DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5679880,38%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

18:28

AKŞAM'A KALAN SÜRE

X
Sayıştay Raporunda Ortaya Çıktı: İskeleler Kimlere Peşkeş Çekildi?
11 okunma

Sayıştay Raporunda Ortaya Çıktı: İskeleler Kimlere Peşkeş Çekildi?

ABONE OL
Ekim 12, 2021 11:24
Sayıştay Raporunda Ortaya Çıktı: İskeleler Kimlere Peşkeş Çekildi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sayıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kendisine ilişkin iskeleleri tıp şirketlerine, 25 yıl vadeyle ihalesiz olarak kiraladığını, onların da bunları 3. şahıslara devrettiğini belirledi…

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine nazaran, Raporda, iskelelerin mevzuata ters olarak devredildiği firmalar Mavi Marmara, Turyol, Boğaziçi Yoltur, Prens Tıp, Embaktur, Dentur avrasya, Altınboynuz ve Deniz Vasıtaları Esnaf Odası olarak sıralandı.

“Rekabet engellendi”

İskelelerin evvel, İBB Meclisi 23 Kasım 2016 tarihli kararıyla aylık cirosunun yüzde 1.2’si bedel karşılığında İstanbul Kent Sınırları Anonim Şirketi’ne devredildiği belirtilen Sayıştay Raporu’nda, bundan sonraki süreç şöyle anlatıldı:

“İskele alanlarının kullanma, yanaşma, bağlama ve barınma suretiyle işletilmesi; ihale yapılmaksızın kişi, kurum ve kuruluşlara (Mavi Marmara, Turyol, Boğaziçi Yoltur, Prens Tıp, Dentur Avrasya, Altınboynuz, Embaktur, Deniz Vasıtaları Esnaf Odası) direkt mukavele imzalanarak verilmiştir.

Kelam konusu Meclis Kararı ile bu iskele alanlarında hali hazırda UKOME kararları ile faaliyet gösteren kişi, kurum ve kuruluşların hakları gizli tutulması yapılacak ihalede rekabeti engelleyici bir düzenlemedir.

Bu nedenle, işletme hakkının belediye şirketine devredilmesi uygun olmakla birlikte, kelam konusu zamanda tüzel olarak mevcut olmadığı halde varmış üzere gizli haklarla ilgili şartlar getirilmesi, mevzuata karşıtlık oluşturmaktadır.”

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: