DOLAR 13,72300.39%
EURO 15,53050.01%
ALTIN 780,340,18
BITCOIN 768832-1,55%
Kütahya

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Yargıtay, Boşanan Çiftin Çocuğuna Annesinin Soyadının Verilmesi Kararını Onadı
17 okunma

Yargıtay, Boşanan Çiftin Çocuğuna Annesinin Soyadının Verilmesi Kararını Onadı

ABONE OL
Kasım 8, 2021 04:00
Yargıtay, Boşanan Çiftin Çocuğuna Annesinin Soyadının Verilmesi Kararını Onadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, İzmir’de 14 yaşındaki çocuğun annesinin soyadını kullanmasına ait verilen karara babasının yaptığı itirazı reddederek kararı onadı.

İzmir’de yaşayan bir çocuk sahibi çift, 2011 yılında boşandı. Çocuğun velayeti de anneye verildi. Anne, kendi soy isminin çocuğuna verilmesi için eski eşine ve İzmir Vilayet Nüfus Müdürlüğüne dava açtı.

Anne, müracaatında ‘çocuğu ile kendi soyadının farklı olması nedeniyle günlük hayatta sorun yaşadıklarını, bu durumun çocuğunu olumsuz tarafta etkilediğini, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları göz önünde bulundurulduğunda çocuğun annesi ile farklı soyadı taşımadaki rahatsızlığı ve velayet hakkı bulunmayan babaya ilişkin soyadı taşımakta tüzel faydanın olmamasını’ münasebet göstererek kendi soyadının çocuğuna verilmesini talep etti.

İzmir 6. Aile Mahkemesi, ‘çocuğun soyadının, evlilik birliğinin sona ermesiyle kendisine velayet hakkı tevdi edilen annenin soyadı ile değiştirilmesini engelleyen yasal bir düzenlemenin bulunmadığı ve kelam konusu değişikliğin çocuğun üstün faydasına muhalif olmadığı’ gerekçesiyle davanın kabulüne karar verdi.

Babanın itirazı üzerine belge istinaf mahkemesine taşındı.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, kararın bozulmasına hükmetti. Evrak, annenin itirazı üzerine Yargıtaya taşındı.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, istinaf mahkemesinin kararının bozulmasına hükmederek, kararında ‘Anne, çocuğun soyadının kendi soyadı ile değiştirilmesinin çocuğun isteği olduğunu, okulda ve resmi kurumlarda zorluklar yaşadığını ileri sürmüştür. Çocuk, uzmana verdiği beyanında soyadının annesinin soyadı ile değiştirilmesini istemiş olup çocuğun üstün faydasına ters olmadığı sürece çocuğun tercihine paha verilmelidir.’ tabirlerine yer verdi.

İstinaf mahkemesinin yine değerlendirdiği kararı bu sefer hukuka uygun bulması sonrası baba tekrar itiraz etti. Belgeyi yine ele alan Yargıtay, babanın itirazını reddederek kararı onadı.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: