DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 412576-0,77%
Muğla
31°

AÇIK

05:16

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Tabiat Küllerinden Doğuyor: Muğla’da Yangın Sonrası Birinci Filizler Çıktı
21 okunma

Tabiat Küllerinden Doğuyor: Muğla’da Yangın Sonrası Birinci Filizler Çıktı

ABONE OL
Ağustos 22, 2021 19:05
Tabiat Küllerinden Doğuyor: Muğla’da Yangın Sonrası Birinci Filizler Çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin en büyük orman yangınlarının yaşandığı Antalya ve Muğla’da, toplamda 124 bin hektarlık ormanın küle döndüğü belirtildi. Manavgat’taki yangın alanında olduğu üzere Muğla’da da yanmış alanlarda tabiatın kendini yenilediğinin birinci işareti olarak hayıt çiçekleri ve sandallar filizlenmeye başladı.
Antalya ve Muğla bölgesi başta olmak üzere Türkiye tarihinin en büyük orman yangınlarını yaşadı. 28 Temmuz’da başlayıp, günlerce süren yangınlarda birinci belirlemelere nazaran yalnızca Antalya ve Muğla’da 124 bin hektar, Türkiye genelinde ise 178 bin hektar alan yangınlarda yok oldu. Manavgat yangınından bir hafta sora kuş gözlemcisi Gökçe Coşkun, yanan alanlarda yaptığı incelemelerde, maki tipi bir bitki olan hayıt çiçeklerine ilişkin filizleri görüntüledi. Manavgat yangını sonrası başlayıp, yeniden iki hafta civarında süren Muğla’daki yanan alanlardan da birinci filizler Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden yaban hayatı uzmanı Dr. Yasin İlemin tarafından görüntülendi.

“İlk yağmurları bekliyorlar”
Yanan alanlarda yangının yaban hayatına tesirleriyle ilgili saha çalışmaları gerçekleştiren Dr. Yasin İlemin, “Birkaç gündür Muğla’da yanan sahalardayım. Yangınların üstünden neredeyse 3 hafta geçti.

Hayıt, sandal başta olmak üzere maki tipleri tekrar toprak altından sürgün veriyor ve yeşeriyor. Etrafa doğal olarak yayılmış kızılçam tohumları var. Birinci yağmurları bekliyorlar sabırsızlıkla.”

“Çoğu yer doğal haline bırakılacak”
“Orman Genel Müdürlüğü birçok yeri doğal haliyle bırakacak, gerekirse en az müdahaleyle ağaçlandıracak.

Bakın yanmış orman ve ağaçlara dokunulmadığında neler oluyor. Kızılbaşlı örümcek kuşu yanmış ormanın ortasında bir ahlata konmuş. Yanmış ormanın içinden ağaçkakan sesleri geliyor.

Bu sesler yangına karşın kızılçamın kalın kabukları altında hala böcekler olduğuna değerli bir ispat. Kızılçam yansa bile yangına karşı geliştirdiği kalın kabuklarının altında böcekleri korumuş ve alana kuşları davet ediyor” dedi.

“Doğayı ıslah etmeyi bırakalım”
Toprak altında kendini korumuş karıncaların yeni delikleri açtığı ve çoktan kış hazırlıklarına başladığını da anlatan Dr. İlemin, şu bilgileri verdi:“Çalışmalarımız ilgili kamu kurum ve STK’lar ile koordineli olarak devam ediyor.

İzleme çalışmaları hayata geçireceğiz. Datça tarafından Marmaris’e gelirken karşıda Marmaris tarafındaki yanık saha karşıma çıktı. Geceleri o nokta alev topu üzereydi. Fakat tabiat kısa vakitte yolunu buluyor. Karakulakları merak ediyorsanız durumları çok uygun.

Yalnızca yaban kedileri biraz kritik, fakat atlatacaklarına inancım tam. Kâfi ki biz artık doğayı ıslah etmeyi bırakalım. Devam edersek o bizi kesinlikle ıslah eder.”

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: