DOLAR 13,5387-1.9%
EURO 15,2876-2.05%
ALTIN 775,86-1,68
BITCOIN 6923862,43%
Kütahya

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

TOKİ, Dilovası Millet Bahçesi İçin 37,6 Milyon TL Harcayacak: ‘Müjde Değil Maddi Yük’
27 okunma

TOKİ, Dilovası Millet Bahçesi İçin 37,6 Milyon TL Harcayacak: ‘Müjde Değil Maddi Yük’

ABONE OL
Kasım 10, 2021 16:06
TOKİ, Dilovası Millet Bahçesi İçin 37,6 Milyon TL Harcayacak: ‘Müjde Değil Maddi Yük’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

18 millet bahçesi için 390,5 milyon TL harcayan TOKİ, Türkiye’nin en borçlu belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Dilovası’nda üretimi devam eden millet bahçesi için 37,6 milyon TL’yi gözden çıkardı.

2019 ve 2020 yıllarında inşa ettirdiği toplam 18 millet bahçesi için 390,5 milyon TL harcayan TOKİ’nin Kocaeli’nde 5 Ağustos’ta imaline başlanan millet bahçesi için ödeyeceği para da belirli oldu. 

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran Türkiye’nin en borçlu belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Dilovası’nda inşa edilen millet bahçesi için 37 milyon 653 bin TL’ye imza atıldı.

Dar gelirli yurttaşlar ucuz konut sağlamak gayesiyle kurulan lakin 2019 ve 2020 yıllarında millet bahçeleri için 400 milyon TL’ye yakın para harcayan TOKİ, millet bahçeleri için kesenin ağzını bir kere daha açtı. Kocaeli’nin 51 bin 60 nüfuslu ilçesi Dilovası ilçesine inşa edilecek millet bahçesi için 28 Temmuz’da imzalanan mukavelenin ayrıntıları, yüksek maliyeti gözler önüne serdi.

Toplam 218 bin 652 metrekarelik alanı kapsayacak millet bahçesinin imal ihalesi, 12 Nisan’da gerçekleştirildi. İhale için 40 şirket doküman satın alırken ihaleye 20 şirket teklif verdi. TOKİ, 10 teklifi ön müracaatta eleyerek teklif sayısını 10’a düşürdü. Son değerlendirmenin akabinde ihale, Derinsu Proje ve Baytimur isimi inşaat şirketlerine bırakıldı. Şirket ile TOKİ ortasında imzalanan ihalenin bedeli kayıtlara, 37 milyon 653 bin TL olarak geçti.

‘TOKİ’nin işi millet bahçesi yapmak mı?’

CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Dilovası’na yüksek maliyetle millet bahçesi yapılmasını eleştirdi. Yurttaşın hayat pahalılığı, geçim zorluğu üzere temel ve hayati problemlere tahlil beklediğinin altını çizen Tarhan, “Millet bahçesi müjde değil, maddi bir yüktür” dedi.

Kentin öncelikli sıkıntılarının tahliline yatırım yapılması gerektiğinin altını çizen Tarhan, şunları kaydetti:

“Kocaeli’ni güzelleştirecek, kentin iktisadına, halkın huzuruna katkı sağlayacak her projenin yanındayız. Kocaeli, İstanbul’dan sonra nüfus yoğunluğu en yüksek olan ikinci vilayet. Nüfusumuz süratle artarken birebir süratle yatırımlar gerçekleştirilmiyor. Ağır göç, plansız yerleşim ve sanayi yapılaşmasından kaynaklı olarak Kocaeli’nde trafik, imar, altyapı, hava, etraf ve gürültü kirliliği, atık idaresi, işsizlik üzere problemlerde artış görülürken 37 milyon 653 bin TL’ye Millet Bahçesi yapmayı gerçek bulmak mümkün değil.”Yaz aylarında Marmara’da yaşanan müsilaj meselesinin, Kocaeli’yi de ağır bir formda etkilediğini anımsatan Tarhan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kocaeli’nin en temel sıkıntılarından biri etraf, hava ve su kirliliği… Doğayı ve yerleşim yerlerini hiçe sayarak bilhassa otoyol çalışmaları başta olmak üzere, inşaatlarda kullanılması hedefiyle açılan taş ocaklarının tabiat tahribatı da temel etraf meseleleri ortasındadır. Tüm bu problemleri görmezden gelip, bunlara tahlil üretmeyip, doğayı katledenler yapay millet bahçeleriyle insanları tabiatla buluşturmayı hedeflediklerini söylüyorlar. Ancak burada yeniden maksat inşaatlarla birilerini güçlü etmek… Kentsel dönüşüm ve sarsıntıya güçlü konutlar üretilmesi noktasında büyük eksiklikler yaşanırken TOKİ’nin işi bahçe yapmak mı?”

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: