DOLAR 13,82811.14%
EURO 15,64670.73%
ALTIN 782,980,52
BITCOIN 7830772,67%
Kütahya

AZ BULUTLU

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Sağır Sultan Bile Duydu Ama: Mili Savunma Bakanı SADAT Hakkında Bilgiye Sahip Değilmiş
14 okunma

Sağır Sultan Bile Duydu Ama: Mili Savunma Bakanı SADAT Hakkında Bilgiye Sahip Değilmiş

ABONE OL
Kasım 17, 2021 04:40
Sağır Sultan Bile Duydu Ama: Mili Savunma Bakanı SADAT Hakkında Bilgiye Sahip Değilmiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Savunma Bakanlığı, Sedat Peker’in ifşaatlarında da gündeme gelen SADAT hakkında bilgisi bulunmadığını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından cevaplanmak üzere bir soru önergesi verdi.

Zeybek, Akar’a son günlerde sıkça gündeme gelen SADAT hakkında sorular yöneltirken soru önergesinde SADAT’ın Askeri güvenlik alanında eğitim verdiği ve kursları arasında ‘Gayri Nizami Harp’ ve ‘Keskin Nişancılık’ gibi başlıklar olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra, ‘Kara Harekatı’, ‘Koruma’, ‘Tahrip’, ‘Keskin Nişancılık’, ‘Gayri Nizami Harp’, ‘İleri Tek Muharebe’, ‘Topçu ve Havan İleri Gözetleyicilik’, ‘Tank/Zırhlı Araç Avcılığı’ gibi kursları bulunduğuna dikkat çeken Zeybek, ‘Eğitim verilen kişi, kurum ve ülkelerin kontrole tabi olmaması, ulusal güvenlik tehdidi oluşturmaktadır. Firmanın kimlere, hangi kurallarda eğitim verdiği bilinemediği üzere ikmal faaliyetleri de, tedarik sürecinden lojistik sürecine kadar şeffaf değildir’ ifadelerini kullandı.

Zeybek’in bu bağlamda yanıtlanmasını istediği sorular şunlar oldu:

1- SADAT Milletlerarası Savunma, Danışmanlık, İnşaat, Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kurulduğu günden bugüne kadar devletimizin hangi kurumlarına askeri ve güvenlik alanında danışmanlık, eğitim ve ikmal hizmetleri vermiştir? Verdiyse nelerdir?

2- Türk Silahlı Kuvvetleri, SADAT’tan askeri alanda ve/veya iç ve dış güvenlik alanında danışmanlık hizmeti almış mıdır? Aldıysa ayrıntıları nedir?

3- Türkiye’nin kimi kentlerinde SADAT’ın denetiminde ve işletmesinde olan silahlı eğitim kampları bulunmakta mıdır? Var ise hangi şehirlerdedir? Kimlere, ne üzere eğitimler vermektedir? ,

4- Harp okullarına alınacak olan adayların mülakatları sırasında, bu okullara alınacak adayları seçmekle vazifeli komitede SADAT temaslı isimler bulunmuş mudur? Hangi unvanla bu mülakatlarda bulunmuşlardır?

Hulusi Akar’ın cevapladığı ayrıntılı soru önergesinin karşılığı kısa ve net oldu.

Akar, Ulusal Savunma Bakanlığı’nda SADAT ile ilgili rastgele bir bilginin bulunmadığını karşılığında açıkça beyan etti.

Akar’ın resmi yanıtı şöyle:

‘Yazılı soru önergesinde karşılıklandırılması istenilen hususlar hakkında Bakanlığımızda bilgi bulunmamaktadır.’

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: