meblağdı. Kimi şeylerin fiyatları sorgulanmaz’ açıklaması yaptı. 

Karabük Üniversitesi’nin 5 yıl evvel yapılan Açık Hava Müzesi alanında uzun eşek, birdirbir, körebe, seksek, misket, ip atlama üzere evvelce sokaklarda oynanan oyunlar, heykellerle canlandırıldı. Rektör Prof. Dr. Refik Polat, son günlerde maliyeti nedeniyle tartışılan heykeller ile ilgili açıklama yaptı.

“Yeni jenerasyon artık bu oyunları bilmiyor”

Prof. Dr. Refik Polat, şunları söyledi:

‘Çocukluğumuzdan beri oynanan oyunlardı. Yeni jenerasyon artık bu oyunları bilmiyor. Bizim de hedefimiz; görsel olarak da olsa bu oyunları yaşatmaktı. Burayı bir kültür park alanına dönüştürdük. Çocuk oyun ile bitki heykelleri, eski araç müzesi ve güneş saatinden oluşan bir alan. Burayı hafta sonları 5-6 bin kişinin ziyaret ettiği oluyor. Çocuklarına bunları göstersinler, ne olduklarını anlatsınlar istiyoruz. Türk örf, adet ve kültürümüzdeki bu oyunlar, çocukların tekrar belleklerinde yer alabilir diye düşünüyoruz. Bu nedenle üniversitemizin kültür parkına yerleştirdik.’

“Afrikalı öğrencilerimiz dâhi gelip bakıyor”

Yabancı öğrencilere Türk kültürünü tanıttıklarını söz eden Polat ‘O zamanki harcanan para ile şu anki durumu kıyaslamak çok gerçek olmaz. Ama üniversitemizi, eğitim ve öğretimi zahmete sokacak bir meblağ değildi. Harcanması gereken bir meblağdı. Kimi şeylerin fiyatları sorgulanmaz. Bunlar üniversitenin simgesi haline gelir ve öğrencilerimiz, Afrikalı öğrencilerimiz dahi bunlara gelip bakıyor. Kendi kültürümüzü 11 binden fazla memleketler arası öğrencisi olan Karabük Üniversitesi’nde, öteki ülkelerin beşerlerine tanıtmış oluyoruz. Böylece birtakım şeylerin fiyatları sorgulanmaz’ dedi.

Ne kadar harcandığı açıklanmayan o heykeller ????

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: