DOLAR 16,6114 -1.65%
EURO 17,5570 -1.58%
ALTIN 979,20-1,29
BITCOIN 350246-3,13%
Kars
19°

HAFİF YAĞMUR

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Rusya’dan bir nükleer tehdit daha! İmgeleri paylaşıp gövde gösterisi yaptılar…
18 okunma

Rusya’dan bir nükleer tehdit daha! İmgeleri paylaşıp gövde gösterisi yaptılar…

ABONE OL
Mayıs 23, 2022 19:00
Rusya’dan bir nükleer tehdit daha! İmgeleri paylaşıp gövde gösterisi yaptılar…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş 3. ayında devam ederken Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in en yakın dostlarından biri olan Kremlin’in uzay ajansı Roscosmos’un lideri Dmitry Rogozin nükleer taarruz tehdidinde bulundu.

“RUSYA İLE DAHA KİBAR KONUŞMALARINI TAVSİYE EDİYORUM”

Rusya ordusunun ‘Şeytan 2’ (Satan-2) olarak da nitelendirdiği ‘RS-28 Sarmat’ füzelerinin Rusya düşmanlarına karşı sonbaharda konuşlandırılacağını belirten Rogozin, “Saldırganlara Rusya ile daha kibar konuşmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putinve Dmitry Rogozin görüşmesi/AFP

İMAJLARI PAYLAŞTI GÖVDE GÖSTERİSİ YAPTI

Rogozin, ‘Şeytan 2’nin gücünün bir göstergesi olarak, füzelerden birinin savaş başlığı olmadan ateşlendiğinde neden olduğu 7 metre derinliğinde ve 20 metre genişliğindeki bir çukurun imgelerini paylaştı.

Kelam konusu imajlar toplumsal medyada geniş yankı uyandırdı

Nükleer bir yük ile kelam konusu çukurun çok daha büyük ve radyoaktif olacağını belirten Rogozin,” Yakında yalnızca bir değil 50 adet Sarmat füzesine sahip olacağız.” dedi.

Rogozin Rus devlet televizyonuna verdiği demeçte, füzelerin Moskova’nın yaklaşık 3 bin kilometre doğusundaki Krasnoyarsk bölgesindeki Sibirya kasabası Uzhur’da konuşlandırılacağını söyledi.

AVRUPA BAŞKENTLERİNİ VURMA KAPASİTESİNE SAHİP

Tarihin en büyük balistik füzesi olduğu söylenen Şeytan-2, Ukrayna’daki çatışmadan çok evvel de tartışılan bir silahtı.

Rusya 14 kat yüksekliğinde ve 208 ton yükündeki ‘RS-28 Sarmat’ füzesinin İngiltere büyüklüğünde bir alanı tek seferde haritadan silebilecek kapasitede olduğunu tez ediyor.

Satan 2’nin ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombalarından 2000 kat daha güçlü olduğu belirtiliyor.

Füzenin en az 10 nükleer başlığa mesken sahipliği yapabileceği de gelen bilgiler ortasında.

‘Satan 2’ füzeleri Rusya’nın başşehri Moskova’dan fırlatıldığında İngiltere’nin başşehri Londra’ya ulaşabilecek menzile de sahip. Öteki bir deyişle Rusya, caydırıcı güç çerçevesinde kelam konusu füzeyle Avrupa’nın tüm başkentlerini vurma kapasitesine ulaşıyor.

“TÜM NATO ÜLKELERİNİ YARIM SAAT İÇİNDE YOK EDEBİLİRİZ”

İki hafta evvel de ‘Şeytan 2’ füzeleri ile dünyayı tehdit eden Rogozin Moskova idaresinin hedefinin Batı’yı yenmek ve Ukrayna’yı haritadan çıkarmak olduğunu söylemişti. Rogozin ayrıyeten Rusya’nın nükleer bir savaşta tüm NATO ülkelerini yarım saat içinde yok edebileceği tezinde bulundu.

RUSYA’NIN NE KADAR NÜKLEER SİLAHI VAR?

Dünyada nükleer silahı olduğu bilinen 9 ülke var: Çin, Fransa, Hindistan, İsrail, Kuzey Kore, Pakistan, Rusya, ABD ve İngiltere.

Rusya’nın nükleer silahlarıyla ilgili bütün sayılar esasen varsayımı. Lakin Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu’na nazaran Rusya’nın 5 bin 997 savaş başlığı -nükleer patlamayı tetikleyen mekanizması- var. Fakat bu sayıya ıskartaya ayrılmış ya da söküm buyruğu verilmiş 1500 civarında başlık da dahil.

Geriye kalan 4 bin 500 civarındaki savaş başlığının birçoklarının ise balistik füze ya da roketler yani uzun arayı vurabilen stratejik nükleer silahlar olduğu düşünülüyor. İşte nükleer savaş dendiğinde anlaşılan silahlar da bunlar.

Geri kalanlar ise daha küçük, tahrip gücü daha düşük kısa menzilli, savaş alanında ya da denizde kullanılabilen nükleer silahlar.

Uzmanlar şu anda yaklaşık 1500 savaş başlığının kullanılmaya hazır bir biçimde karadaki üslerde ya da denizaltılarda konuşlandırılmış olduğunu iddia ediyor.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: