DOLAR 13,72770.46%
EURO 15,56470.24%
ALTIN 783,490,58
BITCOIN 755483-2,32%
Kütahya

AZ BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Taksiciler Odası Başkanı, Tacizci Şoförlerin Mesleğe Geri Dönebilmelerini İstemiş
5 okunma

Taksiciler Odası Başkanı, Tacizci Şoförlerin Mesleğe Geri Dönebilmelerini İstemiş

ABONE OL
Kasım 4, 2021 04:06
Taksiciler Odası Başkanı, Tacizci Şoförlerin Mesleğe Geri Dönebilmelerini İstemiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) açtığı davada, ‘taciz hatası işleyen sürücülerin taksicilik yapmasının engellenmesi’ hususunun kaldırılmasının istendiği ortaya çıktı.

Diken’den Ayşegül Kasap’ın haberine nazaran, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın sekiz yıl boyunca başkanlığını yürüten, artık de Türkiye Esnaf Vakfı başkanlığına devam eden Yahya Uğur kelam konusu müracaat için Çok ahlaksızca bir atılım. Eyüp Aksu’nun dışında bunu savunabilecek bir insan bile olamaz’ dedi. 

2019’da İBB’ye gelen 103 bin 669 şikayetin yaklaşık 1500’ünü taciz ve darp suçlamaları oluşturdu. Aksu bu sayı küçümseyerek şöyle demişti: “Günde 1 milyon 403 bin yolcu taşıyoruz. Toplu taşımayla kıyaslandığında şikayet oranları taban oranda olan bir meslek grubuyuz.”

İBB yetkilileri 2020 yılında minibüs, servis, dolmuş ve taksi için toplamda 72 taciz şikayeti geldiği bildirdi. 2021’deyse bu sayı 100’e çıktı.

İBB bünyesindeki Toplu Ulaşım Hizmetleri Kalitesi Kıymetlendirme Sistemi’nde (TUDES) taciz kabahati işleyenlerin taksici olmasını engelleyen bir husus var. Aksu öteki hususlarla birlikte bunun da kaldırılması için İBB’ye dava açtı.

“İnsani kıymetleri bile ayak altına almış”

Bu hamlenin ‘taciz kabahat olmaktan çıkarılsın’ anlamına geldiğini belirten Uğur şunları söyledi: 

“Tacizi yapan ahlaksız adam o bile bunu savunamaz. Bunu yapmak ahlaksızlıktır. Bu türlü bir şeyde başını önüne şayet susar. Eyüp Aksu hakikaten taksicileri temsil etmekten çok uzaklaşmış. Hatta insani pahaları bile ayak altına almış.“

Aksu’nun yaklaşımı karşısında kendisinin çok utandığını belirtti: 

“1500 tane şikayet olmuş tacizden, ‘Ne var ki bunda’ diyor. Güya bir bardak üretim markası bir milyon bardak üretiyoruz da içinden 1500 adedini de çatlak çıkmış der üzere. Bu yaklaşım dünyadaki insani kıymetleri bitirecek bir şey. Bunu nasıl savunursunuz?”

Vatandaşlar tacizle müsabakaları durumunda 153’ü arayarak şikayette bulunabiliyor. İspatlanması durumunda da kelam konusu taksicinin sürücü kartı İBB tarafından iptal ediliyor. Bu taksici hiçbir otomobilde çalışamıyor.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: