DOLAR 17,3436 -0.01%
EURO 18,2828 0%
ALTIN 1.019,81-0,15
BITCOIN 3621412,34%
Kars
19°

HAFİF YAĞMUR

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Türkiye’de rakibi yok, Avrupa ile yarışıyor!
88 okunma

Türkiye’de rakibi yok, Avrupa ile yarışıyor!

ABONE OL
Mayıs 4, 2022 07:30
Türkiye’de rakibi yok, Avrupa ile yarışıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’deki yaşıtları en fazla 1.20 metrelik pürüzleri aşarken Alin, tıpkı Avrupa’daki yaşıtları üzere 1.30 metreyi rahatlıkla aşıyor. Zati bu yeteneği sayesinde ülkemizi tekraren milletlerarası müsabakalarda temsil edip ulusal formayı giymiş.

1.60’lık Alin, mahzur atlarken 3 metre yüksekliğe çıkıyor

Kemer Country Binicilik Kulübü sportmeni olan Alin’i, atıyla yan yana görünce, “Atlardan hiç korkmadın mı?” diye sormaktan kendimi alamadım çünkü Alin 1.60 metre uzunluğunda ve yalnızca 40 kilo imiş: “Hayır, hiç dehşet yaşamadım. Ben aslında birinci 1.5 sene pony’lere yani küçük atlara bindim. Atlar muhakkak vahim değil, duygusal hayvanlar” diyor. Akabinde Kemer Country Atlı Spor Kulübü Yöneticisi Ela Acar ve annesi Ahu Yazıcı’nın da hazır bulunduğu röportajımız başlıyor…

Hiç attan düştün mü?

“Olmaz mı, hem de sayısız defa. Bilhassa de pony’lere bindiğim devirde çok düştüm. Fakat o düşmeler bana çok katkı sağladı, kendimi geliştirdim.” (Bu noktada binicilik atlarının ortalama 850 kilo olduğunu ve 1.30 metrelik mahzuru aşarken 3 metre yükseğe çıktığını belirtelim.)

“Haftanın 6 günü idman yapıyorum güç lakin bu sporu çok seviyorum”

Haftanın kaç günü idman yapıyorsun?

“6 gün…”

Okulla birlikte sıkıntı olmuyor mu?

“Zorlanıyorum alışılmış. Lakin hiç şikayetçi değilim. Zira bu sporu çok seviyorum. Bazen buraya özel hoca getirip derslerdeki eksiklerimi gidermeye çalışıyorum. İdman ortalarında özel ders alıyorum. Bilhassa yurt dışına yarışa gittiğimde dersleri yetiştirmek sıkıntı oluyor. Zira yurt dışındaki bir müsabakaya gidiş-dönüş en az 1 ay sürüyor. Yarışlara 2-3 hafta evvelden gidip hazırlanıyorum. Müsabakalar da ortalama 2 hafta sürüyor.”

Gelecekteki amaçların?

“Elimden geleni yaparak ülkemi milletlerarası müsabakalarda en güzel halde temsil edeceğim.”

“Dokuz atım var hepsi birebir değerde”

Kaç tane atın var?

“Dokuz atım var. Dördü Bulgaristan’da, beşi İstanbul’da.”

Neden kimileri Bulgaristan’da?

“Türkiye’den yurtdışına at çıkarmak çok güç. Avrupa ülkelerindeki memleketler arası müsabakalara Bulgaristan’daki atlarımla katılıyorum.”

En çok hangi atını seviyorsun?

“Atlarım ortasında ayrım yapmam, bütün atlarımı seviyorum. Aslında her yarışa en az 3 atla gidiyorum.”

Bugüne dek kazandığın başarılardan bahseder misin?

“Yeni biniciler kategorisinde Türkiye şampiyonuyum. Yurt dışında, Avrupa Şampiyonası’nda ve Avusturya, Çekya, Yunanistan, Bulgaristan, Portekiz’deki çeşitli memleketler arası müsabakalarda Türkiye’yi temsil ettim. Avusturya ve Çekya’da 2’şer, Bulgaristan ve Atina’da 1’er kere birinci oldum.”

“Yarışma kazanınca atlarımı kurabiye ile ödüllendiriyorum”

Müsabaka kazanınca kendini nasıl ödüllendiriyorsun?

“Kendimi değil de atlarımı ödüllendiriyorum! Onlara ödül kurabiyeleri veriyorum. Atlar için özel yapılmış kurabiyeler var, onlardan yediriyorum.

Pekala atlar da müsabaka kazandıklarını anlıyorlar mı?

“Tabii ki… Anlıyorlar.”

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: