DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 410791-1,04%
Muğla
31°

AÇIK

05:16

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Rolling Stone Seçti! İşte Tüm Vakitlerin En Uygun 50 Aksiyon Sineması
40 okunma

Rolling Stone Seçti! İşte Tüm Vakitlerin En Uygun 50 Aksiyon Sineması

ABONE OL
Eylül 13, 2021 17:48
Rolling Stone Seçti! İşte Tüm Vakitlerin En Uygun 50 Aksiyon Sineması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rolling Stone dergisi, tüm vakitlerin en yeterli aksiyon sinemalarını sıraladığı bir liste paylaştı. The Matrix’ten Mad Max: Fury Road’a, Edge of Tomorrow’dan Enter the Dragon’a en yeterli 50 aksiyon sineması içeriğimizde!

Not: Sinema açıklamalarında Beyazperde’den faydalanılmıştır. 

Kaynak: https://www.rollingstone.com/movies/m…

50. The Man From U.N.C.L.E. (2015)

 • IMDb: 7.3

Guy Ritchie’nin direktör koltuğunda oturduğu casusluk sineması 1960’lı yıllarda Soğuk Savaş periyodunda geçiyor. Uzun müddettir ortalarındaki düşmanlık nedeniyle çeşitli olaylarda karşı karşıya çarpışmış olan CIA casusu Solo ile KGB için çalışan Kuryakin, memleketler arası bir cürüm örgütünü çökertmek için işbirliği yapmak zorunda kalırlar. Bu kuvvetli davada ellerindeki tek ipucu ise Alman bir bilim beşerinin kızına ulaştıkları takdirde ilerleyecek olmalarıdır. Dünyanın büyük bir felaketten kurtulması, vakitle yarışmak zorunda oldukları bu misyona bağlıdır. 

1960’lı yılların tanınan dizisinden uyarlanan sinemanın başrollerini Henry Cavill ile Armie Hammer paylaşıyor.

49. Escape From New York (1981)

 • IMDb: 7.2

New York artık hatırlandığı üzere bir yer değildir. Sokaklarına cürüm karar sürmektedir ve bunun sonucunda tüm duvarları dikenli tellerle çevrilmiştir. Bu vahim kent artık Amerika’nın karantina altına alınmış bir cezaevidir. ABD liderinin uçağı olan Air Force One, teröristler tarafından kaçırılır; bu esnada lider kaçış kapsülünü kullanarak New York kentine düşer. Bir biçimde lider bu kaotik kentten kurtarılmak zorundadır. Onu kurtaracak kişi ise eski bir asker olan Snake Pliskin olacaktır. Pliskin, özgürlüğü için bu muahedeyi kabul etmek zorundadır. 

Carpenter’ın kendi mesleğini tanımlamak için kullandığı en önemli sinemalardan biri olan Escape From New York sinema tarihinin kült sinemalarından biri olarak anılıyor.

48. Dead or Alive (1999)

 • IMDb: 6.8

Çin asıllı bir yakuza ve bir Japon polis, Japon mafyasına karşı kendi savaşlarını yürütürler. Bu birliktelik dünyayı değiştirecektir.

47. The Rock (1996)

images.squarespace-cdn.com

 • IMDb: 7.4

Bir küme asi deniz komandosu, kimyasal silahlarla birlikte Alcatraz adasını ele geçirir ve turistleri rehin alırlar. Önderleri, eski bir savaş kahramanı olan bir generaldir. Bâtın operasyonlarda ölen askerlerin ailelerine ödenmek üzere 100 milyon dolar fidye isterler. Aksi takdirde San Francisco körfezini kimyasal silahlarla bombalayacaklardır. Onları durdurabilecek iki kişi, Alcatraz’dan kaçabilmiş tek mahkum (Sean Connery) ve bir kimyasal silah uzmanı (Nicolas Cage) vakte karşı ölümcül bir uğraşa girişirler.

46. Taken (2008)

i2.wp.com

 • IMDb: 7.8

Artık emekli olmuş bir CIA casusu olan Bryan, eski yeteneklerini yine hayata geçirmenin sıkıntısına düşmüştür. Çünkü, görüşemediği kızının kaçırılışını, cep telefonu ilişkisinde hiçbir şey yapamadan dinleyen bir babanın durumundan daha berbat ne olabilir? Kâbus üzere bu durumu bilakis çevirmek için Bryan harekete geçecektir. Lakin beyaz bayan ticareti ile uğraşan bu çetenin elinden kızını kurtarmak için önünde çok kısa bir vakit vardır. Bununla birlikte bir değerli sorun daha vardır. Bryan’ın kendisinin Los Angeles’te, kaçırılan kızının ise Paris’te olması olayları uygunca içinden çıkılamaz bir hale sokar.

45. The Fugitive (1993)

a.ltrbxd.com

 • IMDb: 7.8

Ünlü cerrah Dr. Richard Kimble, haksız yere karısını öldürmekle suçlanarak mahpusa atılır. Cezaevine nakli sırasında bir mahkûmun kaçma teşebbüsü, büyük bir kaza ile sonuçlanır. Bu fırsatı pahalandıran Kimble, karısının gerçek katilini bulmak için kaçar. Peşinde hapishane kaçkınlarını kovalayan Marshal takımı ve başkanları Sam Gerard (Tommy Lee Jones) ile Kimble, ipuçlarını izleyerek gerçek katili ortaya çıkarmayı dener…

1960’ların ünlü televizyon serisinden sinemaya muvaffakiyetle uyarlanan sinemada, Dr. Richard Kimble’ı David Janssen’in yerine bu defa Harrison Ford canlandırıyor.

44. Speed (1994)

film-authority.com

 • IMDb: 7.2

Jack kurbanlarına vahim oyunlar oynayan bir makus olan Howard’ın elinden on üç suçsuz insanı kurtarmıştır. Lakin Howard’ın tek planı, başarısız olan planı değildir. Howard bir otobüse öldürücü patlayıcılar yerleştirmiştir ve şayet otobüs muhakkak bir suratın altına inerse bu patlayıcılar infilak edecektir. Jack, soğukkanlılığını koruyarak bu sıradan otobüsü ve daha da değerlisi içerisindeki temiz insanları korumak isteyecektir.

43. Wonder Woman (2017)

 • IMDb: 7.4

Amazon Prensesi Diana Price, nam-ı öteki Wonder Woman dünyayı keşfetmek için tropik topraklarını geride bırakıp demir ve camın karar sürdüğü dünyamıza dalar. Birçok insanüstü yetenek ve kıvrak bir zekayla donatılmış olan hoş kahraman Cennet Adası’nın medeniyete açılan kapısı olacaktır. 

Wonder Woman’ın direktör koltuğunda Patty Jenkins oturuyor. Sinemanın senaryosunu Allan Heinberg ve Geoff Johns kaleme alırken sinemanın harika kahraman kadınını Batman vs Superman: Adaletin Şafağı sinemasında olduğu üzere tekrar Gal Gadot canlandırıyor. Sinemanın kadrosunda Connie Nielsen, Chris Pine, Robin Wright ve David Thewlis gibi başarılı isimler bulunuyor.

42. Hero (2002)

kungfukingdom.com

 • IMDb: 7.9

Eski Çin’de birinci imparatorun hükümdarlığından evvel Altı Krallığın içindeki muhalif kümeleşmeler, en güçlü kural koyucu Qin’e suikast düzenlemeyi planlarlar. Durum epeyce risklidir. Ortada üç büyük düşman vardır. Bunları ortadan kaldırana iktidar ve para vaad edilmektedir. Rastgele bir gücü ya da tanınmışlığı bilinmeyen, isimsiz biri, Qin’in üç temel düşmanı olan Kırık Kılıç, Uçan Kar ve Gökyüzü’nü mağlubiyete uğratır. Bunun üzerine kendisi saraya çağrılarak Qin’e bu sürpriz zaferin öyküsünü tüm ayrıntıları ile anlatması istenir. Ortada nitekim de sıra dışı bir zafer kelam mevzusudur.

41. La Femme Nikita (1990)

 • IMDb: 7.3

Mahkum edilmiş olan hatalı Nikita, mahpusa gönderilmek yerine kendisine yeni bir kimlik ve şekil verilir. Bilinmeyen bir casus/kiralık katil vazifesini üstlenir. Yirmili yaşlarındaki bu genç bayanın temel cürmü uyuşturucu elde etmek için bir eczaneyi soyarlarken bir polisi öldürmesidir. Kendisine bu farklı çıkış yolunu teklif eden derin devlet örgütü Nikita’ya aslında çok farklı bir gelecek sunmuştur. Genç bayan, kendisini eğiten ve yönetenlerin baskısı altında isyankar yapısını bir kenara bırakır ve istenilen cinste bir katile dönüşür. O artık çok öteki biridir. Dahası bir de aşka da düşmüştü. Bir gün bağlı olduğu teşkilata karşı yanılgı yaparsa ne olacağı ise bambaşka bir mevzu.

40. The Warriors (1979)

pics.filmaffinity.com

 • IMDb: 7.6

New York… Bilinmez, distopik bir gelecekte çeteler ve polisler sokaklarda karar sürmektedirler. Bu çetelerden bir adedinin önderi, başka tüm çeteleri polislere karşı ayaklanmak üzere bir ortaya getirmek ister. Zati yıkık ve dökük haldeki kent, büyük bir savaşla yüz yüze gelmek üzeredir.

39. Atomic Blonde (2017)

 • IMDb: 6.7

Lorraine Broughton MI6’in en ölümcül suikastçısıdır. Kaçış ustalığı ve yakın dövüşteki yeteneğiyle bilinmektedir. Soğuk Savaş sırasında bir casusun öldürülmesini araştırmak ve eksik casuslar listesini bulmak için Berlin’e gönderilir. Yeni misyonu için Berlin istasyon şefi David Percival ile işbirliği yaparlar ve ikisi gerilim dolu büyük bir aksiyona atılırlar. Ancak Lorraine’in gelişi saklı kalmayacaktır. Tehlikeli suikastçı kısa müddette kendisine tuzak kurulduğunu anlar. Bunu yapan teşkilatın içinden biridir. Lorraine artık kendi hayatı ve bedel verdiği herkes için bu tuzağın içinden kurtulmalı ve gizemi çözmelidir… 

Antony Johnston’ın tıpkı isimli romanından uyarlanan Atomic Blonde’un başrollerinde Charlize Theron ve James McAvoy yer alıyor.

38. The Mission (1999)

 • IMDb: 7.5

Bir suikast teşebbüsünden sağ kurulan Mrs. Lung’ı muhafazası için kiralık katiller Curtis, James, Mike, Roy ve Shin işe alınır. Aksiyon ve macera dolu günler yakındır.

37. Predator (1987)

www.framerated.co.uk

 • IMDb: 7.8

Dutch (Arnold Schwarzenegger) ve komandoları CIA tarafından bir Güney Amerika yabanlarında esir tutulan havacıyı bulup getirmekle görevlendirilirler. Misyon başarılı olur lakin dönüş yolunda tuhaf bir av partisinin kurbanı olurlar. Uzaylı ve yenilmez bir varlık, kendine has ritüeller dahilinde, değişik dünyalardaki akıllı ömür formlarını avlamaktadır. Bu defa kurban Dutch ve komando arkadaşları olacaktır.

Schwarzenegger’in en sevilen sinemalarından biri olan ‘Predator’ ayrıyeten kısa müddette kült olarak bilimkurgu hayranlarının da çılgınca peşinden koştukları bir olay olmayı başarmıştır. Daha sonra çevrilen ikincisi ve onu takip eden ‘Alien Predatorlara Karşı’ gibisi temalar çizgi romanlara kadar sıçramış ve sayısız hikayeye kaynak teşkil etmiştir.

36. Point Break (1991)

static.wixstatic.com

 • IMDb: 7.3

Los Angeles’ta eski liderlerin maskeleriyle banka soygunları yapan bir çete türemiştir. Sörfçülerden şüphelenen FBI, genç bir casusu Johnny Utah’ı onların ortasına sokar. Lakin kümeye sızan Johnny, kısa vakitte karizmatik önder Bodhi’nin tesirine girer.

Aksiyon sinemasının sayılı bayan direktörlerinden Kathryn Bigelow’un imzasını taşıyan bu süratli tempolu üretim, çeşidin meraklılarını tatmin etmiş ve gişelerde epeyce başarılı olmuştu. Sinemanın yıldızları Keanu Reeves ve Patrich Swayze’ye de dikkat!

35. The Five Deadly Venoms (1978)

 • IMDb: 7.0

Hayattaki son günlerini yaşadığını bilen usta bir dövüş öğretmeninin, daha evvel ders verdiği ve ustalık yeteneklerini aktardığı birtakım öğrencilerinin bu güçleri ölümcül berbatlıklar için kullandığını keşfeder. Yaşlı usta daha evvelki beş öğrencisinin her birine The Centipede, Snake, Scorpion, Lizard ve Toad isimlerindeki eşsiz ve özel kung fu tekniklerinden birini öğretmiştir. Artık hangilerinin özel gücünü kötülük için kullandığını bulması gerekmektedir. Bunun içinse son öğrencisini görevlendirir. Her bir tekniğe çok az hakim olan yeni öğrencisi, güzellerle bir ortaya gelip makûs olanları ortaya çıkarmak zorundadır.

34. The Great Escape (1963)

 • IMDb: 8.2

Büyük Kaçış’ta İkinci Dünya Savaşı esnasında yüksek güvenlikli bir kampta esir tutulan bir küme savaş esiri, Almanlar tarafından büyük bir titizlikle gözlenmektedir. Alman askerleri bu kamptan çıkmalarının imkansız olduğunu tekraren belirtseler de bir İngiliz asker, hendek kazıcısı ve usta bir hırsızdan oluşan takım sonları zorlayarak imkansızı gerçekleştirmeye çalışacaklardır. Fakat sorun yalnızca kamptan çıkmış olabilmek değildir. Dışarıdaki dünyada onları bekleyen çeşitli handikaplar vardır. 

Paul Brickhill’in romanından beyaz perdeye uyarlanan klasik sinema başrollerindeki Steve McQueen ve James Garner üzere değerli isimlerle dikkat çekiyor.

32. Total Recall (1990)

thecinemaholic.com

 • IMDb: 7.5

Bir adam hayalinde Mars gezegenine sanal seyahatler yaparken umulmadık bir kadro olaylar, onu gerçekte de kelam konusu gezegene gitmek tarafında zorlayacaktır. Douglas Quaid her gece düşünde bu gezegeni gören bir emekçidir aslında. Bir şirketi, anı transferi ile seyahat satar. O da Mars tatili ister ve bunu satın alır. Fakat anı transferi esnasında sıra dışı bir durum olur. Quaid bir anda kendisini zımnî bir casus olarak bulur. Mars’ın acımasız başkanı ile karşı karşıyadır. Gerçek ile hayal ortasında bir yerde sıkışan Douglas, çıkış yolunu bulmak zorundadır.

 Film, bilim kurgu müellifi Philip K. Dick’in kısa kıssasından uyarlanmıştır.

31. Goldfinger (1964)

 • IMDb: 7.7

Güçlü işadamı Auric Goldfinger, Grand Slam ismini verdiği bir operasyon planlamaktadır. Dünya iktisadının kalbi sayılan ve bütün ülkelerin altın rezervlerinin depolandığı ve askeri bir üs tarafından korunan Fort Knox’u yağmalamayı planlamaktadır.

Onu engelleme misyonu, İngiliz Bâtın Servisi’nden 007 kodlu casus James Bond’a verilir. Bond, kendisine tahsis edilen üstün özellikli Aston Martin’in de yardımıyla Goldfinger’ın peşine düşer. Bond’un önünde aşması gereken maniler olarak Goldfinger’ın adamlarından öldürücü şapkasıyla dilsiz uşağı Oddjob, hoş Jill Masterson ve seksi pilot Pussy Galore beklemektedir.

Bond serisinin en güzel sineması olarak da görülen Goldfinger, James Bond konseptinin tüm taraflarının yansıtıldığı bir üretim.

30. Train to Busan (2016)

 • IMDb: 7.6

Sok-woo, ağır iş temposundan ötürü daima kızını ihmal etmektedir. Doğum gününde kızının ısrarlarına dayanamayan Sok -woo, onu eski eşinin yanına götürmek için gönülsüzce Seul’den kalkıp Busan’a gidecek olan trene biner. Tren kalkmak üzereyken, Güney Kore’yi tesiri altına alan yıkıcı bir zombi virüsünden etkilenen bir bayan, virüsü trendekilere yaymaya başlar. Virüsün bulaştığı herkes, birer birer zombiye dönüşür. Sebebi belirlenemeyen virüs, tüm ülkeye yayılırken, süratle Busan’a yol alan trende de Sok-woo, kızı ve daha birçok yolcu amansız bir hayatta kalma gayretine girişir.

29. The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)

 • IMDb: 8.7

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’de, Yüzük Kardeşliği üyelerinin her birinin, kardeşlik bozulduktan sonra başlarına gelenler anlatılıyor. Kahramanlarımız, kümeler halinde Orta Dünya’nın en tehlikeli yerlerinde maceralar yaşayacaklar, yeni kavimler ve çoktan unutulmuş medeniyetlerle tanışacaklar. 

Frodo ve Sam, yanlarında zarurî işbirliği yapacakları eski bir dost (!) olduğu halde Tek Yüzük’ü düşmanın tam kalbine götürmeye çalışırken, öbür hobbitler, urukhainin elinden kurtulabilecek mi? Karanlık tarafa geçmiş olan Saruman’ın yaptıkları yanına mı kalacak? Gandalf olmadan kahramanlarımızın başarılı olma bahtı ne? 

Büyük karanlığın gelişi ve Yüzük Savaşı’na dek olanların anlatılacağı İki Kule, kuşkusuz üçlemenin en heyecanlı kısımlarından birini oluşturuyor. J.R.R. Tolkien’in 3 kitaplık ölümsüz yapıtından uyarlanarak bir yılı aşkın süren çekimler sonucu hepsi bir ortada çekilen 3 sinemadan ikincisi olan İki Kule, 2002 Aralık ayında vizyona girmek üzere montajlanıyor ve son rötuşları yapılıyor.

28. Edge of Tomorrow (2014)

 • IMDb: 7.9

Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics isimli uzaylı birliği, birçok büyük kenti yok eder ve milyonlarca insanı vefatın eşiğinde bekletir. Dünyada hiçbir ordu, onların suratına, silahlarının gücüne ve de en kıymetlisi telepati yoluyla buyruk verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek durumundadır ve bu güç birliği dışında ikinci bir bahtları yoktur. Subay Bill Cage daha evvel bu savaşlardan hiçbirine katılmamış deneyimsiz bir askerdir ve atıldığı yeni misyonu onun için bir nevi intihar manasına gelmektedir. Beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür… Ancak bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur. Cage, sıra dışı bir biçimde cehennem üzere bir günde uyanır, kendini kırılması sıkıntı bir döngünün içerisinde bulur. Buna nazaran her seferinde ölüp sonrasında tekrar dirilip tıpkı savaşı bir kere daha tekrarlamak zorundadır. Her geri dönüşünde daha güçlü, daha zeki ve Mimics’lerle daha kolay başa çıkabilir hale gelse de kendine verilen iş dünyanın en kuvvetli vazifesidir. 

Başrollerini Tom Cruise, Emily Blunt ve Charlotte Riley ‘nin paylaştığı sinemanın direktörlüğünü Doug Liman üstleniyor.

27. Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980)

www.denverpost.com

 • IMDb: 8.7

Yıldız Savaşları: İmparator’da, İmparator Darth Vader’ın da yardımıyla asileri ezerek kainatı hakimiyeti altına almaya çalışmaktadır. Casus robotlar sayesinde asilerin merkezinin Hoth gezegeninde olduğunu öğrenir ve birlikleri oraya gönderirler.Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Lea, son anda Bulut Şehri’ne kaçarlar. Luke bu ortada Yoda’yı bulmak ve Jedi eğitimini tamamlamak üzere yola çıkar.Kahramanlarımız bir ortaya gelip İmparator’u yenebilecekler midir?

26. The Adventures of Robin Hood (1938)

cdn-0.thefilmspectrum.com

 • IMDb: 7.9

İngiltere hükümdarı ‘Aslan Yürekli’ Richard,bir seyahat için Avusturya’ya seyahat edecektir. Yokluğu esnasından tahtı müdafaası için kardeşi John yerine en yakın arkadaşını görevlendiren kral, bu sayede esasen tahtta gözü olan kardeşinin düşmanlığını bir kere daha kazanır. İntikam için Avusturya Dükü ile bir muahede yapan John, Kral Richard’ın Avusturya’da mahpusa atılmasını sağlayacaktır. Kral Richard’ın bu esaretten kurtulması imkansız üzeredir. Bu sırada John boş durmayarak tahtı ele geçirir. Halk üzerinde büyük bir baskı uygulamaya başlayan bu yeni kral muhalefet partiye karşı uyguladığı ikili standartlar yüzünden onların da nefretini kazanır. 

Periyodun kat kat ilerisinde olan Michael Curtiz sineması, tadında aksiyonu ve gerçekçi üslubuyla dikkate bedeldir.

25. The Villainess (2017)

i2.wp.com

 • IMDb: 6.7

Sook-hee eğitim almış bir kiralık katildir. Eğitim almaya daha küçücük bir çocukken Çin’in Yanbian kentinde başlamıştır. Akıl hocasının vefatından sonra hayata tekrar başlamak için fırsat yakalayan bayan, devlet casusu olarak çalışmak üzere Güney Kore’ye gelir.

24. Fast Five (2011)

 • IMDb: 7.3

2001’de başladığından beri devamını getirmek konusunda suratı ve öfkesi dinmeyen seri ‘Hızlı ve Öfkeli’nin takıma tekrar katılan Dwayne Johnson’lı son macerası ‘Hızlı ve Öfkeli 5’, tercihini 3D’den fazla IMAX’ten yana kullanan serinin son macerası…

Eski polis Brian O’Conner ve Mia Toretto, Dom’u mahpustan kaçırıp özgürlüğüne kavuşturduktan sonra polisleri atlatıp hududu geçerler ve Rio de Janeiro’da ortaya çıkarlar. Özgürlüklerini geri almak için son bir iş daha yapmak zorunda kalan ortaklar, en güzel yarışçılardan oluşan seçkin gruplarını bir ortaya getirirler. Onların ölmesini isteyen ahlaksız iş adamından kurtulmanın tek yolunun, onunla karşılaşmak olduğunu biliyorlardır. Ama onların peşine düşen yalnızca bu iş adamı değildir…

Maksadını asla ıskalamayan inatçı federal casus Luke Hobbs Dom ve Brian’ın izini sürmekle görevlendirilince, onları yakalamak için grubuyla birlikte kapsamlı bir operasyona başlar. Artık Hobbs, öbürleri elini çabuk tutup onları yakalamadan evvel, avını köşeye sıkıştırmak için içgüdülerine güvenmek zorundadır…

23. Kill Bill Volume 1 & 2 (2003-2004)

 • Kill Bill Volume 1 / IMDb: 8.1

Kill Bill: Volume 1’de birbirinden farklı harikulâde yeteneklere sahip bir bayan mevt çetesi çeşitli büyük suikastlarda faal rol almışlardır. Bill tarafından yönetilen çeteden ayrılan eski ‘Kara Mamba’ lakaplı, ‘Gelin’in eski ekip arkadaşlarından ve Bill’den intikam almak için haklı sebepleri vardır. Bir otomobilde hissiz bir halde uyanan Gelin, düğün günü kendisine yapılanları anbean hatırlamaktadır. Artık sıra kendisine büyük berbatlıklar yapan bu vefat çetesine karşı temelli bir intikam planı yürütmeye gelmiştir. 

Karşıt direktör Quentin Tarantino’nun ‘Rezervuar Köpekleri’yle başlayan başarılı mesleğinin en kıymetli yapıtlarından biri olan sinema, uzak doğu dövüş sinemalarından beslendiği estetik olağanüstüsü bir üretim.

 • Kill Bill Volume  2 / IMDb: 8.0

Gelin’in işi şimdi bitmedi. Üstelik Bill’i ve onun etrafındaki herkesi öldürmeden de işi bitecek üzere görünmüyor. Komadan çıkan hoş, kendine gelmeye başladığı anda intikamını almak istediği herkesin cezası hazır beklemekteydi. Bu bir devam sineması olduğu için, birinci kısımdan de hatırlanacağı üzere ortada bir grup belirsizlikler mevcuttu. İşte bu kısımda bunlar aydınlanacak üzere görünüyor. Bayan kahramanın Bill ile münasebetinin içeriği ya da olan bitenlerin nedenleri ve nasıllarına yanıtlar şimdi eksik ve bu kısımda netleşmesi bekleniyor.

Quentin Tarantino’dan bir şaheser daha.

22. Logan (2017)

 • IMDb: 8.1

Logan: Wolverine’de, yakın gelecekte yaşlanmış ve yorgun olan Wolverine ve Professor X, Meksika hududunda saklanmaktadır. Ama Logan’ın dünyadan gizlenmesi ve mirası, karanlık güçler tarafından takip edilen genç bir mutant geldiğinde sona erer. Artık Wolverine’de genç bir bayan klonunu Nathanial Essex’in liderliğindeki makûs bir tertipten korumalıdır. 

Hugh Jackman’ı son defa Wolverine olarak gördüğümüz sinema Logan’ı James Mangold yönetiyor. Başrollerinde ise Hugh Jackman dışında Boyd Holbrook, Patrick Stewart ve Doris Morgado yer alıyor.

21. Snowpiercer (2013)

 • IMDb: 7.1

Gelecekte başarısızlığa uğrayan bir deney büyük bir felaketle sonuçlanır ve yeryüzündeki hayatı büyük ölçüde bitiren bir global ısınma olur. Dünyanın etrafında kesintisiz bir güçle dönen bir tren hayatta kalan insanların son sığınağı olacaktır. Ama güç bela ömrün sürdüğü bu yeni dünyada sınıfsal farklılıklar hala en büyük silahtır… 

Direktörlüğünü Koreli sinemacı Bong Joon-ho’nun  üstlendiği ‘kıyamet sonrası’ temalı sinemanın takımı, Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton, John Hurt, Ed Harris ve Octavia Spencer üzere yıldız isimler oluşuyor.

20. Midnight Run (1988)

 • IMDb: 7.5

Jack Walsh (Robert De Niro) şimdilerde ödül avcısı eski bir polistir. Johathan ‘The Duke’ Mardukas (Charles Grdoin) ise mafyayı dolandırıp zimmetine tam 15 milyon dolatr para geçirip bunu hayır kuruluşlarınıa bağışlamış hassas bir muhasebecidir. Bu ortada Jack’e Duke’u New York’tan Los Angeles’a sağ ve vaktinde getirmesi karşılığında 100.000 dolar teklif edilir. Kulağa her zamanki sıradan ödül avlarından biri üzere gelmektedir lakin olaylar hiç. de beklendiği üzere gelişmez. FBI tanıklık etmesi için Duke’un peşindedir, mafya ise intikam için ve bir de Wlash vardır doğal. Duke’un peşindedir, onu susturmak için. Yalnızca birisinin bile misyonunu yapamaması ikilinin mevti demektir.

19. Casino Royale (2006)

www.butteredpopcornmovies.com

 • IMDb: 8.0

James Bond, 00 olarak birinci misyonuna yanlışsız yola çıkar. Le Chiffre, dünya teröristlerine finans sağlayan adamdır. Montenegro’da bir poker oyununa katılır. Terörist pazarında inançta kalabilmek için parasını geri kazanmak zorundadır. MI6’nın işvereni M, Bond’u, Vesper Lynd ile birlikte oyuna göndererek Le Chiffre’nin oyunu kazanmasına pürüz olmasını ister. Bond, Felix Leiter’den dayanak alarak ve Vesper’ın da karısı rolünde yanında durmasını sağlayarak mesleğindeki en tehlikeli poker oyununa katılır. Lakin şayet Le Chiffre’e karşı Bond yenilirse, hayatta kalmalarıu mümkün olabilecek midir meçhul.

18. Mission: Impossible – Fallout (2018)

image.brigitte.de

 • IMDb: 7.7

Mission: Impossible Yansımalar, Misyonumuz Tehlike serisinin 6. devam halkasıdır. İkonik casus Ethan Hunt, birlikte çalıştığı IMF takımı ve tanıdık birkaç dostu sorunlu bir zamandadır. Berlin’deki vazifenin aksi gitmesi sonucunda Ethan Hunt, CIA ile zıt düşer ve denetimsizliği sebebiyle CIA’in kara listesine girer. Fakat insanlığı tehdit eden yeni bir tehlikenin ortaya çıkışıyla birlikte herkes vakte karşı bir yarışa koyulur… 

Sinemanın başrolünü Tom Cruise üstlenirken kadroda Luther Stickell rolündeki Ving Rhames, Benji Dunn rolündeki Simon Pegg ve Ilsa Faust rolündeki Rebecca Ferguson, Alan Hunley’i canlandıran usta oyuncu Alec Baldwin, Solomon Lane’i canlandıran Sean Harris, Julia Meade’i canlandıran Michelle Monaghan, Henry Cavill, Vanessa Kirby ve Angela Bassett yer alıyor.

17. Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000)

theactionelite.com

 • IMDb: 7.8

Zamansızlığın ortasındaki bir Çin İmparatorluğu… Federal nizamın egemenliği karar sürmektedir. İki savaşçı, çalınan bedelli bir kılıçın ve ürkütücü bir firarinin peşindedirler. Takip esnasında bir kız ile tanışırlar. Bu kız, soylu bir adamın kızıdır. İşin farklı yanı, kızın vücudu dövüşmek için harikulade bir eğitim almıştır. Her biri, tüm hayatlarını değiştirecek kararların eşiğinde olan üç kişi, fantastik bir seyahate çıkarlar.

16. Terminator 2: Judgment Day (1991)

media.timeout.com

 • IMDb: 8.5

Terminatör 2: Mahşer Günü, 2009 yılında geçmektedir. Sarah Connor’ı öldürme vazifesinde başarısızlığa uğrayan Synet robotları, T-1000 isminde yeni bir robot üretirler. Bu yeni “Terminatör” geçmişe dönerek insan direnişinin gelecekteki önderi olacak Sarah’ın oğlu John Connar’ı öldürmeye programlanır. Lakin bir öbür robot T-800 de John’u muhafazaya programlanarak geçmişe gönderilmiştir. İnsanoğlunun bahtını belirleyen tek bir soru vardır: İki robottan hangisi John’u daha evvel bulacaktır?   

Direktör koltuğunda ‘Alien’, ‘Titanic’ ve ‘Avatar’ üzere kült sinemaların usta direktörü James Cameron; başrollerinde ise birinci sinemadaki üzere Arnold Schwarzenegger ve Linda Hamilton var.

15. The Dirty Dozen (1967)

fgmxi4acxur9qbg31y9s3a15-wpengine.netdna-ssl.com

 • IMDb: 7.7

Sinemada Nazilere karşı ölümcül bir vazifesi yerine getirmek için bir küme askeri komuta etme vazifesini istekli olarak üstlenip orduya katılan sıkıntı bir kumandan olan Lee Marvin ve bu vazifesi muvaffakiyetle yerine getirirlerse özgürlüklerine kavuşacak 12 mahkûmun yaşadıkları anlatılıyor.

14. The Dark Knight (2008)

www.sineplusakademi.com

 • IMDb: 9.0

Kara Şövalye, halk için büyük bir tehdit oluşturan Joker’in ortaya çıkması ile kaosa dönen Gotham sokaklarının yine kurtarıcılığını üstlenen Batman’in öyküsünü husus ediyor. Cürüm işleyenlerden arındırılan bir yer, bir vakit sonra yine tehdit altında kalabilir ve işte o vakit yine kolları sıvayacak olanların gayreti de daha keskin olarak hayata geçecektir. Batman, teğmen Gordon ve savcı Harvey Dent bir ortaya gelerek Gotham sokaklarında bu işi kotarmış olsalar da aniden ortaya çıkan Joker, işleri üzücü halde bozar. Onun dehası ile baş etmek kolay olmayacaktır. Gotham eski karmaşa dolu günlerin eşiğindedir. Batman yine kurtarıcılığa soyunurken kendi varlığının bulduğu manası da sorgulamaya başlar. O aslında hatalıların sayısını azaltıyor mudur yoksa çoğaltıyor mudur bunu nitekim anlamak isteyecektir.

13. Police Story (1985)

 • IMDb: 7.6

Hong Kong Polis Departmanı’nda çalışan kahraman polis Kevin, kritik bir şahidi korumak için değerli bir misyona atanır. Ünlü bir gangsterin davasında vazife alacak olan Kevin, alımlı ve etkileyici bir şahitle tanıştığı an işler değişmeye başlar. Uyuşturucu çetesinin işvereni kanıt yetersizliği nedeniyle özgür bırakıldığında bu belalı gangsterin maksadı olur. 

Başrolünde Jackie Chan, Maggie Cheung ve Brigitte Lin’i barındıran sinema kimi bölümler tarafından Chan’in en güzel sinemalarından biri olarak kabul edilir.

12. The Bourne Identity (2002)

www.cinematographe.it

 • IMDb: 7.9

Açık denizin ortası… Tek başına denizin ortasında hayatta kalmaya çabalayan bir adam bir balıkçı teknesi tarafından kurtarılır. Adam yavaş yavaş kendine gelmeye başladığında geçmişine dair hiçbir şey hatırlamadığı anlaşılır. Artık kim olduğunu anlamak için kendisi hakkında bir araştırma yapmaya koyulacaktır. Kendisi hakkında yeni bilgiler edindikçe, kimselerde olmayan çok özel yetenekleri de ortaya çıkmaya başlayacaktır. Geçmişi olmayan adamın peşinde, onun hayatına son vermek isteyen azılı hatalılar vardır.

11. Raiders of the Lost Ark (1981)

www.indiewire.com

 • IMDb: 8.4

Kutsal Hazine Avcıları’nda Amerikan Hükümeti Ark of the Conenant’ı bulması için Arkeolog Dr. Indiana Jones’u görevlendirir. Ark’ta ünlü 10 Emir’in var olduğuna ve kutsal güçler olduğuna inanılmaktadır. Üstelik Hitler’in casusları da Ark’ın peşindedirler. Jones, eski aşkı Marion’la birlikte Nepal’den Kahire’ye kadar tuzak ve tehlikeyle dolu bir maceraya atılır.

10. Aliens (1986)

 • IMDb: 8.3

Yaratık 2, birinci Alien (Yaratık) sinemasından 57 yıl sonrasını anlatıyor. Sinema, Nostromo’da hayatta kalan tek kişi olan Ellen Ripley’nin yıllar sonra uyanışıyla başlıyor. Ripley kısa bir mühlet sonra yaratık yumurtalarına rastladıkları gezegende garip şeyler olduğunu, bu ıssız yerin artık bir yerleşim yeri haline geldiğini ve yaratıkların bir koloni kurduklarını anlatıyor; fakat şirket yetkilileri bu felaket ikazına inanmıyor. Kolonicilerle ortalarındaki ilişki ansızın koptuğunda Ripley, kendine bir takım kurup bu işi tek başına halletmek için gezegene geri dönüyor. 

Sinema tarihinin kült üretimlerinden olan Yaratık serisinin bu sineması iki Oscar kazandı; direktör koltuğunda ise Ridley Scott yerine bu defa James Cameron var.

9. Black Panther (2018)

secureservercdn.net

 • IMDb: 7.3

Babasının vefatından sonra Wakanda Hükümdarı olan T’Challa, hakkı olan tahta sahip çıkmak için izole yaşayan lakin teknolojik açıdan ileri düzeyde olan halkına geri döner. Ancak güçlü bir eski düşman yine ortaya çıktığında, T’Challa’nın yeterliliği, Wakanda’nın ve tüm dünyanın yazgısını tehlikeye atan müthiş bir çatışmaya girince test edilir. İhanet ve tehlike ile karşı karşıya kalan genç kral, düşmanlarını yenmek, halkının güvenliğini ve ömür biçimini korumak için müttefiklerini toplamalı ve gücünü özgür bırakmalıdır…

8. Seven Samurai (1954)

lh3.googleusercontent.com

 • IMDb: 8.6

Yedi Samuray, haydutların saldırdığı yoksul bir köyü muhafazaya çalışan samurayların öyküsünü anlatıyor. Usta samuray Kambei’nin yüreği ve fedakarlığına şahit bir küme köylü ondan daima olarak haydutlardan köylerini muhafazasını isterler. Kambei bu isteği rastgele bir çıkarı olmamasına karşın kabul eder ve birinci olarak kısa müddet sonra müridi olan genç samuray Katsushiro’yu, akabinde da güç kullanmaya meraklı bir samuray olarak görünen, ama sonradan bir çiftçinin oğlu olduğu ortaya çıkan Kikuchiyo’yu yanına alır. Ekibine dört yeni samuray daha ekleyerek köyü savunmaya girişen Kambei köylüler tarafından heyecanla karşılanır, herkesin sevgisini kazanır; bir mühlet sonra onlara kendilerini savunmayı öğretmeye başlar. Bu ortada haydutlar köyün sonlarında dolaşmakta ve yeni atakları için uygun bir vakit kollamaktadırlar… 

Akira Kurosawa’nın mesleğinin doruk noktası olarak görülen Yedi Samuray üç saati geçen uzunluğuna karşın bilhassa vaktinde kaliteli örneklerine rastlamanın sıkıntı olduğu savaş ve ‘aksiyon’ sahneleri en dikkatsiz seyircinin bile ilgisini ayakta tutacak pek çok ayrıntı içerirken bir yandan da anlattığı öykünün bütünlüğünden ve sinematografik kaliteden ödün vermeyen bir başyapıt.

7. Hard Boiled (1992)

www.themoviedb.org

 • IMDb: 7.8

Tequila, ömrünü Hong Kong’da sürdüren, işini âlâ yapan bir polistir. En yakın dostu ve ortağını ise silah kaçakçılarıyla yapılan bir çatışma esnasında yitirmiştir. Tequila bu adamları bulup arkadaşının intikamını almak için ant içmiştir. Amacına ulaşması için Tony isimli bir bilinmeyen polisle iş birliği yapacaktır. Bu esnada ülkenin en esaslı iki silah kaçakçısı örgütü, birbirlerinin sonlarına değmeye başladıkları için birbirlerine savaş açmışlardır. Genç bir polisin onların ortasına sızabilmesi artık çok daha zordur. 

Kendi ülkesinde başlayan ününü dünyaya yayan aksiyon direktörü John Woo her zamanki üzere formunda…

6. The Matrix (1999)

s.yimg.com

 • IMDb: 8.7

Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri düş, başkası ise Matrix! Neo, son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini öbür bir dünyaya götürebilecek hoş yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, Tam olarak kavrayamadığı şeylerin ömrünü denetim ettiğini biliyor.. Nedir bu Matrix?

5. Enter the Dragon (1973)

movievalhalla.files.wordpress.com

 • IMDb: 7.7

Zımnî servis Bruce Lee’den Han isminde bir uyuşturucu baronunun düzenlediği bir dövüş turnuvasına katılmasını ister. Lee kız kardeşinin vefatından sorumlu olan bir dövüşçünün de yer aldığı bu turnuvaya girmeyi kabul eder. Böylece hem intikam alma fırsatı bulacak hem de hata şebekesini ortaya çıkarıp çökertebilecektir. Lee, turnuvadaki Roper ve Williams isimli iki Amerikalı dövüşçüyle işbirliği yapar. İkili turnuvadaki mükafatın peşindedir. Lee ise Han’ın ve intikamının.

Enter the Dragon, Bruce Lee’nin dünyaca en meşhur sineması olmasını tahminen de gerisinde Warner Bros.’un tam dayanağı ve ticari zekasını taşımasına borçludur. Enter the Dragon’un, Batı dünyasındaki dövüş sanatları sinemaları furyasını tetiklemiş olması üzere bir özelliği mevcuttur.

Lee’nin bu sinemanın devamı kabul edilen Game of Death’in çekimleri sırasında ölmüş olmasını da üzücü bir ayrıntı olarak not düşmekte fayda var.

4. The Raid: Redemption (2011)

 • IMDb: 7.6

Özel bir operasyon timi, kent dışındaki mahallelerden birinde aranan bir uyuşturucu tüccarın gizlendiği istihbaratını alır ve adamı yakalamak için oturduğunu binaya baskın düzenlerler. Fakat atladıkları nokta bu apartmanın her katı farklı suçlularla karar giymiş onlarca katil, manyak, hırsız ve çeteyle doludur. Baskın yapılacağı haberini alınmasıyla hepsi birden örgütlenir ve binanın çıkışları kilitlenir. Operasyon timindeki polisler tuzağa düşürülür ve büyük kısmı zalimce öldürülür. Birkaç polis canlarını kurtarmayı başarır lakin hayatta kalmak için 30 katlı ve her katı tehlike dolu binanın en doruğuna tırmanmak zorundadırlar. 

Bol dövüş ve aksiyon içeren sinemanın senaristliğini ve direktörlüğünü Gareth Evans üstleniyor

3. John Wick (2014)

 • IMDb: 7.4

John Wick, emekliye ayrılmış bir tetikçidir. Emekliliğinin tadını çıkarırken karısının yakalandığı amansız hastalıkla hayatı altüst olur. Karısından kendisine kalan en pahalı varlığı ve can yoldaşı köpeğidir. Lakin meskenine dalan üç gangster onu da öldürür. Gansterlerden biri, mafya babası Viggo Tasarov’un oğlu Josef Tasarov’dur ve John’un daha evvel birlikte çalıştığı bir adamdır. Artık kaybedecek hiçbir şeyi de kalmayan John Wick’in tek istediği intikamdır ve New York sokaklarında düşmanlarıyla nefes kesen bir kovalamacanın içine girer. 

Direktörlüğünü David Leitch ve Chad Stahelski ikilisinin üstlendiği sinemanın başrolünde Keanu Reevus yer alıyor.

2. Die Hard (1988)

 • IMDb: 8.2

Sıkıntı Ölüm’de Noel gecesi New York polis departmanı dedektifi John McClane günden güne uzaklaştığı karısı Holly’le ortasını düzeltmek ve tekrar barışmak için Los Angeles’a gelir. Holly şirketinin yılbaşı partisi için Nakatomi Plaza’dadır ve McClane bu binaya gerçek yola çıkar. McClane plazaya vardığında kıyafetlerini değiştirmek için bir odaya girer. Bu esnada bir küme Alman terörist binayı kuşatarak içindeki insanları rehin alır. Ellerinden kurtulabilen tek kişi McClane’dir. Artık McClane’e düşen vazife içerisinde eşinin de bulunduğu bu kalabalığı kurtarmak olacaktır. 

Aksiyonun sinemasının en kıymetli örneklerinden biri olan Die Hard kendisinden sonra çekilen üç devam sinemasıyla bir seri haline getirilmiştir. Bruce Willis’in dünya çapında tam manasıyla tanınmasını sağlayan sinema Akademi Ödülleri’nde dört kategoride Oscar’a layık görülmüştür.

1. Mad Max: Fury Road (2015)

s3.amazonaws.com

 • IMDb: 8.1

Mad Max: Fury Road’da, şiddetli geçmişi Mad Max’i hayatta kalmak için en âlâ yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. Tekrar de bir halde kendini Furiosa isimli önderlerinin peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından, daima kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir kümenin ortasında bulur. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadırlar ve Joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede değerli kaybının peşindedir.

Post-apokaliptik tipinin yaratıcısı ve efsanevi “Mad Max” sinemalarının arkasındaki usta direktör George Miller’ın bir defa daha direktör koltuğunda oturduğu Mad Max: Fury Road geri dönüyor! Charlize Theron ve Tom Hardy’nin rol aldığı sinema, serinin dördüncü kısmı. Sinemanın öbür başrollerinde; Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne, Nathan Jones, Josh Helman, Rosie Huntington-Whiteley, Riley Keough, Zoë Kravitz yer alıyor.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: