DOLAR 13,5359-1.9%
EURO 15,2667-2.24%
ALTIN 777,25-1,50
BITCOIN 6913332,38%
Kütahya

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şehir Hastanelerinde Şirketlerin Ödemesi Gereken Faturaları Bakanlık Ödemiş
32 okunma

Şehir Hastanelerinde Şirketlerin Ödemesi Gereken Faturaları Bakanlık Ödemiş

ABONE OL
Kasım 4, 2021 16:48
Şehir Hastanelerinde Şirketlerin Ödemesi Gereken Faturaları Bakanlık Ödemiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sayıştay’ın 2020 yılı raporuna nazaran, kent hastanelerini yapan birtakım şirketlerin işlettiği ticari alanların doğalgaz faturalarını Sıhhat Bakanlığı ödedi.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine nazaran, Sağlık Bakanlığı’nın 2020 yılı Sayıştay raporunda, birtakım kent hastanelerinde bulunan ticari alanlara ait usulsüzlükler yapıldığı belirtildi.

Ticari alanların tüm maliyetlerinin mukaveleler gereği hastaneyi yapan şirketlerin sorumluluğunda olduğu belirtilen raporda, bu alanlarda elde edilen tüm gelirin de şirketlere bırakılacağı kaydedildi. Fakat raporda, hastanelerdeki ticari alanların doğalgaz faturalarının bakanlık tarafından ödendiği ve bununla ilgili bir mahsuplaşma yapılmadığı belirtildi. 

Hususla ilgili bakanlığın 2019 yılında da uyarıldığı aktarılan raporda, “2019 yılı Kontrol Raporu’na bakanlık tarafından verilen karşılıkta, bahislerin düzeltilmesi için çalışma başlatıldığı belirtilmişse de 2020 yılı kontrolü kapsamında yapılan incelemede bakanlık tarafından bu konuya ait düzeltici bir süreç tesis edilmediği anlaşılmıştır” sözlerine yer verildi. Bakanlığın bu yıl şirketler tarafından kullanılan doğalgazın ödenmesi için gerekli talimatları verdiği de kaydedilen raporda, “Ödenen doğalgaz faturaları tüm hastanedeki kullanımları kapsadığından ticari alanlarda kullanılan doğalgaz meblağlarının mahsuplaşmaya mevzu edilmesi gerekmektedir” önerisi yer aldı.

Onaysız yerde ticaret

Raporda birtakım kent hastanelerinde de Sıhhat Bakanlığı’nın onayladığı kent hastanesi projelerinde ticari alan olarak gösterilmeyen alanların şirketler tarafından ticari alan olarak kullanıldığı belirtildi. Raporda hususla ilgili, “Görevli şirketler tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin bakanlık tarafından onaylanan uygulama projelerinde belirtilen alanlarla hudutlu olmak üzere yürütülmesi yahut bakanlık tarafından mevcut ticari alan artışlarının onaylanması durumunda kelam konusu artışlar için kullanım bedeli revizyonu yapılması gerekmektedir” tavsiyesi yer aldı.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: