DOLAR 13,2749-0.44%
EURO 15,0322-0.61%
ALTIN 757,21-0,53
BITCOIN 752138-3,10%
Kütahya

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Show TV’nin Sevilen Dizisi ‘Üç Kuruş’a RTÜK’ten Ceza!
33 okunma

Show TV’nin Sevilen Dizisi ‘Üç Kuruş’a RTÜK’ten Ceza!

ABONE OL
Kasım 19, 2021 04:00
Show TV’nin Sevilen Dizisi ‘Üç Kuruş’a RTÜK’ten Ceza!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Show TV’nin yeni dizisi ‘Üç Kuruş’, şimdi üçüncü kısımda olmasına karşın şimdiden izleyenlerin vazgeçilmezi haline geldi. Pazartesi günlerini şenlendiren dizi son olarak usta oyuncu Ferhan Şensoy ayrıntısıyla konuşulmuştu. Lakin dizinin son gündeme geliş sebebi tatsız…

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/r…

Uğur Kaygılaroğlu, Efe Koç, Nesrin Cavadzade, Aslıhan Malbora üzere isimleri bir ortaya getiren ‘Üç Kuruş’, izleyenlerin beğenisini topluyor.

Dizi ‘Çıngıraklı Mahallesi’nin rengarenk bir portresini sunuyor olsa da…

Birden fazla vakit diziye arbede sahneleri, küfür ve argo hakim oluyor.

‘Üç Kuruş’un bir dram&polisiye dizisi olduğu düşünülürse bu abes bir durum değil.

Fakat CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve Roman Dernekleri Federasyonu mevzuya farklı bir açıdan bakıyor.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, dizi yayınlanmaya başladığı zaman ‘Dizini yayınladığı gün, Romanlarla ilgili etiketleri söylüyorum: Romanlar alkolik, kaba, suça eğilimli, mafya, hırsız, potansiyel hatalı, çingene, küfürbaz. Dizinin verdiği ileti bu. RTÜK neden gerekeni yapmıyor?  Romanlara dair rastgele bir bilgisi olmayan ve bu diziyi izleyen bu ön yargılara sahip olacak.

Biz yıllardır ayrımcılıkla uğraş eden bir toplumuz. Ben de herkes üzere olmak istiyorum, Türk vatandaşıyız biz. Bu diziler neden engellenmiyor? RTÜK’ü misyona davet ediyorum. Bizi ötekileştiriyorsunuz, kin ve nefret cürmü işliyorsunuz, anayasal hata işliyorsunuz. Dizinin ismi bile ayrımcılığı körüklüyor, Roman mahallesinde Romanları mevzu alan bir dizi çekiyorsun, güya Roman hayatını anlatıyorsun. Bizim hayatımızı hiç anlatmıyor o dizi.

Roman hayatını çekiyorsun ‘Üç Kuruş’ diye. Benim için bu dizi bir kuruş bile etmez. İnsanları makus göstererek, aşağılayarak, ötekileştirerek dizi çekiyorsun; bu beşerler yüzyıllardan beri ötekileştirmeyle, ayrımcılıkla çaba ediyor. Sen geliyorsun, bir diziyle bunu körüklemeye çalışıyorsun. Bizim mahallemize bu beşerler girmiyor’ açıklamasını yapmıştı.

RTÜK şikayetleri kıymetlendirerek kararını verdi.

Dizideki küfür, argo kullanımının, bayanları güçsüz gösteren hareketlerin ve hengamelerin Roman vatandaşları yansıtmadığına, münasebetiyle dizinin ‘ayrımcı ve aşağılayıcı’ bir tonu olduğuna karar veren RTÜK, Show TV’ye idari para cezası verdi.

Sizler bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz?

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: