DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
ALTIN 777,23-1,36
BITCOIN 5134795,06%
Kütahya
-3°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Reuters: Erdoğan’a Destek Azalıyor, Muhalefete Güven Önde
29 okunma

Reuters: Erdoğan’a Destek Azalıyor, Muhalefete Güven Önde

ABONE OL
Ocak 12, 2022 06:00
Reuters: Erdoğan’a Destek Azalıyor, Muhalefete Güven Önde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Reuters’in haberine nazaran, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP ve MHP’ye takviye azalmaya devam ederken, muhalefet ittifakının ekonomik krizi ortadan kaldırma konusunda başarılı olacağını söyleyenlerin oranı az farkla önde bulunuyor.

Sözcü’nün Reuters’ten derlediği habere nazaran, Metropoll Araştırma şirketi tarafından son periyotta yapılan anketler, Erdoğan’a verilen takviyenin 2015’ten bu yana en düşük düzeye gerilediğini ve beğeni oranının muhtemel üç cumhurbaşkanı rakibinin gerisinde kaldığını gösteriyor.

Öbür anketler, AKP ve MHP ortasında kurulan ittifaka verilen takviyenin, oyların yaklaşık %54’ünü aldıkları 2018 parlamento seçimlerinden bu yana daima azaldığını gösteriyor.

Anketler, geçen ay TL’de yaşanan gelişmelerin akabinde yapıldı. Dolar/TL’nin geçen ay 18.4’e yükselmesi ve enflasyonun 19 yılın en yüksek düzeyi olan %36’ya çıkmasının akabinde oynaklığı düşürmek için birçok mali adım atıldı.

Anketlerde misal sonuçlar ortaya çıkıyor

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı ankete nazaran, AKP’ye verilen dayanak %27, MHP’ye verilen takviye ise %6.3 düzeyinde. 2018’de AKP’yi desteklediklerini söyleyenlerin oranı %37 düzeyindeyken, MHP’ye dört yıl evvel oy verdiğini söyleyenlerin oranı %7.3’tü.

İki hafta evvel yapılan ankete nazaran CHP %22.9, DÜZGÜN Parti %10.3, HDP %9.4 düzeyinde bulunuyor.

Sosyo Politik’e nazaran iştirakçilerin %11’den fazlası kararsız, daha küçük partilere verilen dayanak ise arttı.

En büyük sorun iktisat

Geçen hafta yapılan ORC Araştırması anketi, AKP-MHP ittifakına verilen takviyenin toplamda %38.7’ye ulaştığını, CHP-İYİ Parti’ye verilen dayanağın ise %39.5 olduğunu gösterdi.

Türkiye iktisadı 2010-2018 periyodunda ise global düşük borçlanma maliyetlerinden güç bulan inşaat yatırımlarının takviyesiyle her yıl ortalama %5’in üzerinde büyüdü. Ancak ABD ile bağlantılardaki tansiyon ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığının azaldığı telaşlarıyla de tetiklenen 2018 kur krizi sonrasında arka arda üç çevrek daralma kaydetti.

Erdoğan’ın düşük faiz isteği ile TCMB’nin Eylül ayında başladığı faiz indirimleri, TL’de tarihi bedel kayıplarına neden olurken dolar/TL 20 Aralık’ta 18’in üzerine kadar yükselmişti.

Reuters’in haberine nazaran, ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi Sosyo Politik’e Türkiye’nin en büyük sıkıntısının iktisat olduğunu söyledi. Ankete nazaran, iştirakçilerin sadece %26’sı Erdoğan hükümetinin son adımlarının ekonomiyi güzelleştirebileceğini söylerken, %54’ü iyileştiremeceğini söz etti.

Erdoğan üçüncü sırada

Metropoll anketine nazaran, iştirakçilerin %36.7’si muhalefetin ekonomiyi daha uygun yönetebileceğini söylerken, %35.4’ü iktidar partilerinin daha uygun yönetebileceğini lisana getirdi.

Erdoğan 2018 seçimlerinde oyların %52’sinden fazlasını almışken, Metropoll anketinde misyon onayı oranı Aralık ayında %39’un altına düştü.

Bir öteki ankette ise Erdoğan’ın beğeni oranı yaklaşık %38’le üç beklenen cumhurbaşkanı adayının gerisinde kaldı.

Metropoll anketi, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen takviyenin %60 ve %51 olduğunu gösterirken, bunları üçüncü sırada %38.5 ile GÜZEL Parti başkanı Meral Akşener izledi.

Ankete nazaran CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu ise %28.5 ile yedinci sırada bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: