DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4763882,18%
Kars
13°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Son dakika… İngiltere’de yeni varyant alarmı! DSÖ’den flaş XE açıklaması
76 okunma

Son dakika… İngiltere’de yeni varyant alarmı! DSÖ’den flaş XE açıklaması

ABONE OL
Nisan 3, 2022 11:00
Son dakika… İngiltere’de yeni varyant alarmı! DSÖ’den flaş XE açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son periyotta Omicron varyantı ile gündemden düşmeyen Koronavirüste (Kovid-19) sıcak bir gelişme yaşandı

Koronavirüs’ün yeni bir varyantı ortaya çıktı. ‘XE’ ismi verilen yeni varyant daha evvel Alfa varyantının çıktığı ülke olan İngiltere’de tespit edildi.

NDTV’de yer alan habere nazaran, XE’nin BA’1 ve BA.2 Omicron suşlarının bir mutasyonu olan bir rekombinant olduğu açıklandı.

Rekombinant mutasyonlar, bir hastaya birden fazla koronavirüs varyantı bulaştığında ortaya çıkar.

İngiliz uzmanlar British Medical Journal’da yayınlanan bir makalede, varyantların çoğaltma sırasında genetik gereçlerini karıştırıp yeni bir mutasyon oluşturduğunu söyledi.

DSÖ’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Dünya Sıhhat Örgütü’ünden (DSÖ) bahis ile ilgili beklenen açıklama geldi. DSÖ yeni mutasyon XE’nin Omicron’un BA.2 alt varyantından yüzde 10 daha bulaşıcı olduğunu duyurdu.

Açıklamada bu sonucun birinci bulgu olduğu kesin bir bilgiye ulaşmak için araştırmaların sürdüğünün altı çizildi.

YENİ VARYANT XE KAÇ BİREYDE GÖRÜLDÜ?

İngiltere’nin sıhhat kurumu, XE varyantının birinci olarak 19 Ocak’ta tespit edildiğini ve yeni varyantın 637 hadisede tespit edildiğini bildirildi.

 

OMICRON NEDEN DAHA BULAŞICI?

Öte yandan birinci bulgular Omicron’un Delta ve Wuhan versiyonlarına kıyasla daha bulaşıcı lakin daha hafif olduğu istikametinde.

Omicron varyantının daha düşük şiddette seyretmesi hem bu varyantın özelliklerine, hem de aşı ve enfeksiyon sayesinde artan bağışıklığa bağlanıyor.

Londra’daki Imperial College’da yapılan tahliller, Omicron mutasyonlarının onu Delta varyantına nazaran daha hafif bir virüs haline getirdiğini gösteriyor.

Koronavirüse karşı hiçbir bağışıklık olmaması halinde, delta varyantına kıyasla Omicron varnatında hastanenin acil servisine başvurma ihtimali yüzde 11 daha az. Fakat aşı ve enfeksiyon düzeyi yükseldiği için bu durum artık daha az kişi için geçerli.

Nüfus içinde gelişen bağışıklık durumu da gözetildiğinde, Omicron enfeksiyonu ile hastaneye yatma riski yüzde 25-30 seviyesinde azalırken, hastanede bir günden fazla kalma riski de yüzde 40 düşüş gösteriyor.

Imperial College araştırmasını yürüten gruptan Prof. Neil Ferguson, bunun “bir ölçüye kadar düzgün Haber” olduğunu söylüyor. Fakat bu düşüşün modellemede büyük bir değişiklik yaratacak seviyede olmadığını belirterek, Omicron’un süratli yayılması nedeniyle hastaneye başvuran kişi sayısının hala yüksek seyredebileceği ve bunun sıhhat servisi üzerinde baskı oluşturabileceği ikazında bulunuyor.

Omicron’un laboratuvar incelemeleri, bu varyantın neden daha hafif olabileceğine dair datalar sunuyor.

Hong Kong Üniversitesi araştırmaları, Omicron’un üst teneffüs yollarını enfekte etmede tesirli iken, daha fazla hasara yol açabileceği akciğer dokusuna inemediğini göstermişti.

Cambridge Üniversitesi araştırmaları da Omicron varyantının akciğer hücrelerini birbirine yapıştırmada öbür varyantlar kadar tesirli olmadığını ortaya koymuştu. Ağır hastaların akciğerlerinde çoklukla bu sorun ortaya çıkıyordu.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: