DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5673540,54%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

X
Severek İzlediğimiz Filmlerin Senaryoları Nasıl Yazılıyor?
9 okunma

Severek İzlediğimiz Filmlerin Senaryoları Nasıl Yazılıyor?

ABONE OL
Ekim 12, 2021 11:00
Severek İzlediğimiz Filmlerin Senaryoları Nasıl Yazılıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hepimiz sinema izlemeyi seviyoruz o denli değil mi? Sinema bazen bizi eğlendiriyor, bazen ağlatıyor, bazen de korkutuyor. Pekala kusursuz sinemaların senaryoları nasıl yazılıyor?  

Gelin bir arada bakalım.

1. Senaristler birinci evvel sinemanın fikrini bulurlar.

Senaristler sinemanın senaryosunu yazmadan evvel yapmak istediği sinemanın kıssasını bulmaya çalışıyorlar.

2. Karakter yaratırlar.

Senaristler kıssalarına tat katmak için çeşitli karakterler yaratıyorlar. Bu karakterlerden kimilerini bizim favorimiz kimilerini da bizim nefret etmemiz için yaratıyorlar…

3. Sinemanın çeşidine karar verirler.

Senaristler çekmek istediği çeşide nazaran sinemasını oluşturur. Şayet dehşet sineması çekecekse ses, efekt, hisleri vb. ona nazaran kullanırlar.

4. Evvelden yazılmış senaryolara bakarlar.

Senaristlerin bunu yapmalarının nedeni emsal öyküler yazmamak ve yazacakları öykülerde bir örnek bulunmasını istemesidir.

5. Yazdıkları senaryoyu daima denetim ederler.

Bir sinemanın sevilmeme sebebi elbette bir sonuca varmaması yahut sinemada bir mevzu olmamasıdır. Senaristler senaryolarını daima denetim ederek gözden kaçırdığı yerleri düzeltmeyi ister.

6. Diyaloglar müellifler.

Karakteri seyirciye tanıtmak ve sinemanın konusunu anlatmak için senaristler karakterlerine diyalog müellif ve bunu ilgi cazip bir formda yapmak ister.

7. Öyküye ilgi cazip noktalar koyarlar.

Senaristler monotonluktan uzaklaşmak için kıssaya bilhassa ilgi cazibeli noktalar koyarlar. Bu durum izleyiciyi sinemaya bağlar.

8. Hayal güçlerini çok güzel kullanırlar.

Senaristler bir sineması yaratmak için her şeyden evvel hayal güçlerine başvururlar. Düzgün hayal gücü olmayan muharrir öyküsünde tıkanır.

9. Duyularını çok yeterli kullanırlar.

Senaristler öyküyü yazarken sineması beyninin ekranında oynatır. Sesleri duyar, karakterleri tanır, tüm sahnelere bir mana yükler. Duyularını güzel kullanan bir senarist öykünün nasıl olacağını evvelce görür.

10. Sinemalarda kesinlikle giriş-gelişme- sonuç kısımlarını koyarlar.

Giriş, gelişme ve sonuç olmayan bir sinema düşünülemez.

11. Logline muharrirler.

Senaristler sinemanın tüm kıssasını görebilmek için kısa bir metin müellifler. Bu hem  yapımcıya sineması kolay pazarlar hem de sinemanın gidişatını senariste gösterir.

12. Kıssanın ana iskeletinin çıkarırlar.

Senarist senaryosunda kesinlikle sinopsis, tretman, çekim senaryosu ve storyboard  kullanmalıdır. Bu kavramlar senaryoların olmazsa olmazlarıdır.

Tretman; uzun öykülere denir. Çekim senaryosu; perdede izlediğimiz senaryonun yazıya dökülmüş halidir. Storyboard; Fotoğraflı öyküdür, karakterlerin resmi çizilir ve perdede oynatıyormuşçasına senarist kağıda senaryoyu döker.

13. Tekrar tekrar müellifler.

Senaristler uygun bir sinema yapabilmek için kıssayı beğenene kadar tekrar tekrar muharrir. Pes etmez, ne olursa olsun sinema senaryosu çıkarmaya çalışırlar. 

Zira “İyi bir senaryodan berbat bir sinema yapılabilir, fakat makus bir senaryodan âlâ bir sinema asla yapılamaz.”- Rene Clair

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: