DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 566660-0,19%
Muğla
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

X
Yargıtay Kararı: ‘Tatlı Kız’ Mesajı Taciz Değil
11 okunma

Yargıtay Kararı: ‘Tatlı Kız’ Mesajı Taciz Değil

ABONE OL
Ekim 12, 2021 11:48
Yargıtay Kararı: ‘Tatlı Kız’ Mesajı Taciz Değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşçisi Esra A.’ya, ‘Tatlı kız’ iletisi atan güvenlik şefi İ.K.’nın mukavelesi feshedildi. Yargıtay, iletilerin taciz içermediğini belirtip İ.K.’ya tazminat ödenmesine hükmetti.

İstanbul’da bir üniversite hastanesinde güvenlik şefi olarak çalışan İ.K., mahkemeye başvurup buyruğu altındaki işçisi taciz ettiği gerekçesiyle iş mukavelesinin haksız yere feshedildiğini öne sürdü. İ.K., kıdem ve ihbar tazminatının tahsilini talep etti. Üniversite ise davanın reddini savundu.

Mahkeme, İ.K.’nın, işyerinde kendi buyruğu altında çalışan Esra A.’ya gönderdiği iki farklı iletide, ‘Ne kara kara düşünüyorsun tatlı kız, el salla Esra Hanım’ sözlerini kullandığını, güvenlik şefinin bayanın amiri pozisyonunda olmasıyla bir arada değerlendirildiğinde yapılan feshin haklı olduğu gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne karar verdi.

Sabah gazetesinden Mevlüt Hasgül’ün haberine nazaran İ.K., bildirileri makûs niyetle atmadığını belirtirken, öteki personeller de güvenlik şefinin, Esra A.’yı taciz ettiğine dair bir beyanda bulunmadı. Karar hem güvenlik şefi, hem de üniversite vekilleri tarafından temyiz edildi.

Belge, Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’ne geldi. Personelin kelam konusu davranışlarının patrona haklı nedenle fesih imkânı tanımayacağını söz eden yüksek mahkeme, güvenlik şefi İ.K.’ye kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesine hükmetti.

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: