DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4796342,56%
Kars
13°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
Rusya-Ukrayna krizinde gündem yaptırımlar: İşte amaçtaki üç Rus isim!
33 okunma

Rusya-Ukrayna krizinde gündem yaptırımlar: İşte amaçtaki üç Rus isim!

ABONE OL
Şubat 23, 2022 14:00
Rusya-Ukrayna krizinde gündem yaptırımlar: İşte amaçtaki üç Rus isim!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Putin’in ahbapları’ olarak da bilinen üç Rus oligark Rusya’ya uygulanacak yaptırımlar listesinden en çok ilgi çeken isimler olarak öne çıktı.

Boris Johnson’ın dün açıkladığı yaptırım listesinin üst sıralarında yer alan Gennady Timchenko, Boris Rotenberg ve Igor Rotenberg isimleri Putin’in en yakın müttefikleri olarak adlandırılmakla kalmıyor tıpkı vakitte da ferdî olarak en güçlü Ruslar ortasında dikkat çeken şahıslar oldukları söyleniyor.

Gennady Timchenko, Boris Rotenberg ve Igor Rotenberg, Putin’in ayrılıkçı Ukrayna cumhuriyetlerini tanıması ve bununla birlikte ortaya çıkabilecek bir işgal ihtimali dahilinde ‘bireysel’ olarak cezalandırılacak isimlerin en başında gelecek.

Boris Johnson dün verdiği bu isimleri Rusya’ya karşı kurulmuş birinci baraj olarak açıkladı. Yaptırım kararına nazaran bu isimlerin İngiltere’deki tüm varlıkları dondurulacak, İngiltere içinden hiç kimse bu isimlerle rastgele bir münasebette bulunamayacak ve bu üçlüye İngiltere’ye giriş yasağı gelecek.

Pekala Batılı ülkelerden gelen yaptırımlara aşina olan bu isimler kimmiş gelin yakından bakalım…

GENNADY TİMCHENKO

Vladimir Putin’in en yakın müttefiki olarak tanımlanan Timchenko tıpkı vakitte ülkenin en güçlü birkaç figüründen biri olarak kabul ediliyor. Forbes’a nazaran 69 yaşındaki Gennady Timchenko’nun serveti 23 milyar dolardan fazla. Birçok Rus firmasında payı olan oligarkın gaz şirketi Novatek ve petrokimya üreticisi Sibur üzere şirketlerde büyük hisse sahibi olduğu biliniyor.

Bunların dışında Volga ismindeki bir özel yatırım firmasının da sahibi olan yasaklı isim güç, nakliye ve altyapı dallarındaki yatırmalarıyla öne çıkıyor. Timchenko tıpkı vakitte Rusya’nın ulusal hokey liginin ve SKA Saint-Petersburg Hokey ekibinin da başkanlığını yapıyor.

Putin ve Timchenko’nun dostluğunun 1990’lı yılların başına dayandığı ve Putin şimdi yıldız parlayan genç bir siyasetçiyken ve Timchenko da St. Petersburg’da bir petrol tüccarıyken başladığı biliniyor.

Timchenko, İsveç merkezli bir firma olan Gunvor’un ortağı ve Rus petrolünün ticaretini yaparak milyarlarca dolarlık ihracat geliri elde ediyor.

Gennady Timchenko

Boris Jonhson’ın yaptırım kararı açıkladığı ve ülkenin 5 büyük bankasından biri olan Rossiya’nın da en büyük hissedarı bu isim…

Yaptırım açıklamasında yer alan tabir ise şöyle:  

“Gennady Timchenko’nun Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını yok sayan ve tehdit eden aksiyonlarla ilgi olduğu tespit edilmiştir.”

Gennady Timchenko ise bu karara pek de şaşırmamış olmalı çünkü ismi ABD’nin 2014 yılında açıkladığı yaptırım listesinde de en üst sıralarda yer alıyordu…

BORİS ROTENBERG

Boris Rotenberg ismi de yaptırım kararını duyanlar için yabancı değil. Putin’in çocukluk arkadaşı olan isim kardeşi  Arkady Rotenberg ile birlikte SMP isimli bankanın sahibi. Üstelik bununla da kalmayıp Putin’in judo partneri. İkilinin sık sık buz hokeyi oynadığı da bilinen bir gerçek.

Forbes’a göre Boris Rotenberg’in net serveti bir milyar 200 milyon dolar. 

İngiltere hükümeti bu ismi ‘Putin’le sıkı şahsî bağları olan ve öne çıkan bir Rus iş insanı’ olarak tanımlıyor. Rotenberg’in SMP bankası yoluyla Rus devletini destekleyerek servetini büyüttüğünün de altı çizilmiş durumda.

Boris Rotenberg de yaptırımlardan hissesini almış ve bu duruma alışkın bir figür. Rotenberg 2014’te ABD’nin açıkladığı listeye ‘Putin ile olan özel bağı’ sayesinde girmeyi başarmıştı.

Boris Rotenberg

ABD Hazinesi’ne nazaran Putin Rotenberg’i Gazprom mutabakatları ve Soçi Olimpiyatları’yla ilgili mutabakatlar sebebiyle milyarlarca dolarla ‘ödüllendirdi’. Boris Rotenberg’in oğlu Roman’ın ismi ise SKA St Petersburg hokey kadrosunun başına getirildiğinde duyuldu. Meğer Roman’ın ne alanda oyuncu olarak ne de antrenör olarak hiçbir hokey tecrübesi yoktu…

Rotenberg’in kendi ismini verdiği küçük oğlu Boris’in ismi da Dinamo Moskova futbol kadrosu için savunma oyuncusu olduğu 2011-2016 yılları ortasında duyulmuş ve yalnızca babası grubun lideri olduğu için oynatıldığı tezleri çok konuşulmuştu.

IGOR ROTENBERG

48 yaşındaki Igor Rotenberg, milyarder oligark ve Putin’in en yakın dostu Arkady Rotenberg’in oğlu. Ve listedeki öteki Rotenberg olan Boris’in yeğeni.

Gazprom Bureniye ismindeki sondaj şirketinin sahibi olan Igor, Forbes’a nazaran bir milyar dolardan fazla bir servetin de sahibi.

2014 yılındaki ABD yaptırımlarından sonra Igor, babası Arkady Rotenberg’in birtakım yatırımlardaki paylarını satın almasıyla gündeme gelmişti.

İngiliz hükümeti onu da ‘Rusya Devlet Lideri Putin’le yakın ailesel ilgideki bir iş insanı’ olarak tanımlamış. 

Putin ve Igor Rotenberg’in babası Arkady Rotenberg

Ulusal Telematic Sistemleri şirketinin idare konseyinde yer alan Igor Rotenberg RT-Invest Nakliye Sistemleri’nin de hissedarı. Bu şirket ise Rus hükümeti için stratejik ehemmiyette addediliyor.

Üç kişilik kritik yaptırım listesinin en gizemli ismi olan Igor Rotenberg adeta bir hayalet. Igor’un babası ve amcasının tersine neredeyse Putin ya da öbür görevlilerle çekilmiş hiç fotoğrafının olmaması, eşinin dahi isminin hiçbir kaynakta yer almamasıyla dikkat çekiyor.

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: