DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
ALTIN 777,23-1,36
BITCOIN 5140522,03%
Kütahya
-3°

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye ile BAE Arasında 9 Alanda Anlaşma İmzalandı
58 okunma

Türkiye ile BAE Arasında 9 Alanda Anlaşma İmzalandı

ABONE OL
Kasım 25, 2021 04:40
Türkiye ile BAE Arasında 9 Alanda Anlaşma İmzalandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Pir Muhammed bin Zayed Al Nahyan ortasındaki görüşme sona erdi. İki başkan görüşmenin arkasında Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ortasında direkt yatırımları kapsayan mutabakatları imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Pir Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ı resmi merasimle karşıladı. Konuk Veliaht Prens bin Zayed’in bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önündeki caddede karşılayan süvariler, protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin Zayed’i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve bin Zayed’in merasim alanındaki yerlerini almalarının akabinde, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin ulusal marşları çalındı.

Karşılama merasiminin akabinde iki önder basına kapalı görüştü.

Erdoğan’ınVeliaht Prens bin Zayed’i kapıda karşıladığı anlar

Mutabakatlar imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Abu Dabi Veliaht Prensi Nahyan ile baş başa görüştü, akabinde heyetler ortası görüşme yapıldı. Görüşmelerin sonrasında ortak imza merasimine geçildi. 

İki ülke ortasında 9 alanı alanı kapsayan 10 başka mutabakat imzalandı. Buna nazaran, Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında Kara Paranın Aklanması ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi bağlamında Mali Bilgilerin Değişimine Ait Mutabakat Muhtırası, Abu Dabi Liman Şirketi ile Türkiye Varlık Fonu (TVF) ortasında Mutabakat Muhtırası, Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile TVF ortasında Mutabakat Muhtırası ve ayrıyeten iş birliğine yönelik Mutabakat Muhtırası, ADQ ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ortasında Mutabakat Muhtırası, Abu Dabi Menkul Değerler Borsası ile Borsa İstanbul ortasında Mutabakat Muhtırası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile BAE Merkez Bankası ortasında iş birliğine yönelik Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti ve BAE ortasında gümrük bahislerinde İdari İş Birliği ve Paydaşlık Mutabakatı, güç alanında iş birliğine yönelik Mutabakat Muhtırası, etraf alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

Türkiye’ye yatırım için 10 milyar dolarlık fon

Abu Dabi Kalkınma Holdingi İdare Konseyi Lideri Mohamed Hassan Al Suwaidi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Pir Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın huzurunda imzalanan mutabakatların akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Veliaht Prensi Bin Zayid’in Türkiye ziyaretini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine gerçekleştirdiğini vurgulayan Al Suwaidi, ‘Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır.’ diye konuştu.

Çavuşoğlu Abu Dabi’ye gidecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki muahede imza merasiminde, gazetecilere açıklama yaptı. İki ülke ortasında çok verimli bir görüşme gerçekleştirildiğini belirten Çavuşoğlu, aralıkta Abu Dabi’yi ziyaret edeceğini söyledi.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: