DOLAR 13,72770.46%
EURO 15,56470.24%
ALTIN 783,490,58
BITCOIN 755483-2,32%
Kütahya

AZ BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

TBMM’de Bu Hafta Neler Görüşülecek? 5. Yargı Paketi, 2022 Bütçesi ve HSK Üyeliği Seçimi
28 okunma

TBMM’de Bu Hafta Neler Görüşülecek? 5. Yargı Paketi, 2022 Bütçesi ve HSK Üyeliği Seçimi

ABONE OL
Kasım 15, 2021 16:40
TBMM’de Bu Hafta Neler Görüşülecek? 5. Yargı Paketi, 2022 Bütçesi ve HSK Üyeliği Seçimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Büyük Millet Meclisi bu hafta ağır bir gündemle çalışacak. Genel Kurul’da 5’inci yargı paketi görüşülecek. Plan ve Bütçe Komitesi’nde ise bütçe measisi devam edecek.

TBMM Genel Konseyi, yarın, 5. Yargı Paketi olarak bilinen İcra ve İflas Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmelerine, unsurları üzerinden devam edecek.

Teknolojinin de dikkate alınarak, icra ve iflasta elektronik satışın düzenlendiği kanun teklifinde, ayrıyeten uzun müddettir kamuoyunun gündeminde bulunan çocuk teslimine ait, çocukları icranın konusu olmaktan çıkaran kararlar bulunuyor.

Düzenlemeyle, haczedilen malın satışı, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne entegre elektronik satış portalında açık artırma suretiyle yapılacak. Açık artırmada teklif verme müddeti 7 gün olacak.

İcradan çocuk teslimine son

İcra ve İflas Kanunu’nda yer alan ‘çocuk teslimi’, ‘çocukla şahsi münasebet tesisine dair ilamın icrası’, ‘çocuk teslimine ve çocukla şahsî münasebet kurulmasına dair ilamların icrasında uzman bulundurulması’ ve ‘çocuk teslimi buyruğuna muhalefetin cezası’ başlıklı unsurlar yürürlükten kaldırılacak.

Şahsî münasebet kurulmasına dair kararın gereklerinin yerine getirilmemesi halinde, çocuğun menfaatine alışılmamış olmamak kaydıyla velayeti kendisinde olmayan anne yahut babanın talebi üzerine velayet değiştirilebilecek.

Çocuk teslimi yahut çocukla şahsî ilgi kurulmasına dair aile mahkemeleri tarafından verilen ilam yahut önlem kararları, çocuğun üstün faydası temel alınarak, Adalet Bakanlığınca kurulan isimli takviye ve mağdur hizmetleri müdürlüklerince yerine getirilecek.

Komite gündemi

Plan ve Bütçe Komitesi, 2022 bütçesi maratonunu sürdürecek.

Komitede yarın Ulusal Savunma Bakanlığı, çarşamba günü Ticaret Bakanlığı, Rekabet Kurumu ile Helal Akreditasyon Kurumunun bütçeleri ele alınacak.

Komite perşembe günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün bütçesi için mesai yapacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Heyeti, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Atatürk Kültür, Lisan ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Lisan Kurumu, Türk Tarih Kurumu ile Kapadokya Alan Başkanlığının bütçeleri ise cuma günü görüşülecek.

TBMM Anayasa ve Adalet Komiteleri Üyelerinden Heyeti Karma Kurul, çarşamba günü AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplanacak. Kurulda, Yargıçlar ve Savcılar Konseyi üyeliği için yapılan müracaatlar ortasından TBMM Genel Heyetine göndermek üzere 3 adayı belirlemek hedefiyle seçim yapılacak.

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Kurulu, salı günü AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek başkanlığında toplanacak. Komitede, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı 2020 Yılı Sayıştay Raporunun Sunulduğuna Dair Sayıştay Başkanlığı Tezkeresi ele alınacak.

Dijital Mecralar Kurulu, perşembe günü AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplanacak. Komitede, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Dr. Ali Taha Koç ile Toplumsal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Lideri Prof. Dr. Levent Eraslan, ‘dijital dönüşüm ve dijital gelecek’ başlıklı sunum yapacak.

HSK üyeliği seçimi

Anayasa ve Adalet Kurulları Üyelerinden Şurası Karma Komite, AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplanacak.Komisyonda, Yargıçlar ve Savcılar Şurası üyeliği için yapılan müracaatlar ortasından, Genel Heyete göndermek üzere 3 adayı belirlemek emeliyle seçim yapılacak.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: