DOLAR 13,46030.58%
EURO 15,27460.79%
ALTIN 792,280,30
BITCOIN 524348-9,00%
Kütahya

KAR YAĞIŞLI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Toprak Ana. Cengiz Aytmatov
189 okunma

Toprak Ana. Cengiz Aytmatov

ABONE OL
Haziran 28, 2021 23:30
Toprak Ana. Cengiz Aytmatov
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Çok değerli kitap sever dostlarım, hepinize merheba.

Bugün sizlere sitemizin yazarlarından olan çok değerli arkadaşım Mehmet Şirin Beyaz’ın tavsiyesi ile okuduğum bir eseri, ben de size tavsiye edeceğim: ”Toprak Ana”.  Romanın yazarı dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov ve geçenlerde kendisi ölüm yıl dönümü münasebeti ile gündemdeydi. Yazar hakkında aşağıda daha detaylı bilgi vereceğim ama önce kütüphanemde gururla barındırdığım Toprak Ana’ya şöyle bir değinelim.

İnsanın her halini oldukça yalın bir dille kaleme döküldüğü bu eserin ana teması savaş. Erkeklerinin tamamı askere alınan küçük bir Kırgız köyünde kalan kadın ve çocukların çektiği sıkıntılar, hayaller, düşler ve ellerindeki yegane dayanak olan toprak..

Elde avuçta ne varsa muhtaçlara dağıltılması ve tüm umutların bir sonraki hasat zamanına bağlanması. İnsanı derinden etkileyen bu döngünün içerisinde kahreden bekleyişler.. Bu bekleyişler iki tanedir. Biri hasat zamanı  diğeri savaştan dönmesi beklenen erkekler. Kitabı okurken pek çok kez şunu düşündüm :İnsan denen yaratık gerçekten umut olmadan yaşayamıyor. Olmuyor, yürümüyor, işlemiyor. Eğer insan oğlu çarklarla çalışan bir makina olsaydı umut bu çarkların dönmesini kolaylaştıran yağ olurdu.

Savaşta olan devletin hasatın neredeyse tamamını merkeze istemesi, boşa çıkan umutlar, açlık, sefalet, cephelerden gelen ölüm haberleri, durmadan ölen askerlerin yerine yenilerinin gelmesi için çocukların da savaşa götürülmeleri… Kitabı okurken insanın iliklerine kadar savaşı ve açlığı yaşaması.

Kısaca, değirmenin taşının buğdağı öğüttüğü gibi savaşın insanı öğüttüğünü okuyacağınız  bir roman. 133 sayfaya böyle çarpıcı bir dünya sığdırmak tam Aytmotov’luk bir iş. Gelin birazda Cengiz Aytmatov’u tanıyalım.

Cengiz Aytmatov kimdir?

Ünlü Kırgız yazarı, çevirmen, gazeteci ve politikacı, 12 Aralık 1928’de Kırgızistan’ın Talas Eyaleti ‘ne bağlı Şeker Köyü’nde doğdu. Bişkek’de Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu.

Yazarlığa 1952′ de başlayan Aytmatov, 1959’da Kırgız Pravdası gazetesinde muhabir oldu. Daha sonra Povesti Gori Stepey (Dağlar ve Steplerden Masallar) adlı öykü kitabıyla büyük ün kazandı. Bu eseri, 1963’te Lenin Ödülü’ne lâyık görüldü ve bu ödül onu aynı zamanda en genç Lenin Ödüllü yazar da yaptı.

 

Eserlerini, Kırgızca ve Rusça olarak kaleme alan Aytmatov, eserlerinin çoğunda tema olarak aşk, dostluk, savaş döneminin acıları ve kahramanlıkları ile Kırgız gençliğinin gelenek ve göreneklerine bağlılığını seçti.

Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içinde düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile ‘tipik insan’ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır.

Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destanmasalhikaye ve türküleri ve bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalıştı.

Ayrıca hikayelerinde halkının değerlerini, dertlerini, varsa onun içindeki çürümeyi anlatan yazarın en önemli özelliği, özüne bağlılık, kendinden, halkından, coğrafyasından haberdar olma olarak kendini gösteriyor. Eserleri Türkçe’nin yanı sıra 150’den fazla dile tercüme edilerek milyonlarca baskıya ulaşan Aytmatov, 1958’de Kırgız Yazarlar Birliği Prezidyumu üyeliğine, 1962’de de Kırgız Sinematografi İşçileri Birliği birinci sekreterliğine getirildi.

1966’da SSCB Yüksek Sovyet’i üyeliğine seçildikten sonra da 1967’de SSCB Yazarlar Birliği Yürütme Kurulu üyesi olan ünlü yazar, 1968’de Sovyet Devlet Edebiyat Ödülü’nü aldı.

Son yıllarda politikaya da atılan Aytmatov, Kırgızistan Meclisi’nde Talas Bölgesi Milletvekilliğinin yanı sıra Kırgızistan ‘ın Benelux Devletleri büyükelçiliğini de yapmaktadır. Uluslararası Cengiz Aytmatov Vakfı Onur Başkanlığı’nın yanı sıra “Diyalog Avrasya” dergisinin yayın kurulu üyeliğini de yapan Aytmatov, uluslararası diyalog çalışmalarıyla da tanınmaktadır.

Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov, böbrek yetmezliği sonucu tedavi gördüğü Almanya’nın Nünberg kentindeki hastanede 10 Haziran 2008 günü hayatını kaybetti.

Kırgızistan Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Dosalı Esenaliyev, yaptığı açıklamada, Almanya’nın Nünberg kentinde tedavi gören Cengiz Aytmatov’un hayatını kaybettiğini bildirdi. Esenaliyev, yazarın ölümü ile ilgili olarak Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev’in bilgilendirildiğini söyledi.

Solunum cihazına bağlı olarak yoğun bakımda tutulan yazarın sağlık durumunun 10 Haziran 2008 günü kritik durumuna geldiği ifade edilmişti.

Aytmatov, bir Rus televizyon kanalının belgesel çekimleri için gittiği Tataristan’ın başkenti Kazan’da 16 Mayıs’ta ani böbrek rahatsızlığı geçirmesi üzerine hastaneye kaldırılmıştı. 79 yaşındaki yazar, 18 Mayıs’ta ambulans uçakla Almanya’ya nakledilmişti.

Kırgızistan, 2008 yılını Cengiz Aytomatov yılı olarak ilan etmiştir. Bende nacizane kendisine ardında bıraktığı müthiş eserler için şükranlarımı sunuyor, ruhunun şad olmasını diliyorum.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: