DOLAR 13,5766-1.84%
EURO 15,3339-1.94%
ALTIN 776,08-1,65
BITCOIN 6933662,16%
Kütahya

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Suudi Arabistan, 100 Milyar Dolarlık Çevreci Şehrini İnşa Etmeye Başladı: Otomobil ve Otoyol Olmayacak
11 okunma

Suudi Arabistan, 100 Milyar Dolarlık Çevreci Şehrini İnşa Etmeye Başladı: Otomobil ve Otoyol Olmayacak

ABONE OL
Kasım 3, 2021 16:42
Suudi Arabistan, 100 Milyar Dolarlık Çevreci Şehrini İnşa Etmeye Başladı: Otomobil ve Otoyol Olmayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olmasına karşın Suudi Arabistan, arabaların bulunmadığı ve yüzde 100 pak güç ile güçlendirilecek fütüristik bir çöl kenti üzerinde çalışmaya başladı. Kentin birinci sakinlerinin 2024 üzere erken bir tarihte taşınacağı açıklandı. Bununla birlikte, ülkenin ulusal gelirini yaklaşık 48 milyar dolar artıracağı varsayım edilen The Line isimli kente 100 milyar dolar ile 200 milyar dolar ortasında yatırım yapılacak.

Suudi Arabistan’da veliaht prens Muhammed bin Salman, 170 kilometre boyunca uzanan doğrusal bir kent kuracağını Ocak ayında duyurmuştu. The Line ismi verilen kentte otoyolların  ve arabaların bulunmayacağını söylemişti.

İş makineleri çalışmaya başladı

Projenin CEO’su Nadhmi Al-Nasr, kentin inşaatını kısa bir mühlet evvel başlandıklarını duyurdu. Buldozerlerin, doğrusal kentin üç katmanını kurmak için toprağı kazmaya ve yer altında tüneller açmaya başladığını söyledi.

Bloomberg’e konuşan Al-Nasr, ‘Bu büyük bir teşebbüs. Bir başlangıç ​​noktasından yola çıkmak yerine, mühendisler kenti iki başka uç noktadan inşa etmeye başlayarak merkeze gerçek ilerlemeye karar verdi” dedi.

1 milyon bireye mesken sahipliği yapacak

Bununla birlikte, Suudi Arabistan’ın kuzeybatısındaki dağlardan Kızıldeniz’e kadar uzanan The Line’ın kümelenmiş toplulukları, ultra yüksek süratli transit ve ‘otonom mobilite çözümleri’ ile birbirine bağlanan toplam 1 milyon şahsa konut sahipliği yapacak.

Hiçbir seyahat 20 dakikayı geçmeyecek

Okullar, restoranlar, mağazalar ve başka yerler beş dakikalık yürüme aralığında olacak ve hiçbir seyahat 20 dakikadan uzun olmayacak.

Al-Nasr, kentin doğrusal şeklinin  ve yeraltı altyapısının doğal peyzajın yüzde 95’inin korunmasına yardımcı olacağını söyledi.

380 bin yeni iş yaratarak, ülke gelirini 48 milyar dolar artırması bekleniyor

Öteki taraftan Suudi Arabistan, 2030 yılına kadar 380 bin yeni iş yaratacağı ve Suudi Arabistan’ın GSYİH’sini yaklaşık 48 milyar dolar artıracağı kestirim edilen The Line’a 100 milyar dolar ile 200 milyar dolar ortasında yatırım yapacak.

‘Neden her yıl 7 milyon insan kirlilikten ölmeli?’

Bin Salman Ocak ayında yaptığı konuşmada, “Kalkınma uğruna neden doğayı feda edelim?Neden her yıl 7 milyon insan kirlilikten ölmeli? Neden her yıl 1 milyon insanı trafik kazalarından kaybedelim?’ demişti.

Öte yandan The Line, Suudi Arabistan’ın Ürdün ve Mısır hudutlarına yakın 16 bin kilometre karelik Tebük eyaletini kapsayacak 500 milyar dolarlık planlı bir kent olan Neom’un birinci kısmı olarak tasarlandı.

Neom, Yunanca neos yahut ‘yeni’ ile Arapça’da ‘gelecek’ manasına gelen müstakbel sözlerinin birleşiminden oluşuyor.

Neom, ABD’deki Silikon Vadisi’ne emsal formda teknoloji dünyasının başkentlerinden biri olması amaçlanıyor.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: