DOLAR 13,3700-1.22%
EURO 15,1812-0.95%
ALTIN 790,360,13
BITCOIN 568170-0,01%
Kütahya
-10°

KAPALI

06:49

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uğur Şahin: ‘Omicron Varyantı Nedeniyle Herhangi Bir Korku Duymaya Gerek Yok’
33 okunma

Uğur Şahin: ‘Omicron Varyantı Nedeniyle Herhangi Bir Korku Duymaya Gerek Yok’

ABONE OL
Aralık 1, 2021 18:00
Uğur Şahin: ‘Omicron Varyantı Nedeniyle Herhangi Bir Korku Duymaya Gerek Yok’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya’da Kovid-19 aşısını geliştiren BioNTech şirketinin kurucuları Uğur Şahin ve Hasret Türeci, Omicron varyantı nedeniyle paniğe gerek olmadığını söyledi.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Mainz kentinde düzenlenen 25. Aydın Doğan Vakfı Ödül Töreni öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Omicron varyantı hakkında iki hafta sonra genel bilgileri topladıktan sonra kesin bir sonuca varabileceklerine dikkat çeken Şahin, ‘Yeni Omicron varyant nedeniyle rastgele bir kaygı duymaya gerek yok. Paniğe gerek yok. Varyantın çok farklı mutasyonları olduğunu biliyoruz. Aşının bu varyanta daha az tesir sağladığını fakat ağır hastalıktan da koruduğunu biliyoruz’ dedi.

Aşının iki seviyede müdafaa sağladığını tabir eden Şahin, birincisinin antikor ikincisinin de t-hücreleri denilen bağışıklık hücreleri olduğunu belirterek, ‘Aşı, ağır hastalık seyrine karşı müdafaa sağlıyor. Ağır hastalık seyrine de muhafaza sağladığı için bir itimat sağlıyor. 3. doz aşı olduktan sonra epeyce yeterli bir muhafazanın sağlandığına eminiz’ diye konuştu.

‘Vaka sayıları aşı olmayanlar ortasında aşı olanlara kıyaslandığında 8 kat daha fazla’

Almanya’da aşı olmayanların oranının yetişkinler ortasında yüzde 15-20 arasında seyrediyor olmasından ötürü salgının üstesinden gelinemediğini anlatan Uğur Şahin, şöyle devam etti: ‘Bulaşma oranı ve hastalık hadise sayısı, aşı olmayanlar ortasında artış gösterdi. Hadise sayıları aşı olmayanlar ortasında aşı olanlara kıyaslandığında 8 kat daha fazla. Aşı oranıyla kıyaslandığında ağır bakıma alınma oranı da 8 kat daha fazla. Hatırlatma dozu gerekli. Özelikle belirli bir yaş kümesi için. Genel olarak nüfusun tamamı için 3. dozun gerekli olduğunu söylüyoruz. 20 kat daha müdafaa sağlıyor. 3. doz ile yüzde 97 muhafaza sağlanıyor. Omicron’dan bağımsız olarak 3. dozu en kısa vakitte olmayı tavsiye ediyoruz.’

Aşının yan tesiri olup olmadığı sorusunu da cevaplayan Şahin, yapılan araştırmalara nazaran yan tesir görülmediğine dikkati çekerek, ‘Kanser hastalarında gördüğümüz Mrna bazlı aşılar tekrar edilerek veriliyor. Bunda rastgele bir olumsuz yan tesir olmadığını görüyoruz. Düzinelerce kanser hastasına bunu uyguladık. Yaptığımız araştırmalar mühletince yan tesir elde edilmiş değildir’ dedi.

Aşı konusunda tereddüt edenlerin ikna edilmesi gerektiğinin altını çizen Şahin, ‘En başarılı aşılardan birisi. 3 milyar bireye yapılmış olacak. 150 ülkede yapılan bir aşı. Almanya’da daha yaşlı olan bölümün yüzde 80’i olmuş. Tereddüt edenleri ikna etmek gerekiyor. Aşının insanlara yardım ettiğini görmek memnunluk verici. Her aşı olan ile birlikte mutluluğumuz artıyor’ şeklinde konuştu.

Uğur Şahin, Türkiye’de BioNTech’e bağlı bir oluşum kurma yolunda Sıhhat Bakanlığı ve TÜBİTAK ile görüşmelerde bulunduklarını hatırlatarak, ‘Ancak yalnızca üretim tesisi değil yenilikçi teşebbüslerin Türkiye’de uygulaması yapılabilir mi, Türk hastaları üzerinde denenebilir mi, bunlar desteklediğimiz fikirler. Şu an büsbütün pandemiyle uğraşıyoruz, gelecek yaz daha düzgün değerlendirmede bulunabileceğiz, o vakit Türkiye’ye de gelmek istiyoruz. Türkiye bilim etraflarıyla görüşmek istiyoruz’ ifadelerini kullandı.

Türeci: Kanserde elde ettiğimiz bilgiyi olduğu üzere pandemiye odakladık

Hasret Türeci de 2012 yılından bu yana Mrna aşısı üzerinde çalıştıklarına işaret ederek, ‘2020 yılında pandemiyle bir arada bunun aşıya dönüşmesi kelam konusu oldu. Daha evvel yüzlerce bireyde denediğimiz deneyimlerimizi pandemiye yansıtma olayı hayli kolay oldu. Kanserde elde ettiğimiz bilgiyi olduğu üzere pandemiye odakladık. Artık Kovid-19’da edindiğimiz bilgileri kanserle ilgili araştırmalarımıza yansıtabileceğiz’ dedi.

Hasret Türeci, bilim insanları açısından, gerçeğin öğrenildiği anın en keyifli an olduğunu vurgulayarak, ’20 bin kişi üzerinde aşının denenmesi ve bunun sonucunda çıkan yüzde 95 oranında muvaffakiyete ulaştığınızı öğrendiğiniz an, gerçeği öğrendiğimiz andı ve bu en keyifli andı’ diye konuştu.

Türeci, klasik aşıların yerini yeni teknoloji aşıların alıp almayacağı konusunda ise kelam konusu klâsik aşılar kendi emellerine nazaran âlâ çalıştığında, yeni bir aşı bulundu, diye format değiştirmeye muhtaçlık duymadıklarını söyledi.

Hasret Türeci, Mrna teknolojisinin şimdi aşı geliştirilmemiş alanlarda yararlı olacağını düşündüklerini ve malarya yahut tüberküloz üzere alanlarda yeni bir platforma gereksinim olduğunu belirterek, ‘Aşının olmadığı, aşının kâfi muhafaza sağlamadığı alanlarda yeni format yeğlenecektir’ dedi.

Bundan sonra salgınların daha sık görülebileceği doğrultusunda bir kanaat olduğunun farkında olduklarını lisana getiren Türeci, ‘Dünyada hareketlilik had safhada ve artmaktadır. Hiçbir insanın daha evvel gitmediği köşelere artık seyahatler yapılıyor. Patojenlere ulaşılıyor ve bu seyahatler sayesinde patojenler dünyada dolaşıyor. Kıymetli olan buna bizim hazırlıklı olmamızdır. Bir sonraki pandemiye hazırlıklı olmamız gerekiyor. Kovid-19 ile bir arada en güzel hazırlığı deneyimlemiş durumundayız’ değerlendirmesinde bulundu.

Türeci, genetik çalışmalarıyla Rosalind Franklin’in kendisi için ilham kaynağı olduğunu eşi Uğur Şahin’in ilham kaynaklarının da Louis Pasteur ve Paul Ehrlich olduğunu söz etti.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: