DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 410791-1,04%
Muğla
31°

AÇIK

05:16

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Seksenli Yıllardan Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Birbirinden Sağlam 20 Kaygı Sineması
14 okunma

Seksenli Yıllardan Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Birbirinden Sağlam 20 Kaygı Sineması

ABONE OL
Eylül 5, 2021 11:12
Seksenli Yıllardan Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Birbirinden Sağlam 20 Kaygı Sineması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çok sayıda meşhur endişe sinemasının vizyona girdiği seksenli yıllardan, gözden kaçırmış olabileceğiniz birbirinden sağlam 20 dehşet sinemasını sizin için listeledik. Güzel okumalar!

1. Basket Case (1982)

www.beyazperde.com

Genç bir adam olan Duane Bradley, elinde eski bir hasır sepet ile birlikte New York’ta bir otele yerleşir. Sepeti soranlara içinde eşyalarının olduğunu söyleyen Duane, aslında hayli deforme olmuş siyam ikizini taşımaktadır. Duane’un emeli, kendisini siyam ikizinden ayıran hekimleri bulup onlardan intikam almaktır.

IMDb: 6,2

2. Dead of Winter (1987)

Genç bir aktris, aday olduğu bir rol için gittiği ıssız bir malikanede büyük çaplı bir şantaj planının ortasında kaldığını fark eder.

IMDb: 6,2

3. Shiryô no wana (1988)

www.sinemalar.com

Televizyon programı sunucusu Nami, izleyicilerinden meskenlerinde çektikleri görüntüleri göndermelerini ister. İzleyicilerin birinden yakınlardaki bir fabrikada çekilmiş bir snuff sinema gelir. Görüntüde bir kızın bu fabrikada vahşice öldürülüşü kayıtlıdır. Çalıştığı televizyondan bir grupla sinemada geçen olayı incelemek için terk edilmiş haldeki fabrikaya masraf. Binayı keşfederken teker teker vahşice öldürüleceklerinden habersizdirler…

IMDb: 6,2

4. Pumpkinhead (1988)

www.beyazperde.com

Oğlunu kazara öldüren gençlerden intikam almak için Pumpkinhead isimli bir iblisle mutabakat yapan bir adamın kıssası. Direktörlüğünü ünlü makyaj ustası Stan Winston’un üstlendiği sinema, 80’lerin kült sinemalarından biri olarak kabul ediliyor.

IMDb: 6,2

5. Just Before Dawn (1981)

Bir orman korucusunu hiçe sayıp ormanın derinliklerinde kendilerine yer arayan beş arkadaş, kimliği meçhul bir saldırganın gayesi olurlar.

IMDb: 6,2

6. Sleepaway Camp (1983)

www.beyazperde.com

John Baker iki çocuğuyla birlikte gölde bir gezintiye çıkar ve bu esnada bir kaza meydana gelir. Kazada John ve oğlu Peter hayatını kaybeder, yalnızca Angela hayatta kalır. Ortadan sekiz yıl geçmiştir ve Angela yakın akrabalarıyla birlikte yaşayan utangaç, içine kapanık birine dönüşmüştür. O yaz için kuzeni Ricky ile birlikte yaz kampına gönderilen Angela kendini burada uzun vakittir dahil olmadığı bir toplumsal etrafta bulur. Lakin kampta yaşanmaya başlayan gizemli olaylar başta o olmak üzere herkesi derinden sarsacaktır.

IMDb: 6,3

7. Lo squartatore di New York (1982)

New Yorklu bir polis dedektifi, bir psikanalistin yardımını alır ve New York sokaklarında terör estiren yabanî bir seri katilin peşine düşer.

IMDb: 6,3

8. The Burning (1981)

www.beyazperde.com

Cropsey, yaz kampında çalışan bir adamdır. Tüm vaktini kampta çocuklara bekçilik yaparak geçirir. Çocuklar kendilerine makûs davranan Cropsey’e ufak bir latife yapmayı planlar, ancak bu latife Cropsey’in hayatının kararmasına neden olur. Genç adam latife yüzünden alevler içerisinde kalır. Kendisini kampın yanındaki göle atarak vefattan kurtaran Cropsey uzun bir mühlet tedavi görmek zorunda kalır. Yıllar sonra hastaneden çıkan Cropsey’in aklında tek bir şey vardır, o da kendisini bu hale getirenlerden intikam almak. Cropsey, ortalarında yanmasından sorumlu olan gençlerin de bulunduğu kampa yanlışsız yola koyulur, onun için artık intikam vaktidir. Tony Maylam’ın direktör koltuğunda oturduğu sinemanın oyuncu takımında Brian Matthews, Lou David, Leah Ayres, Brian Backer, Larry Joshua, Holly Hunter üzere isimler bulunuyor.

IMDb: 6,4

9. The Blob (1988)

www.beyazperde.com

Kaliforniya’da küçük bir kasabada yaşayan Brian, Meg ve Paul, insanların etlerini eriten jelatin gibisi bir husus keşfeder. Vefat saçan bu husus, kasabanın kanalizasyon sistemine girerek burada denetimsiz bir halde büyümeye başlar. Yetkililer, beşerler için oluşan tehlikeyi ortadan kaldırmak için kanalizasyonun temizlenmesine karar verir ve bir küme askeri bunun için görevlendirir. Lakin bu işlerin daha da berbata gitmesine neden olur.

IMDb: 6,5

10. Society (1989)

www.beyazperde.com

Ailesi ile birlikte Beverly Hills’te yaşayan Bill, bir gencin isteyebileceği her şeye sahip; lüks bir malikanede yaşıyor, hoş bir kız arkadaşa sahip, okulda lider seçilmek üzere. Lakin Bill, ailesinin hayatının göründüğü üzere olmadığından şüphelenmeye başlar. Çok geçmeden ailesinin müthiş bir seks partisi kültünün modülü olduğunu keşfeder…

IMDb: 6,5

11. Maniac (1980)

Çocukluğunda annesi tarafından cinsel tacize maruz kalan Frank Zito, vaktin en ürkütücü psikopatlarından biri olmuştur. Yıllardır dinmeyen öfkesini suçsuz bayanlardan çıkaran Zito, New York kentini kaygıya boğmaktadır. Kurbanlarının baş derilerini yüzen psikopat katil kurbanların saçlarını toplayıp bu saçlardan modelleri için peruk hazırlayacak derecede ürkütücü bir zihne sahiptir. Polis ise tüm uğraşlarına karşın katile erişememektedir. Bir gün, Zito, Anne D’Antoni isimli genç bir fotoğrafçı tarafından resmedilir. Zito, Anne’ın adresini bulduğunda ise olaylar istikamet değiştirir. Ortalarında başlayan arkadaşlık Zito’nun yaydığı vahşete son verebilecek midir?

IMDb: 6,5

12. Pin (1988)

Ailesi tarafından dışlanan Leon, hekim babasının ofisindeki bir anatomi heykeli ile arkadaş olur. Fakat bu hayali arkadaş Leon’un ve kız kardeşinin tüm hayatını yavaş yavaş ele geçirmeye başlar.

IMDb: 6,6

13. Lady in White (1988)

60’lı yıllarda küçük bir kasabada küçük yaşlarda bir kızın öldürülmesine şahit olan bir erkek çocuğu, olaya karışan insanların hayaletleri tarafından takip edilmeye başlar.

IMDb: 6,7

14. Deliria (1987)

www.sinemalar.com

Lokal bir tiyatro binasında sonraki günün gösterisi için hazırlıklar sürmektedir. Direktör Peter, o gece tüm oyuncuları ve set grubunu tiyatroda tutabilmek için tüm kapıları kilitlemiştir. Müzikalin konusu; gerçek kuş tüyünden yapılmış kocaman bir baykuş maskesi takan ve bedenini saran siyah kıyafetler içindeki bir adamın, etrafta dolaşıp müzik söyleyen rüküş fahişelere tecavüz ederek öldürmesidir. Şov başlayıp birinci cinayet sahnesi oynandığında bunun bir tiyatro olmadığı anlaşılacaktır.. Michele Soavi imzalı İtalyan üretimi sinema, yaratıcı cinayet sahneleriyle dikkat çekiyor.

IMDb: 6,7

15. The Entity (1982)

www.beyazperde.com

Yalnız bir anne olan Carla Moran görülmeyen bir gücün cinsel saldırısına uğrar. Bunun bir kabus olduğunu düşünen bayan çocuklarını da alarak bir arkadaşının meskenine sığınır. Varlık tarafından hala daha takip edilmekte olan bayan trafikte otomobil kullandığı bir esnada denetimini kaybeder ve vefatla burun buruna gelir. Bu olaylar sonrasında arkadaşı Cindy tarafından psikologa görünmesi için ısrar gören Carla, arkadaşının kelamını dinleyerek Dr. Sneiderman’la tanışır ve tedaviyi kabul eder. Bu tedavi müddetince hali hazırda gizemli olan durumlar gitgide daha da gizemli bir hal alacaktır.

IMDb: 6,7

16. The Stepfather (1987)

www.sinemalar.com

Oğlu ile yalnız bir ömür süren Susan Maine, aile kıymetlerine değer veren Jerry Blake ile evlenir. Fakat Susan fark etmese de, oğlu yeni eşinde kimi tuhaflıklar fark eder…

IMDb: 6,8

17. The Hidden (1987)

www.beyazperde.com

İnsan vücutlarını ele geçirme marifetine sahip dünya dışı bir varlık, Los Angeles’a gelir. Burada düzinelerce beşere cinayet işletip, soygun gerçekleştirerek büyük bir cürüm çılgınlığına neden olur. Kent acımasız bir tehditle karşı karşıyadır. Bu dünya dışı varlığın yakalanması için görevlendirilen dedektif Tom Beck ve FBI casusu Lloyd Gallagher, kendilerini şiddetli bir uğraşın içinde bulur.

IMDb: 7

18. Tenebre (1982)

www.sinemalar.com

Ünlü bir muharririn son kitabı için İtalya’ya gitmesiyle birlikte bir cinayet zinciri başlar. Hoş bayanları usturayla öldüren katil, kurbanlarının ağzına muharririn best-seller romanı ‘Tenebre’nin yapraklarını sıkıştırmaktadır. Başta müellif Peter Neal olmak üzere herkes bu katilin gayesi halindedir. Katil geride hiçbir iz bırakmamakta, her seferinde kaçmayı başarmaktadır ve polisin elinden bir şey gelmemektedir…

IMDb: 7,1

19. The Changeling (1980)

www.beyazperde.com

John Russell, işinde epey başarılı bir müzik profesörüdür. Bir gün eşini ve kızını ağır bir trafik kazası sonrasında kaybeder. Aylar uzunluğu bu fecî kazanın tesirinden kurtulamayan Russell, birazcık olsun bu meselelerinden uzaklaşabilmek ismine bir üniversitede ders vermeye başlar. Sakin bir çalışma alanı için yeni bir mesken ararken uzun vakittir boş olan bir malikaneye taşınır. Bir mühlet sonra bu malikanede yalnız olmadığını anlayacak ve konutun sırrını çözebilmek ismine gayret sarf etmek zorunda kalacaktır.

IMDb: 7,2

20. Possession (1981)

www.sinemalar.com

Seksenli yılların başında Batı Almanya’da geçen sinemada, ayrılmanın eşiğine gelmiş Mark ve Anna’nın yaşadıkları anlatılıyor. Mark’tan ayrılmak isteyen Anna, eşine geçerli bir neden sunamaz. Öbür bir adam olduğunu düşünen Mark, olayı araştırmaya koyulur ve Anna’nın sevgilisine ulaşır. Anna’nın sevgilisi, Mark’a kendi karısından uzun müddettir haber alamadığını ve Anna’nın garip davranışlarının nedenini bilmediğini söyler. Karısının peşine düşen Mark’ın olayın daha önemli, karanlık ve doğaüstü boyutlarda olduğunu öğrenmesi uzun sürmeyecektir. Andrzej Zulawski’nin fantastik, korkutucu ve sürreal öğelerle anlattığı Possession, gösterildiği periyot kimi ülkelerde yasaklanmış, kimilerinde ise sansüre uğramıştı.

IMDb: 7,4

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: