DOLAR 13,4534-0.62%
EURO 15,2801-0.3%
ALTIN 788,86-0,05
BITCOIN 5712840,34%
Kütahya
-10°

KAPALI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Stonehenge’ı İnşa Eden İşçiler Lüks Yiyeceklerle Beslenmiş: Kıymalı Turta, Kuruyemiş ve Şekerlemeler
62 okunma

Stonehenge’ı İnşa Eden İşçiler Lüks Yiyeceklerle Beslenmiş: Kıymalı Turta, Kuruyemiş ve Şekerlemeler

ABONE OL
Aralık 2, 2021 22:00
Stonehenge’ı İnşa Eden İşçiler Lüks Yiyeceklerle Beslenmiş: Kıymalı Turta, Kuruyemiş ve Şekerlemeler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve dünyanın en kıymetli tarihi anıtlarından biri olarak kabul edilen Stonehenge ile ilgili yeni bir keşif yapıldı. Arkeologlar yaptıkları hafriyat çalışmasında, 4 bin 500 yıl evvel çalışan emekçilerin nasıl beslendiğini dair kalıntılar buldu. Buna nazaran inşaat personelleri, imali ve pişirmesi karmaşık süreçler gerektiren kıymalı turta, kuruyemiş, meyveler ve çeşitli şekerlemeler tüketti. Uzmanlar, yeni keşfin devrin sosyo-ekonomik yapısına ait değerli bilgiler sunduğunu duyurdu.

1986 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilen, İngiltere’nin Wiltshire kentindeki  Salisbury Ovası’nda bulunan Stonehenge, her biri yaklaşık 4,1 metre yüksekliğinde, 2,1 metre genişliğinde ve yaklaşık 25 ton yükünde dikili taşlardan oluşan bir çemberden meydana geliyor. Son hafriyat çalışmaları, Stonehenge’in inşa eden personellerin, ortalarında kıymalı turtanın da bulunduğu çeşitli meyve ve kuruyemiş içeren tatlılarla beslendiğini ortaya gösterdi.

4 bin 500 yıl evvel inşa edildi

İngiliz arkeoloji kurumu English Heritage liderliğindeki  uzmanlar, milattan evvel 2 bin 500 dolaylarında Stonehenge inşaatçılarının yaşadığı Durrington Duvarları’nı kazdı. Durrington Duvarları, Stonehenge’in 3.2 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor ve  Stonehenge Dünya Mirası Alanı içerisinde yer alıyor. Arkeolojik deliller, çalışanların,  fındık, yaban eriği,  elma ve başka meyveleri toplayıp pişirdiğini ortaya çıkardı.

Hamur yapmak için kâfi bilgi ve donanıma sahiplerdi

Bununla birlikte uzmanlar, o vakitler bölgede yaşayan insanların ekinleri nasıl yetiştireceklerini bildiklerini ve kıymalı turta yapmak için buğday, fındık yahut meşe palamudu unundan hamur işleri yapabileceklerini söyledi.  Arkeologlar, bu varlıklı ikramların ateşin közlerinde ısıtılan yassı bir taş yahut seramik kap kullanılarak pişirilebilmiş olabileceğini aktardı.

“Bölgeye personeller yiyeceklerle çekildi”

English Heritage’dan tarihçi Susan Greaney, ‘Fındıklara ve meyvelere et yağları eklemek, yüksek güç verici bir öğün oluşturur. Bu cins yiyecekler, insanları Stonehenge’in inşasına yardım etmek için uzaklardan seyahat etmeye teşvik etti. Hangi tanımları kullandıklarını asla kesin olarak bilemeyeceğiz, lakin personellerin bir tepsi kıymalı turta ile karşılandığını hayal etmek eğlenceli” dedi. Diğer taraftan, bölgede bulunan kömürleşmiş bitki kalıntıları, araştırmacıları, besinlerin korunmasına ve lezzetli hale getirilmesine yardımcı olmak için çeşitli tanımların kullanıldığını düşündürdü.

Tatlı yiyecekler de bulunuyor

Şimdiye kadar, Stonehenge’in inşaatında çalışan işçilerin, domuz eti, sığır eti ve süt eserleri tükettikleri biliniyordu. Lakin, yeni keşfe kadar daha tatlı yiyecekler tüketip tüketmedikleri meçhuldü.

Her pazartesi kıymalı turta dağıtılacak

Öte yandan, gönüllüler bu ayın her pazartesi günü, Stonehenge’deki neolitik ocağın etrafında keşiften esinlenerek kıymalı turta pişirecek. Greaney, ‘Stonehenge’in emekçileri için kış ortasında ziyafetin sahiden kıymetli olduğunu biliyoruz.Onların besleyici meyve ve kuruyemişlere erişimleri olduğunu gösteren ispatlara sahip olduğumuz için şanslıyız” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: