DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
ALTIN 777,23-1,36
BITCOIN 5140522,03%
Kütahya
-3°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

SÜRDÜRÜLEBİLİR VE BİO-TEKNOLOJİK BİR TÜRK MARKASI: ROIUS NATURALS
27 okunma

SÜRDÜRÜLEBİLİR VE BİO-TEKNOLOJİK BİR TÜRK MARKASI: ROIUS NATURALS

ABONE OL
Aralık 6, 2021 22:00
SÜRDÜRÜLEBİLİR VE BİO-TEKNOLOJİK BİR TÜRK MARKASI: ROIUS NATURALS
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2009 yılından beri Türkiye’de daha sağlıklı, sürdürülebilir hoşluk eserlerinin yaygınlaşması ismine çalışan; sürdürülebilir, dürüst, etik ve bio-teknolojik bir marka: Roius Naturals.

Kurucuları Roius Naturals’ı ziyanlı içeriklerden uzak duran, sıkıntıya direkt tahlil bulan formüller tasarlayan, lokal tarım üreticisini destekleyen, çok emelli eserler tasarlamaya odaklanan, profesyonel ve steril laboratuvar ortamında üretimini gerçekleştiren, üretim sürecinde doğal hayata ve hayvan haklarına saygılı bir marka olarak tanımlıyor.

“Bio-teknolojik” bir Türk markası Roius Naturals’ı, kış aylarında “bestseller” olmayı başaran “Hero Sun Mineral Face Sunscreen” güneş koruyucularını ve sürdürülebilir hoşluk anlayışının ayrıntılarını Roius Naturals’ın kurucuları Çağla Bingöl ve Ufuk Zurnacı’dan dinledik.

• Roius Naturals markasının kurucularını tanıyabilir miyiz?

2009 yılından itibaren Türkiye’de daha sağlıklı, sürdürülebilir hoşluk eserlerinin yaygınlaşması ismine distribütörlükten başlayarak kendi markalarımızı üretip satışa sunmaya ve Private Label konusunda yurt içinde ve dışında çalışmaya kadar geniş bir faaliyet alanına sahip olan Niş Kozmetik Firması’yız. Firmanın ve Roius Naturals’ın kurucuları Ufuk Zurnacı ve Çağla Bingöl. Biz tıpkı vakitte 2012 yılından beri evliyiz. 2019 yılında oğlumuz Kerem doğdu.

Hoşluk sanayisi bizim çok sevdiğimiz ve fark yaratabildiğimiz bir alan. 2009 yılında birinci EcoCert sertifikalı organik eserleri Türkiye’ye getirdiğimiz vakit daha organik sertifikası konusunda pek bir farkındalık oluşmamıştı. Artık ise isteğimiz ülkemizde oluşan kusurlu yargıları biraz yıkabilmek. Green Washing, doğallık ismi altında merdiven altı üretimler, konutta karıştırılan bakım eserleri, dürüst olmayan reklam ve toplumsal medya kampanyaları bunlar arasında…

• Sürdürülebilir hoşluk anlayışından yola çıkan markanızın kıssası nedir? Markanızın kıymetlerinden bahseder misiniz?

Sürdürülebilirlik kavramı moda ya da öteki kesimlerde olduğu üzere hoşlukta de daima yenileniyor, gelişim gösteriyor. Birinci başlarda bu yalnızca eserlerden ziyanlı içerikleri çıkartmak, hayvan haklarına hürmet göstermek ve geri dönüşüme uygun ambalaj kullanmaktı. Ancak yıllar içinde yalnızca organik olmakla sürdürülebilir olunamayacağı ortaya çıktı mesela. Zira bir avokado yağını çıkartmak için harcanan güç, su, tarım yeri ve sera gazı salınımı düşünülürse çok daha azını harcayarak üretilen kimyasal bir içerik tercih etmek çok daha sürdürülebilir bir tercih oluyor. Daha yeterlisi bio-teknolojik gelişmelerin ışığında ilerlemek.

Biz bu yolda ilerleyerek marka kıymetlerimizi sürdürülebilir, dürüst, etik ve bio-teknolojik bir marka olarak belirledik.

• Roius Naturals’ı “Bioteknolojik” olarak tanımlıyorsunuz. Bu tarifi açıklayabilir misiniz?
Bio-teknolojik, doğandan gelen bitkilerden en üst faydayı sağlamak ve hakikaten çalışan etkin unsurları geliştirebilmek için teknolojik bir Ar-Ge / Ür-Ge anlayışı belirlemek. Bu anlayış klinik datayı anekdotsal yararın (yani şahsî tecrübe üzerine öneri) üzerinde meblağ. Biz marka olarak birinci kurulduğumuz periyotta bu kıymetlere ulaşabilmiş değildik lakin vakitle kesimde (yerel ve küresel anlamda) gördüğümüz kusurlu gidiş bizi tekrar düşünmeye ve yolumuzu daha kesin bir çizgi ile belirlemeye yönlendirdi.

• Bir Türk markası olarak, süratli bir süreçle kült olmaya aday olan bir hoşluk eseri yarattınız. “Oyunun kurallarını değiştiren yeni bir güneş koruyucu” olarak tanımladığınız “Hero Sun Mineral Face Sunscreen” eserinin size nazaran, süratli muvaffakiyetinin sırrı nedir?

Mineral güneş koruyucular konusunda Türk hoşluk tüketicisinin birçoklarında hakikat ve yerinde bir algı oluştu. Ancak mineralli eserlerin beyaz iz bırakması, cildi çok kurutması, maskemsi duruşu insanların kullanmasını engelliyordu. Hâlbuki şayet mevzu cilt bakımı ise ve kişi bakım rutininin en vazgeçilmez kesimi olarak güneş koruyucuyu belirlememişse o bakım rutininin geri kalanının pek bir manası yok. Biz bu istikamette gerçek bilgilendirmeyi ve üzerimize düşen bilinçlendirme misyonunu baştan beri yapıyorduk. Ancak o vakit da beşerler sizin neden güneş koruyucunuz yok diyorlardı. Eseri hazırlamamız biraz vakit aldı zira başka eserler üzere kullanımı sıkıntı olup kenara atılsın istemedik. Ya da yüzünüzü korumak istiyorsanız o vakit biraz beyaz maskeye katlanacaksınız oyunun kuralı bu da demek istemedik.

Bir de içinde güneş müdafaanın yanı sıra başta güneş ışınları olmak üzere çevresel faktörlerden meydana gelen hür radikal hasarına karşı korusun istedik. Bu bilhassa Rosacea ve egzama üzere meseleleri olanlar için değerliydi. Hero Sun mineralli ve yalın bir formüle sahip olmasına karşın hem çok tesirli, hem cilde basitçe nüfuz ediyor, konforlu bir hissi var hem de ciltteki başka meselelerin tedavisine takviye oluyor. Bu nedenle kullananlardan tam not aldı. Kısa müddette “bestseller” olmayı başardı. Çok memnunuz.


• Zoru başararak, kış döneminde hoşluk kategorilerinde “Bestseller” olan mineral güneş kreminizin kıssasını ve içeriğini anlatır mısınız?

Aslında bu zoru biz şuurlu bir müşteri kitlesine yanlışsız eseri sunarak başardık. Bu mevzuda böylesine şuur edinmiş bu kadar geniş bir kitleyi bulabilmek bizim beklediğimizin üzerinde bir şeydi. Eserin içeriğinde filtre olarak yalnızca çinko oksit kullandık. Ayrıyeten E vitamini, organik Aloe Vera özü ve ağır yeşilçay antioksidanı var. Hem cildi güneşten koruyor hem antioksidan bakım sağlıyor hem de cilt bariyerini geliştiriyor. Ayrıyeten makyaj altında sağlıklı bir baz sağlıyor.

• Kışın güneş kremi kullanmanın değeri nedir? Kış aylarında güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kışın güneş yakmıyor diye ziyanı da olmuyor sanıyoruz. Lakin yanmak, rengin değişmesi vs. artık işin son noktası. UVA-UVB ışınları hava soğukken de bulutluyken de ziyanlı tesirlerini gösteriyor. Yalnızca bunu rengimizin yoğunlaşması kadar bariz göremiyoruz. Yoksa cildin yaşlanmasının %80 oranında nedeni güneş. O vakit aslında yaş kümesi fark etmeksiniz en değerli cilt bakım eseri de güneş koruyucular. Kimyasal ya da mineral filtre tercihi kişinin kendine kalmış bize nazaran. Zira kimyasal filtrenin makûs olduğuna dair kesin bir veri yok yalnızca üzerinde çalışmalar ve tartışmalar sürüyor. Biz kendi araştırmalarımız sonunda ailemiz ve markamızın eserlerinde mineral (fiziksel) filtre kullanmayı tercih ettik. Başka bir dikkat edilmesi gereken husus saygın, hatta SPF raporlu eser kullanmak ve yaz/kış fark etmeksizin yüksek hami tercih etmek. Biliyoruz bronzluk çok beğenilen duruyor. Lakin bunu sağlayacak o kadar başarılı makyaj eserleri var ki…

• Markanın öbür beş eserini kısaca anlatır mısınız? Good Wash, Hero Daily Moisturizer, Hero Eyes Vital Eye Cream, SOS Balm, Sunday Monday Face Serum…

Good Wash BHA’lı Jel Yüz Temizleyici; bilhassa yağlı ve akneye yatkın ciltte yağı kurutmadan dengeliyor, gözenek içlerinde biriken ve siyah nokta ile akne oluşumuna neden olan tıkanıklıkları gideriyor. Aknenin giderilmesine yardımcı oluyor. Cilde nazikçe peeling yapıyor.

Hero Daily C Vitaminli Günlük Nemlendirici; tüm yaş kümeleri ve cilt tiplerinin kullanımına uygun su bazlı bir nemlendirici krem. İçinde yumuşak fakat tesirli bir C vitamini türevi olan Askorbil Glikosit var. Bu C vitamini türevini hassas ciltler dâhil kullanabiliyor. C vitamini leke ile ve kolajen dokuyu güçlendirerek sarkmalarla savaşıyor. Aloe Vera, Salicornia ve E Vitamini ile cilde nem veriyor, antioksidan meyve asitleri ile hücre bazında müdafaa sağlıyor.

Hero Eyes C Vitaminli Göz Kremi de Hero Daily ile yakın bir formüle sahip lakin bu eserde göz etrafının en kıymetli sorunlarından olan damar genişlemesine bağlı mor halkalar ve şişlikler için damar duvarlarını güçlendiren AGH faali kullandık. Bir de göz etrafında istemsiz kas hareketlerini yumuşatan Stevia ile kırışık ve kaz ayağı görünümünü yumuşatmayı hedefledik.

Sunday, Monday Antioksidan Yüz Serumu; içerisinde bulunan omega yağlar, amino asitler ve meyve asitleri ile güçlü bir antioksidan bakım sağlıyor. Tüm seçilen yağların düşük komedojenik sınıftan olmasına yani gözenek tıkayıcı olmamasına dikkat ettik. İncecik bir yağ yapıda, cilde süratlice nüfuz ederek kadifemsi bir dokuya dönüşüyor. Bu sayede yağ eser kullanmaya çekinen yağlı ve akneye açık ciltlerin bile basitçe kullanabileceği bir eser oldu. Cildi aydınlatır, parlatır, hücre bazında müdafaa sağlar ve kırışık oluşumu ile savaşır.

SOS Balm; bu eser markamızın birinci bebeği. Birinci göz ağrısı. Çok ağır besleyici, mineral ve vitamin istikametinden güçlü bitkisel özler içeren çok maksatlı bir acil durum merhemi. Küçük yara-bere, kaşıntı, egzama, morluk, yanık ve pişik durumlarında kullanılıyor. Cildi yatıştırıyor, onarıyor, güzelleştiriyor. Bu eser bilhassa çocuklu aileler için tam bir acil durum eseri.

• ELLE okurlarına, sürdürülebilir bir hoşluk rutini için tavsiyeleriniz neler olur?

Sürdürülebilir hoşluk için dönemsel trendlere, fast-beauty akımlara, toplumsal medya yıldızlarının söylediklerine çok takılmadan kendi cildimizin muhtaçlıklarını dinlemek kıymetli. Cildinize bir şeyin yeterli geldiğini hissediyorsanız o rutini hiç bozmayın, zira söylenenin bilakis ciltler eserlere alışmaz ancak dönemsel olarak cildimizin yaşadığı problemler değişebilir. O vakit değişim gerekli olur. Cilt bakımınızda güzel bir temizleyici, bir nemlendirici ve bir SPF krem kesinlikle olmalı. Bunun üzeri cilt sıkıntılarına ve istenen tesire nazaran belirlenebilir. Zira en nihayetinde cilt bakımı yalnızca yüzü değil ruhu da tesirler. Ruha güzel geldikçe kullanan için sürdürülebilir olur. Son olarak kullandığınız ya da kullanmak istediğiniz markanın yetkililerine soru sormaktan çekinmeyin. Hakikat eserleri bulmanızı sağlamak, transparan olmak, etik davranmak, tabiata saygılı olmak onların misyonu.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: