DOLAR 13,5387-1.9%
EURO 15,2876-2.05%
ALTIN 775,86-1,68
BITCOIN 6923862,43%
Kütahya

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tasarruf mu, İsraf mı? Kış Saati Uygulamasında Doğruyu Kim Söylüyor?
26 okunma

Tasarruf mu, İsraf mı? Kış Saati Uygulamasında Doğruyu Kim Söylüyor?

ABONE OL
Kasım 15, 2021 16:00
Tasarruf mu, İsraf mı? Kış Saati Uygulamasında Doğruyu Kim Söylüyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kış saati uygulamasında Güç Bakanı Dönmez’e nazaran 6.8 milyar kilovatsaat tasarruf varken, öbür tarafta 7.1 milyar kilovatsaatlik israf olduğu söz ediliyor.

Hükümetin 2016 yılından bu yana ısrarla her yıl sürdürdüğü “Sürekli yaz saati uygulaması” ortadan geçen 5 yıla karşın hâlâ “Tasarruf-israf” tartışmalarına sahne oluyor.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine nazaran Hükümet, bilhassa öğrenciler ve erken mesaiye başlayan çalışanları karanlıkta yollara düşüren bu uygulamanın güç tasarrufu sağladığını savunuyor. Güç Bakanı Fatih Dönmez, uygulama ile 6.8 milyar kilovatsaat tasarruf sağlandığını açıklarken,  Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ise, uygulamanın 7.1 milyar kilovatsaat israfa neden olduğunu savundu.

Saat farkı açıldı

Tartışmalar, her yıl saat değişikliklerinin yapıldığı periyotlarda tekrar alevleniyor. Avrupa ülkeleri son olarak 30 Ekim Cumartesi gününü 31 Ekim Pazar gününe bağlayan gece 03.00’te saatlerini 1 saat geriye alarak yaz saati uygulamasına son verdi ve kış saati uygulamasına geçti.

Türkiye ise 2016 yılında Bakanlar Konseyi Kararı ile yaz-kış saati uygulamasına son verdiği için saat değişikliği yapmadı. Bu nedenle Türkiye’nin Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Belçika, İsviçre, İsveç ve Danimarka ile olan saat farkı 1 saatten 2 saate, İngiltere ile olan saat farkı da 2 saatten 3 saate çıktı.

Dönmez, kış saatine geçilmeyip daima yaz saati uygulayarak 2016 yılından bu yana 3 milyar 970 milyon lira tasarruf sağlandığını ileri sürdü.

“İsraf devasa boyutta”

EMO, yaz saatinin uygulandığı birinci kış periyodu olan 2016 yılının Kasım ayı ile 2017’nin Mart ayı ortasında geçen 5 aylık devri teknik bilgilerle inceledi. Birinci uygulama yılını bir evvelki yılın tıpkı periyoduyla karşılaştırdı ve ortaya 7.1 milyar kilovatsaatlik bir tüketim artışı çıkardı. Sonraki yıllarda ise rastgele bir teknik çalışma yapılmadı.

EMO İdare Heyeti Üyesi Olgun Sakarya, 2016 yılından bu yana uygulanan daima yaz saati yüzünden elektrik tüketiminin arttığını, bunun da halkın elektrik faturalarına ek artırım olarak yansıdığını bildirdi.

Açıklanmayan rapora gönderme

Dönmez, 2016 yılından bu yana bir türlü kamuoyuna açıklanmayan İstanbul Teknik Üniversitesi çalışmasına atıf yaparken, savını destekleyecek teknik ayrıntıları paylaşmadı. Dönmez, “Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6.8 milyar kilovatsaat. Bu tasarrufun nakdî karşılığı tek vakitli tarifeye nazaran 3.97 milyar lira, üç vakitli tarifeyi alırsak tasarruf 5.94 milyar lira oldu” açıklamasını yaparken AB’nin de tek saat uygulamasına geçmeleri tarafında üye ülkelere tavsiye kararında bulunduğunu söyledi.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: